Ядерні відходи — лише в обмін на міські проблеми
Мер міста Енергодара Запорізької області Олександра Васильєва відмовилася підписувати акт приймання в експлуатацію найважливішого для української атомної енергетики об’єкта — сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП). Причина — невиконання соціальних програм, незавершеність будівництва об’єктів життєзабезпечення і життєдіяльності міста. Раніше такі умови було внесено до протоколу засідання Державної приймальної комісії під головуванням президента НАЕК «Енергоатом» Володимира Бронникова, яке відбулося 19 травня цього року.
На сьогоднішній день проект ССВЯП схвалений Департаментом ядерного регулювання Міністерства екології і природних ресурсів і готовий до промислової експлуатації. Власне сховище відпрацьованого урану дозволить ЗАЕС заощадити витрати більше ніж у 10 разів. Кошти передбачається спрямовувати на підвищення безпеки та модернізацію обладнання енергоблоків атомної станції. Вивіз відпрацьованого ядерного палива в Росію для України давно став економічно невигідним і екологічно недоцільним. Після певного часу наша країна повинна забирати радіоактивні відходи назад. Законодавством Росії заборонене ввезення на її територію відпрацьованого ядерного палива з АЕС іноземних держав для вічного поховання.
Враховуючи вищевикладене, 6 грудня 1999 року Міністерство палива і енергетики України видало наказ «Про фінансове забезпечення заходів, передбачених Державною програмою поводження з відпрацьованим ядерним паливом АЕС», в якому говориться, що роботи з будівництва і введення в експлуатацію ССВЯП — пріоритетні для національної атомної енергетики. Даним же наказом, НАЕК «Енергоатом» уряд доручив забезпечити фінансування робіт щодо реалізації даного проекту.
Енергодар — досить молоде місто, яке виникло разом із атомною станцією. Його економічні, а отже і соціальні проблеми тісно переплетені з проблемами самих енергетиків, головні з яких — неплатежі, борги із виплати заробітної платні, відсутність оборотних коштів. Крім того, не вирішено проблему повернення фінансової допомоги — понад 100 млн. грн., виділених ЗАЕС з обласного бюджету минулого року.
Губернаторові Запорізької області Олексієві Кучеренку, в ході останньої наради в кабінеті віце-прем’єра з питань ПЕК, вдалося переконати Юлію Тимошенко в необхідності термінового розв’язання питання завершення програми фінансування проекту ССВЯП. Тимошенко пообіцяла підготувати постанову Кабміну про виділення 60 млн. бюджетних гривень: 30 — на добудування соціально важливих об’єктів Енергодара і 30 — на ССВЯП. Проте, сам губернатор запропонував мерії Енергодара альтернативні шляхи вирішення проблем. Перший — банківський кредит. Другий — кредит міськвиконкому під гарантії обласної влади.
Тим часом, директор Запорізької АЕС Володимир Пишний рапортував главі облдержадміністрації про пророблену роботу. «Двадцять сьомого листопада, — сказав він, — достроково введено в експлуатацію блоки №2 і №5, завершуються пускові операції на енергоблоці №3. Колектив станції взяв на себе зобов’язання до кінця року виробити 36,5 млрд. кВт.год, що є рекордним показником за всю історію ЗАЕС. Незважаючи на фінансові труднощі, персонал продовжує на високому рівні підтримувати безпеку»...