Змістовний початок…
«У Порошенка є потенціал. Він найбільш підготовлений до президентської посади з усіх своїх попередників», - експерт
В Україні є президент. 7 червня переможець виборів Петро Порошенко присягнув українському народові і офіційно вступив на посаду голови держави. Шлях, який передував приходу до влади п’ятого президента виявився дуже складним для нашої країни. Він коштував нам більше сотні під час Євромайдану і десятки людських життів під час російської війни на сході України, не кажучи вже про більше тисячі поранених. Такою є ціна свободи і бажання мати розвинену країну. Країну, за яку ми ще продовжуємо боротися і воювати. Суспільство мобілізувалося під час Майдану, скинувши режим Януковича, воно організувалося під час російської анексії Криму і агресії на півдні і сході країни, наші громадяни сказали своє слово під час виборів, обравши президента в першому ж турі (54,7% за Петра Порошенка). Вперше новообраний президент виграв в усіх областях держави. Українці хочуть нової країни, і вони діють з великою пожертвою.
Петро Олексійович отримав великий аванс і шанс нарешті змінити систему в цій країні. З чого ж почав новий Президент? Інавгурація Порошенка пройшла без особливої помпезності та розкоші. Ділова офіційна церемонія. Враховуючи ситуацію в країні – дуже правильно. Урочисте засідання в Верховній Раді розпочалося з гімну України, далі голова ЦВК Михайло Охендовський оголосив офіційні результати виборів, а потім голова Конституційного Суду Юрій Баулін привів новообраного Президента до присяги українському народу, яку Петро Порошенко виголосив поклавши руку на Конституцію та Пересопницьке Євангеліє. Новому голові держави вручили символи президентської влади – Знак, Печатку та Булаву, а також посвідчення Президента України. В залі парламенту був присутній фактично весь колишній та нинішній політичний бомонд України.
Величезними є очікування і підтримка Петра Порошенка та України в цілому закордоном. Весь цивілізований світ на нашому боці. Ще до офіційної присяги, Порошенко вже зустрічався з президентом США Бараком Обамою і лідерами провідних європейських держав. «Більшість голосів, які Порошенко отримав на президентських виборах, є свідченням рішучості українського народу повернути стабільність своїй країні та подолати проблеми, з якими вона зіштовхнулася, - йдеться в заяві президента Європейської Ради Германа Ван Ромпея. - П'ятий президент України отримав потужний мандат довіри для просування на шляху реформ і перетворення країни на сучасну та демократичну державу. Сьогодні у нас є нові можливості для надії. Усі сусіди мають шанувати суверенний вибір України, включаючи її міцні зв`язки з Європейським Союзом та її територіальну цілісність. ЄС – на стороні України та готовий працювати з тими, хто поділяє цілі демократії, процвітання і стабільності».
На інаугурацію нового Президента прибуло більше 50-ти іноземних делегацій. Серед гостей: Президент Польщі Броніслав Коморовський, Федеральний Президент Швейцарської конфедерації, діючий голова ОБСЄ Дідьє Буркхальтер, Президент Німеччини Йоахим Гаук, Федеральний Президент Австрії Гайнц Фішер, Президент Литви Даля Грібаускайтє, Президент Албанії Буяр Фаїк Нішані, Президент Білорусі Олександр Лукашенко, Президент Республіки Грузія Георгій Маргвелашвілі, Президент Македонії Георге Іванов, Президент Молдови Ніколае Тімофті, Президент Румунії Траян Бесеску, Президент Словенії Борут Пахор, Президент Словаччини Іван Гашпарович, Віце-президент США Джозеф Байден, Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер, Прем’єр-міністр Казахстану Карім Масімов, Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд, Президент Ради Європи Герман Ван Ромпей, Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзанньєр, Прем’єр-міністр Латвії Лаймдота Страуюма, Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, голова парламенту Азербайджану Октай Асадов, представники іноземних делегацій, дипломатичного корпусу, духовенства та громадськості.
