Віктор Ющенко не хоче друкувати гроші для уряду
Навіть радник Президента Анатолій Гальчинський, котрий зазвичай ратує за «цільову емісію», і той не втримався, щоб не дорiкнути Віктору Ющенку. В інтерв'ю газеті «Бизнес» він так прямо і сказав: «Нацбанк вліз у первинний ринок цінних паперів, тобто почав займатися прямою емісією...» І ще — «Нацбанк, по суті, перетворився на комерційний банк. У борговій піраміді вклад Нацбанку дуже великий». Загалом-то після таких заяв і оцінок голові Нацбанку саме вчасно було б піти у відставку.
Однак Ви, читачу, будете дуже здивовані, коли дізнаєтеся, що починаючи з вересня минулого року наміри зняти Віктора Ющенка з його посади голови Нацбанку було пов'язано зовсім не з тим, що він видав уряду занадто багато грошей (близько 8 млрд. грн.). Навпаки, саме за те, що грошей декому вічно бракувало.
Нагадаємо, при плануванні бюджету на 1999 рік (йдеться про найперший проект) все-таки було зроблено спробу вгамувати апетити влади, і всю грошову емісію на 900 млн. грн. пустити повз Мінфін. Нацбанк вітав це рішення. Правда, згодом такий фінансовий план визнали занадто жорстким, і його збільшили спочатку до 1,5 млрд. (з них близько 800 — хотів отримати Мінфін), а потім — до 1,7 млрд.
Під час зустрічі зі львівськими банкірами Віктор Ющенко сказав, що він розраховує на спрямування 60% емісії (1 млрд. грн.) на кредитування економіки. Стосовно придбання ОВДП, то й тут Нацбанк має «окрему думку»: він хотів би купувати облігації тільки на вторинному ринку. Очевидно, ця думка не до душі міністру фінансів, адже тоді не можна буде диктувати Нацбанку ціни на кредити уряду. Ціни та обсяги позик диктуватиме ринок.
Дуже ймовірно, що побажання В.Ющенка так і залишаться побажаннями. Ця вірогідність збільшиться, якщо з урядом відмовиться співробітничати МВФ. Тоді в Україну не прийдуть західні кредити, а їх хочуть отримати на суму не менш як $2 млрд., і, як передбачає Роман Шпек, уникнути банкрутства країні не вдасться.