Аграрна продукція «піддається» спеці
Овочі, гречка, м’ясо-молочні продукти — подорожчають; олія, цукор — ні![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100811/4142-5-2.jpg)
Восени можуть зрости в ціні деякі види сільськогосподарської продукції. На думку аграрних експертів, ціни вгору штовхатиме... надмірна спека. Тож, які саме продукти — в групі цінового ризику? Та чи боляче «кусатимуть» нові ціни гаманці українців? Про це «День» запитав експертів галузі.
БОРЩОВИЙ НАБІР — ПЕРШИЙ НА ЧЕРЗІ...
«В 2010 році очікується неврожай на окремі овочі в Україні. Чому? Спочатку площі з овочами поливали тривалі дощі, потім їх побило градом, а тепер підсмажує сонце. Опіки від сонця вже отримали цибуля, перець, баклажани. У нас є площі з помідорами (розміром у тисячі гектарів), які через надмірні опади просто змило. Через сильні зливи під водою нещодавно опинилася значна частина врожаю цибулі», — розповів у коментарі «Дню» голова Асоціації підприємств «Овочі України» Леонід Волосковець.
Тому, говорить експерт, якісних овочей, які можна зберігати всю зиму, буде мало. «За нашими підрахунками, їхня кількість, у порівнянні з 2009 роком, скоротиться на 40%», — прогнозує голова Асоціації підприємств «Овочі України». Він також додав, що подібна ситуація з урожаєм спостерігається в Польщі, яка є однією з головних країн-імпортерів овочевої продукції до України.
Як наслідок, говорить Волосковець, зростатиме ціна. «Наприклад, зараз із ринків надходять сигнали, що цибуля протягом тижня перебування в сітках, починає гнити. Можна спрогнозувати, що до нового року її кілограм коштуватиме до п’яти гривень. Тобто в середньому ціна цибулі збільшиться на 150%, — прогнозує голова Асоціації підприємств «Овочі України». — Наскільки подорожчають інші овочі сказати не можу, бо тільки починається сезон їх збирання та заготівлі. Головна група ризику — «борщовий набір» (цибуля, морква, капуста)». А от із картоплею проблем не буде, бо в 2010 році очікується непоганий врожай, підсумував Волосковець.
ГРЕЧКА МОЖЕ ПОДОРОЖЧАТИ НА 20%
За словами начальника аналітичного відділу консалтингового агентства «ААА» Марії Колесник, сьогодні очевидний неврожай гречки. Тому ціни на неї до кінця 2010 року, напевніше, зростуть на 20%, прогнозує вона.
М’ЯСО ДОДАСТЬ В ЦІНІ ВОСЕНИ
За інформацією першого заступника міністра економіки України Анатолія Максюти, в 2010 році планується зібрати 42 мільйони тонн зернових (проти 46 мільйонів тонн, зібраних у 2009 році). Зменшення обсягів врожаю відбулося під впливом несприятливих погодних умов, які спостерігались з початку посівної компанії восени 2009 року (посушлива осінь, сурова зима, пізня весна), говорить перший заступники міністра економіки. До цього, за словами аграрних експертів, додалися дощі на початку жнив-2010, а потім — рекордна спека.
У сукупності все це призвело до подорожчання кормів для тварин, тому м’ясна продукція має всі шанси також подорожчати, пояснює «Дню» директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. Але різкого цінового ривка не буде, переконаний експерт. За його словами, протягом останніх років в Україні спостерігається тенденція зі збільшення виробництва м’яса в середньому на 7 % на рік. «І для того, щоб реалізувати нарощені об’єми, потрібно або скорочувати імпорт, або стимулювати внутрішнє споживання», — говорить Лапа. І хоч імпорт, за його словами, зараз скорочується, проте конкуренція на вітчизняному ринку м’яса залишається досить високою. Тому протягом 2 — 3 місяців ціни на м’ясо залишаться стабільними. І тільки в останні місяці осені відпускна ціна на м’ясо в окремих виробників не покриватиме виробничі витрати, які зростуть через подорожчання фуражного зерна на 30%. Тоді й виникне реальна загроза скорочення поголів’я худоби та підняття цін, підсумовує Лапа.
