Всеукраїнське свято Галлії
Минулої неділі яскравим вогняним шоу на Софіївській площі в Києві розпочався четвертий фестиваль «Французька весна»
Принада цього фестивалю в тому, що він не обмежується лише рамками столиці. Цьогорічна «Весна» пройде також у Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Одесі, Харкові, Луганську, Рівному, Севастополі та Запоріжжі. Така ж різноманітність у жанрах: театр, музика, танець, кіно, живопис.
Мабуть, найбільш потужною буде кінопрограма. Цього року тут є особлива родзинка: фестиваль Тоні Гатліфа, організований компанією «Артхаус Траффік», триватиме в кінотеатрі «Київ» з 4 по 8 квітня. Гатліф, уроджений Мішель Дахмані — французький режисер, актор, сценарист, композитор та продюсер фільмів. Народжений в Алжирі, звідки він утік у 12 років, Ґатліф став відомим у Європі на початку 80-х після фільму «Циганські барони»; достатньо лише зазначити, що рекламні гасла для картини на кшталт «Барони не зраджують» писала така легендарна особистість, як Гі Дебор — цей кумир радикальної молоді останніх сорока років. А нещодавні «Вигнанці» (2004р.) отримали премію Каннського кінофестивалю за кращу режисуру. Зараз на рахунку Гатліфа вже 18 картин, переважно — про життя циган. У програмі фестивалю — п’ять найвідоміших стрічок режисера, виставка фотографій Найджела Дікінсона «Цигани: життя без кордонів» та концерти Рони Хартнер — акторки й співачки зі Східної Європи, що стала відкриттям фільму «Дивний чужинець». Проте, не меншу увагу привернуть також ночі короткого метражу та фестиваль допрем’єрних показів, що, знов-таки, пройдуть у всіх великих містах України. Допрем’єрні покази включають 6 повнометражних фільмів: «Неправильна віра» (2006, реж. Рошді Зем), «Не турбуйся — все гаразд» (2006, реж. Філіп Ліоре, у 2007 році фільм отримав два «Сезари» за кращу другорядну роль, а також в номінації «Актриса-надія»), «Ви дуже гарний» (2005, реж. Ізабелль Мерго), «Чоловік мого життя» (2006, реж. Забу Брейтман) і, нарешті, «Сади восени» (2006) — одну з останніх стрічок знаменитого грузинського, але також і французького режисера Отара Іоселіані.
Щодо сценічного мистецтва, традиційною частиною «Весни» є Дніпропетровський міжнародний фестиваль франкомовних театрів. Окрім того, свого глядача матиме оригінальна версія шекспірівського «Гамлета» у виконанні трупи «Unijambiste». Цією сучасною постановкою, що побудована на змішуванні найнесподіваніших стилів, режисер Давід Гошар розпочинав співпрацю з колективом музикантів. Актори, ді-джей, ляльки-маріонетки, репер-оповідач, комп’ютери та складена з маленьких екранів стіна остаточно переносять «Гамлета» у наш час. Інший, франко-алжирський колектив «Аккрореп» об’їде усі великі міста і представить публіці виставу «Дуар» (хореограф Кадера Атту), виконану в стилі сучасного танцю та хіп-хопу під звуки вулиці, радіо, скрипки та арабо-андалузької лютні.
Виставки живопису Стефана Лапланша та Патрісії Ле Берр, фотографій — Юрія Білака та Деніз Коломб — демонструватимуть найширшу візуальну панораму — від фігуративного до абстрактного мистецтва, від Бретані до Карпат та Сходу, від Тулузи до Львова та Парижа.
Окреме місце у програмі посідає література. Найбільш значущою подією, безумовно, стане презентація книги «Спогади Ікара» Сержа Лифаря, перекладеної українською мовою за підтримки Програми сприяння видавничій справі «Сковорода» — знаменитий киянин нарешті повернеться в своє рідне місто, бодай таким чином. Також свою працю представлять молоді романісти Флоріан Зеллер і Давід Фоенкінос; українські та французькі дослідники творчості Василя Ґроссмана обміняються думками щодо ролі цього письменника (який народився в Бердичеві) в історії світової літератури.
Це — лише частина подій. По найбільших містах йтимуть також інші кіносеанси, вистави, концерти класичної і сучасної музики... А триватиме це французьке свято до 29 квітня.