Промова п’ятого Президента вразила. Вона була сильною, правильною і пристрасною. Фактично всі розставлені акценти влучали в десятку. Наводимо основні тези Петра Порошенка: «Настав час невідворотних позитивних змін; Я прагну миру і доб’юся єдності України; Нам слід призвичаїтися до життя в умовах постійної бойової готовності, наша армія повинна стати справжньою елітою українства; Росія окупувала Крим, який був, є і буде українським, ні з ким не може бути компромісу в питаннях Криму, європейського вибору і державного устрою; Хотів би наголосити на відданості ідеї парламентсько-президентської республіки; Реформа щодо децентралізації розпочнеться вже цього року змінами до Конституції, але Україна була, є й буде унітарною державою; Важливою частиною суспільного запиту на повне перезавантаження влади є дострокові вибори парламенту; Українська мова – єдина державна, але гарантується вільний розвиток російській та іншим мовам; Забезпечення людей роботою та гідною оплатою – це перша гарантія внутрішнього миру та національної безпеки; Справедливий розподіл національного багатства – це нагальна вимога часу; Нам потрібен загальнонаціональний антикорупційний пакт між владою та народом: чиновники не беруть, а люди – не дають; Ми – народ, що був одірваний від своєї великої Батьківщини Європи – повертаємося до неї». Повністю промову нового Президента можна прочитати тут.
В соцмережі одразу почали обговорювати президентський виступ. «Інавгураційна промова дуже сильна. Не лише красива, а й змістовна. Тепер ще важчий етап – втілення озвучених орієнтирів», - написав у Фейсбуці народний депутат Олесь Доній. «Сильний виступ. Розум і серце. Чекаємо тепер сильних кроків від Президента. Але й від кожного з нас», - це вже пише директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою НУ «Львівська політехніка» Ірина Ключковська. «Петро Олексійович отримав фантастичний шанс та унікальний мандат стати справжнім founding father сучасної української нації, яка була зачата на Майдані, - підкреслює публіцист та правник Геннадій Друзенко. - Залишається дочекатися ключових кадрових призначень, аби зрозуміти, чи дійсно «шоколадний король» вирішив перетворитися на великого гетьмана».
Біля Верховної Ради, зокрема, в Маріїнському парку, під час інаугурації Петра Порошенка зібралося багато людей. Була атмосфера радості, позитивного настрою, але відчувалася і певна напруга – громадяни хочуть миру, який вони асоціюють з новим головою держави. «Перший виклик для Президента – це безпека країни, встановлення миру, знищення терористів, - ділиться своїми очікуваннями з «Днем» пенсіонер з Києва Віталій Іванович. - Другий – це боротьба з корупцією, розвиток економіки і демократії. Я вважаю Петра Порошенка діловою людиною, тому сподіваюся, що він наведе порядок в країні».
«У нас був складний вибір, і ми його зробили, вибравши з тих, хто був, - каже студент Михайло Гарад з Івано-Франківської області. - Порошенко ще не займав головні ролі в політиці – ми дали йому такий шанс, але ми з нього і спитаємо. Сподіваюся, новий Президент перш за все візьме на себе відповідальність і наведе порядок в нашій країні. Дуже важливою зараз його діяльність як Верховного головнокомандувача. Кордони з Росією треба перекривати, ніяких російських терористів на нашій території, ніяких сепаратистів. На Донбасі люди так само, як і по всій Україні, хочуть миру».
«Покладаю великі надії на Порошенка, тому що наша країна дуже змучилися, - коментує «Дню» психолог Тетяна Чайка. - Хочеться побачити свій народ щасливим. Я дуже емоційно переживала і переживаю всі події в Україні. Зараз приїхала в Київ з Умані, щоб створити Центр реабілітації, який дуже потрібний нашим людям після подій останнього півроку. Велика місія стоїть перед Порошенком. Люди вже по-іншому дивляться на президента, не так як раніше. Громадяни покладають великі наді і будуть контролювати владу. Президент повинен провести докорінні зміни в країні, показати суспільству, якою насправді вона може бути – оновлена, квітуча. Просто потрібен поштовх. Я відчуваю, що вже через 3-5 років, у нас буде зовсім інша країна».