ВСИХАЄ РУСЛО МОЛОЧНОЇ РІКИ
Спека вже спричинила зменшення надоїв молока. Тому боротьба між виробниками молочних продуктів за сировину посилиться в кінці літа, а не восени, прогнозує директор аналітичного агентства «ІНФагро» Василь Вінтоняк. За його словами, молоко сьогодні дорожчає в закупці, в серпні ж його переробники ще більше піднімуть закупівельну ціну. Взимку, за прогнозами експерта, за літр молока селянам пропонуватимуть 3 гривні, великим тваринницьким підприємствам — 4,5 гривні. Сьогодні ж закупівельна ціна молока становить близько двох гривень за літр.
Через це восени молочна продукція подорожчає на 30%, прогнозує в розмові з «Днем» директор із зовнішньоекономічної діяльності державного підприємства «Агрополіс» (ТМ «Щедрий вечір») Віктор Смірнов. На його думку, особливо відчутно додасть в ціні вершкове масло. Якщо в 2009 році дефіцит українського масла компенсувався білоруським імпортом, то сьогодні робити це дуже дорого, говорить Смірнов.
Однак не тільки дефіцит сировини на внутрішньому ринку зумовить підвищення ціни на молочні продукти. Подорожчання молочники пояснюють ще й світовою тенденцією. Мовляв, у 2010 році ціни на їхню продукцію на глобальному ринку зросли більш ніж удвічі, порівняно із 2009 роком.
ОЛІЯ, ЦУКОР ТА ВИНО — ПОРАДУЮТЬ УКРАЇНЦІВ...
Натомість президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса радить населенню не нервувати та не бігти до магазинів скуповувати аграрну продукцію. За його словами, в разі дефіциту якогось товару його нестачу ринку компенсує імпорт. При цьому експерт запевняє, що серйозних підстав для імпортної «навали» в Україну сьогодні немає.
За словами Ліссітси, ціни поки що підскочили тільки на зерно. І то лише тому, що світовий ринок подав такий меседж. Теоретично можливе підвищення ще вартості соняшникової олії, вважає президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». Однак на практиці воно реалізується тільки в випадку вступу України до зони вільної торгівлі (ЗВТ) із ЄС. Нагадаємо, що один із пунктів угоди про ЗВТ — скасування експортного мита на насіння соняшнику. Загалом же олія нового врожаю не подорожчає, бо на внутрішньому ринку дуже жорстка конкуренція, вважає Ліссітса.
Не подорожчає й цукор із нового врожаю, прогнозує Марія Колесник. За її словами, можливий дефіцит у разі чого покриє імпортом цукру-сирцю, завезення якого дозволено в рамках СОТ.
А от на врожаї винограду спека взагалі позначиться позитивно. Як повідомив віце-президент асоціації «Виноградарі та винороби України» В’ячеслав Пономарьов, спекотна сонячна погода сприяє дозріванню якіснішого винограду. Очікується, що цього року Україна збере близько 300 тисяч тонн високоякісного винограду, якщо не завадить... дощ. Адже виноградарі побоюються, що осінь, на відміну від літа, може виявиться дуже вологою.
У СВІТІ ПРОГНОЗУЮТЬ ПРОДОВОЛЬЧУ КРИЗУ
Тим часом тривала спека породила розмови про настання чергової продовольчої кризи в світі. Так, нещодавно Асоціація мельників Індонезії, найбільшого імпортера зернових в Азії, заявила про небезпеку ефекту доміно на ринку сільськогосподарської продукції через зростання цін на пшеницю.
Цьогорічна посушлива погода загрожує й серйозним спадом виробництва в сільському господарстві значної частини території Європи, повідомляє інформагентство «Інтерфакс-Україна» із посиланням на експертів, опитаних The Wall Street Journal.
Так, за даними компанії Agritel, що вивчає ризики виробництва в сільському господарстві, урожай пшениці м’яких сортів у Франції цього року буде на 10% менше, ніж у минулому. Асоціація ж італійських фермерів, передає Інтерфакс-Україна, чекає скорочення урожаю томатів на 10 — 15%. Голландські виробники тюльпанів можуть виростити на 10% менше цибулин. Зменшення врожаю прогнозують і бельгійські картоплярі. А фермери Данії, яка є світовим лідером із експорту свинини, вже повідомляють про різке подорожчання кормів для свиней. Урожай польських садівників скоротиться у порівнянні з минулим роком майже на п’яту частину, а збір злаків та овочів впаде на 10%. Дефіцит зернових, зокрема ячменю, і як наслідок — зростання вартості сировини, відчують на собі німецькі пивовари, оскільки урожай цього злаку в країні, за даними консалтингової фірми Alfred C. Toepfer, скоротиться у 2010 році на 20%, повідомляє інформагентство.