«110 тисяч хворих людей можуть померти наступного року»
Держбюджет-2013: 0 (!) гривень на лікування вірусних гепатитів та 40% від потрібного фінансування на боротьбу з ВІЛ/СНІД і туберкульозом
Громадські та пацієнтські організації підрахували: щоб не допустити розвитку епідемій ВІЛ/СНІД, туберкульозу й гепатитів, а також урятувати 106 740 українців, потрібно закласти в держбюджет на 2013 рік 1 мільярд гривень (до речі, стільки цього року держава витратила на веб-камери для виборчих дільниць). Тож 399 млн грн мали піти на лікування 62 тис. хворих, які живуть із ВІЛ (із 235 тисяч віл-позитивних), 297 млн грн — на лікування 40 тис. осіб, уражених туберкульозом (449 тисяч українців інфіковані туберкульозом) та 304 млн грн — на лікування 4,7 тис. людей, інфікованих вірусними гепатитами (із 3,5 млн таких людей). Із відповідною пропозицією хворі та 117 громадських організацій звернулися до Президента ще на початку вересня.
13 листопада на офіційному сайті глави держави з’явилася новина, що Віктор Янукович наполягає на повному фінансуванні програм лікування хворих із ВІЛ/СНІД, туберкульозом і гепатитами, а також профілактики інфекційних захворювань. «...Усі хворі мають отримувати допомогу вчасно. Влада повинна вжити заходів, щоб не допустити переривання процесу лікування, економити на цьому не можна», — наголосив Президент. Але, як засвідчив затверджений учора держбюджет, уряд проігнорував розпорядження Януковича й заклав у бюджет лише 40% від потреби на лікування СНІДу та туберкульозу і жодної копійки — на лікування вірусних гепатитів.
«На лікування вірусних гепатитів — нуль копійок, на розширення лікування віл-позитивних людей — нуль копійок, на розширення лікування хворих на туберкульоз — нуль копійок. Усе залишається на рівні цього року — лише 40% від необхідного фінансування виділяють на лікування ВІЛ/СНІД та туберкульозу», — розповів «Дню» голова пацієнтської організації ЮКАБ Дмитро ШЕРЕМБЕЙ.
Учора у Верховній Раді України відбулася акція, під час якої 13-річна віл-позитивна дівчинка просила депутатів не підтримувати цього проекту бюджету. Але його на той момент уже ухвалили. «Ця акція — останнє, що можна було зробити, бо Президент свою позицію висловив, Кабмін її не підтримав, а тепер проігнорувала й Верховна Рада. 110 тисяч людей наступного року помре через такий бюджет. Але ми сподіваємося, що глава держави накладе вето або дасть вказівки відкоригувати бюджет. В Україні є кошти на лікування людей, немає бажання», — пояснює пан Шерембей.
Силами пацієнтів БФ «Дорадча рада спільнот із питань доступу до лікування в Україні» (ЮКАБ) було ініційовано загальнонаціональну кампанію «Депутат-альтруїст». Громадськість закликала депутатів відмовитися від санаторно-курортного лікування державним коштом на користь хворих. 2012 року на охорону здоров’я українських чиновників держава виділила 2,6 мільярда гривень — майже як загальний бюджет МОЗ. Лише 43 (!) депутати висловили таке бажання...
«Усі ці цифри в бюджеті на 2013 рік залишилися без змін. Депутати себе ні в чому не урізали — у них усе добре. А хворі на вірусний гепатит не отримали від держави жодної гривні через цих же депутатів», — підсумовує Дмитро Шерембей.