220 нових... безробітних
Їх «створили» подорожчання газу та китайська експансія
Закрився Харківський завод харчових кислот. Пропрацювавши на вітчизняному ринку майже 60 років, підприємство останніми роками відчайдушно боролося з конкурентами, які постачають більш дешеву продукцію на українські прилавки. Поряд з програшем у конкуренції цьому «сприяло» підвищення цін на газ.
Крім харківського, в Україні харчову кислоту з патоки виготовляв ще Смілянський цукровий комбінат (Черкаська область). Основними споживачами цієї продукції в Україні є кондитерські підприємства та заводи з випуску безалкогольних напоїв. Після того як підприємство в Харкові закрили, припинився ланцюг взаємовигідного виробництва: «цукровий завод — відходи виробництва — лимонна кислота».
В умовах зростаючої експансії китайської лимонної кислоти підприємства ще у 2003 році ініціювали антидемпінгове розслідування проти імпорту конкурентної продукції. Зараз на внутрішній ринок України з Китаю імпортується понад 80% лимонної кислоти. Міністерство економіки розглянуло звернення компаній і передало документи до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ). Тоді Харківський завод харчових кислот заявив, що монтує нову виробничу лінію, яка повинна допомогти знизити вартість лимонної кислоти. Фінансова основа цього інноваційного проекту вартістю $1 млн. закладалася самим підприємством. Воно вкладало в нього 54% власних коштів. Решта — банківський кредит і товарний кредит німецької фірми. Американське обладнання з терміном експлуатації у 20 років дозволяло в три рази знизити вартість використовуваної електроенергії. Відповідно вартість лимонної кислоти знизилася б на 4%. Інвестпроект було затверджено радою з питань спецрежиму інвестиційної діяльності. За час його реалізації надходження до бюджету країни мали становити понад два мільйони гривень, а пільга в рамках СРІД — усього 345 тисяч. Однак план хоча б частково потіснити на вітчизняному ринку китайських виробників не вдалося реалізувати. Після того, як піднялися ціни на газ, когенераційна установка, яка працювала на ньому, для вироблення електроенергії стала невигідною. У результаті ціна за кілограм харківської лимонної кислоти підскочила до 6,5 гривні, тоді як китайська коштує на гривню дешевше.
Сховища харківського заводу вже порожні, обладнання помите і законсервоване. 220 працівників підприємства сподіваються, що вони ще повернуться на роботу, а тому все має бути в порядку і готове на початок роботи. Куди підуть нові безробітні, невідомо, оскільки вакансії, запропоновані їм місцевим центром зайнятості, — на таких же підприємствах, які практично зупинилися, де зарплату не платять роками.