Одразу після офіційної частини в парламенті, Петро Порошенко прийняв командування Збройними Силами України. На Софійській площі Києва начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗСУ Михайло Куцин відрапортував Верховному Головнокомандувачу Збройних сил Петру Порошенку, а потім представив голові держави командувачів видів ЗСУ. Порошенко прийняв рапорт начальника Почесної варти та у супроводі начальника Генштабу ЗСУ обійшов стрій воїнів трьох видів Збройних сил. Після церемонії підняття Державного прапора і штандарта Президента Почесна варта пройшла перед главою держави урочистим маршем. По завершенні церемонії Порошенко взяв участь у Подячному молебні у Софійському соборі Національного заповідника «Софія Київська». Далі Президент провів низку двосторонніх зустрічей з представниками іноземних делегацій.
Володимир ФЕСЕНКО, політолог:
- У Порошенка є потенціал. Він, і це багато хто визнає, найбільш підготовлений до президентської посади з усіх своїх попередників. До нього люди йшли на посаду президента з різних позицій, в тому числі, будучи прем’єр-міністрами, але в сучасних умовах, наприклад, вільна англійська мова Порошенка одразу дає йому фору. Ми побачили це останніми днями – вільне спілкування з європейськими лідерами, президентом США. Це дуже важливо, і це принципова перевага Порошенка перед усіма його попередниками. Плюс він має досвід – політичний, бізнесовий, дипломатичний. Також у нього хороший лідерський потенціал.
Але і виклики перед новим президентом дуже сильні. Непроста ситуація з точки зору внутрішньополітичних обставин. Йому ще треба буде взяти ситуацію під контроль, сформувати свою команду в державному апараті. Будь-який президент, коли приходить на посаду, формує команду, а потім її оновлює. Ще ні у кого з президентів не було готової команди. Порошенку потрібно не просто формувати команду, яка буде виконувати його волю в державному апараті, а треба щоб ця команда діяла, як він каже, по-новому.
Інавгурація була достатньо скромною, без пафосу, враховуючи нинішні обставини, і це правильно. Багато було міжнародних гостей, що означає увагу до нашої країни, наявність багатьох друзів, прихильників. Те, що до нас приїхали такі різні політики – від віце-президента США Джозефа Байдена до президента Білорусі Олександра Лукашенка, свідчить про те, що ми можемо бути партнерами для дуже різних країн.
Найбільшою подією дня інавгурації, безумовно, була промова Порошенка. Сам він виглядав стримано, сконцентровано, трохи хвилювався, але під час промови зняв напругу. Промова була достатньо емоційною і в той же час змістовною з точки зору тез. Безумовно, головна увага була до мирного плану на Донбасі. Я б підкреслив тут дві речі – створення коридорів для виведення росіян, які воюють на нашій території, а також проведення дострокових місцевих виборів. Треба розуміти, що реалізувати цей план без домовленостей з Росією не вдасться. Швидкими ці домовленості також не будуть. Треба бути реалістами, хочемо ми цього чи ні, – за Донбас ще прийдеться повоювати. Росія просто так не зніме свій тиск.
Дуже важливо, що Порошенко в своїй промові підкреслив низку принципів, на яких буде ґрунтувати свою політику. Це були також сигнали для Росії. Мова йде про унітарну державу, а не про федерацію, хоча по-суті мова йде про конфедерацію, яку нав’язує РФ. Також це статус єдиної державної мови і чітка позиція по Криму. Ще одна важлива теза. Порошенко не побоявся в стінах парламенту, склад якого не хоче розставатися з своїми повноваженнями, заявити про дострокові вибори Верховної Ради. Це дуже правильно.
Головна теза для Порошенка – це європейська інтеграція. Це його щира позиція і головний стратегічний пріоритет.
Порошенко сформулював свою програму, з точки зору тактичних і стратегічних пріоритетів, головне, щоб ця програма була реалізована.
Іван КАПСАМУН, «День», Фото Миколи ТИМЧЕНКА та Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Author
Іван КапсамунРубрика
День України