Вадим Писарєв: I все ж таки вони станцюють
Нинішнього року Міжнародний фестиваль «Зірки світового балету» опинився під загрозою зриву![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20091024/4192-2-1.jpg)
25 жовтня в палаці «Україна» відбудеться гала-концерт, у якому виступлять артисти балету з Бразилії, Німеччини, Чехії, Японії, Куби, Білорусі, Росії, Франції, Казахстану та України — учасники XVI Міжнародного фестивалю «Зірки світового балету», який завершився нещодавно в Донецьку .
— Цього року фестиваль перебував під загрозою зриву і його вдалося провести завдяки допомозі друзів театру, шанувальників балету, меценатів і спонсорів, — розповів «Дню» художній керівник Донецького театру опери і балету ім. А. Солов’яненка, директор фестивалю, Вадим Писарєв. — Але незважаючи на труднощі, нам все ж таки вдалося подарувати публіці зустрічі з Балетом з великої літери, який демонстрували найкращі танцівники з 12 країн: імениті й ті, які тільки починають свій шлях до вершин світового балету. Артисти представили цілу галерею образів, повних експресії, грації та вишуканості. Класичний балет і сучасна хореографія гармонійно поєднувалися на сцені. А відкрився наш фест виставою «Жізель», у якій головну партію виконала знаменита грузинська балерина Ніна Ананіашвілі (вона брала участь у першому фестивалі «Зірки світового балету» 1994 року і мені приємно, що погодилася приїхати в Донецьк і цього разу). Молодий, дуже цікавий колектив «Київ-модерн-балет» під керівництвом Раду Поклітару представив виставу «Палата №6», а в «Корсарі» разом із нашими артистами виступили: Яна Саленко — екс-киянка, а нині прима-балерина Штаатсопери і Володимир Малахов — знаменитий український танцюрист, який з 1992 р. працює в Берліні. Критики називають Малахова «справжній принц» (йому вдалося «перетанцювати всіх принців: Альберта в «Жізелі», Армана в «Дамі з камеліями», Зиѓфріда в «Лебединому озері», Лускунчика з однойменного балету). Сьогодні Володимир — мегазірка, яку не можуть поділити між собою Нью-Йорк, Торонто, Відень, Штутгарт і Токіо. Йому вдається блискуче виступати на сцені й займатися менеджерською роботою, будучи директором балету одного з провідних театрів світу — берлінської Штаатсопери.
Переконаний, що запам’ятався публіці вечір сучасної хореографії. Номери, які я підібрав у програму, були в різних стилях — неокласика, авангард, — сподобалися навіть глядачам, які більше цінують класику. Відкриттям фестивалю стали артисти «Такан-Балету» Японії й кубинець Родріго Альмаралес, який отримав бронзову медаль на конкурсі в Південній Кореї (виступи цих артистів побачать кияни). Так, молоді учасниці «Такан-Балету» зуміли розвеселити глядачів: маленькі японки виконували відомі па «Маленьких лебедів» не ногами, а... руками!
До речі, у виставі «Дон Кіхот» Донецького театру, представленій на фесті, головну партію виконав син Вадима Писарєва — Андрій. Цього талановитого танцюриста можна привітати (на Московському міжнародному конкурсі балету він завоював золоту медаль, повторивши перемогу свого легендарного батька, через 25 років). Писарєв-молодший виступав з партнеркою Катериною Ханюковою, якій пророкують велике майбутнє (вже третій сезон танцюристи є солістами Національної опери України). На концерті в Києві Андрій покаже композицію «Дві години тому», поставлену молодим хореографом Ярославом Іваненком на пісню Земфіри «Аріведерчі», у якій використано сучасну хореографію (саме за цей номер Писарєв отримав «золото»). У програмі вечора виступлять прем’єри Большого театру Микола Цискарідзе, Світлана Захарова та Андрій Уваров, а також Анастасія Волочкова. В Донецьку в парі з солістом Большого театру Ринатом Арифуліним Анастасія представляла фрагмент з балету «Червона Жізель» на музику Чайковського і композицію «Майстер і Маргарита». Мелодією танцю став саундтрек з однойменного фільму, автор музики — Ігор Корнелюк. Можливо, ці номери «на біс» вона виконає і в київському гала-концерті.