Якщо діяти за схемою
У Маріуполі офіційно підтвердили інфікування 14 хворихСитуація із поширенням холери в Маріуполі Донецької області продовжує ускладнюватися. За інформацією Міністерства охорони здоров’я, на ранок 6 червня у місті зареєстрували 14 випадків захворювання. «Сьогодні в Маріуполі лабораторно підтверджено ще один випадок холери у госпіталізованого, а також ще один випадок вібріоносійства. Таким чином станом на 6 червня 2011 року лабораторно підтверджено 14 випадків холери в Маріуполі та два випадки носійства холерного вібріону. Всі отримують необхідне лікування, загрози життю немає. План заходів щодо локалізації спалаху виконується в повному обсязі. Тривають протиепідемічні обмежувальні заходи», — повідомляє прес-служба відомства (на жаль, більш детальної інформації МОЗ не дає).
Нагадаємо, що перші випадки захворювання зареєстрували в Маріуполі 29 травня у трьох осіб (газета «День» писала про це 31 травня). За цей час у місті заборонили купатися в морі, також ввели заборону ловити рибу та продавати її на ринках. «У першу чергу заборона на купання стосується дітей. Санепідемстанція також доручила місцевим органам влади забезпечити жителів якісною водою», — сказав голова Державної санітарно-епідеміологічної служби України Сергій Рижинко. Він підкреслив, що при дотриманні всіх необхідних правил гігієни захворювання можна уникнути. Правила — елементарні: якомога частіше мити руки та вживати якісну питну воду.
Паніки в Маріуполі нині немає, головний лікар СЕС Маріуполя Георгій Гусаков упевнений: протиепідемічні заходи в місті розпочато своєчасно й вони проводяться в повному обсязі. Тиждень тому він заявив, що «завдяки результативним діям працівників поширення інфекції вдасться зупинити найближчим часом».
«На відміну від ситуації в районі Маріуполя Донецької області, де виникло сприятливе середовище для холерних вібріонів, в умовах Одеської області немає необхідного середовища розвитку даного захворювання — температура води в Одеській затоці набагато нижча, ніж в Азовському морі», — цитує УНІАН завідувача відділу особливо небезпечних інфекцій Одеської облСЕС Олександра Волкова. За його словами, «вимірювання якості води проводяться в 107-ми місцях відкритих водоймищ, зокрема у 28-ми точках відпочинку населення і забору води в межах Одеси». З урахуванням цього, повідомив він, фахівці не бачать передумов для спалаху холери в Одеському регіоні.
КОМЕНТАР
Айден КУРБАНОВИЧ, завідувач відділу Київської міської санітарно-епідеміологічної станції:
— У нас є нормативно-правові акти, з допомогою яких ми можемо локалізувати спалах холери в Маріуполі. Є схема, яка передбачена міжнародними медико-санітарними правилами, і Україна є учасницею цих правил. Відповідно до них МОЗ затвердив у кількох нормативно-правових документах кожен крок кожного медичного й немедичного співробітника, який має відношення до локалізації й ліквідації наслідків цього спалаху. Крім того, у кожному лікувальному закладі у межах функціональних обов’язків кожного медичного працівника на випадок виявлення підозрілого або хворого на особливо небезпечні інфекції, зокрема холери, передбачена схема дій... Це люди підготовлені і перепідготовлені, вони відразу можуть надати допомогу. У нас підготовлена база для таких хворих. Якщо все спрацює нормально, то нам нічого не має загрожувати (якщо в Маріуполі діятимуть за схемою). Але в житті не завжди так буває, як хочеться. Тому що один звернувся до лікаря, а інший — не звернувся. І лікарі не можуть запитати в кожної людини, як вона себе почуває. Але якщо ми визначили межі, де можуть бути контактні хворі, то там проводиться патронаж: кожну таку людину запитають, як вона себе почуває. Якщо є навіть невелике відхилення від нормального стану здоров’я, таку людину обов’язково обстежать. Якщо все нормально, ведеться спостереження за здоров’ям цієї людини. Якщо виявляються хворі, то їх обов’язково ізолюють. Поки ці хворі повністю не вилікувані, поки не проведені контрольні обстеження на предмет повного здоров’я (мають бути і клінічні, і бактеріологічні дані, що вони не є загрозою для інфікування інших людей), доти їх не відпускають додому. Потім певний період вони перебувають під наглядом лікарів. Але насамперед нас цікавить джерело: звідки йде небезпека. Тому правильним кроком влади Маріуполя є закриття пляжів в місті. Також фахівці СЕС вивчають продукти харчування в місцях торгівлі.