Перейти до основного вмісту

«Альфа» штурмує свердловину

Та чи слід заважати тим, хто працює?
21 жовтня, 00:00

Як відомо, відкрите акціонерне товариство «Укрнафта» — це одне з бюджетоутворюючих підприємств нашої країни. Окрім того, його соціальна функція полягає також у підтриманні на мінімально можливому низькому рівні цін на нафтопродукти, які реалізуються на вітчизняному ринку. І перше, і друге вимагає чимало зусиль. І найголовніше — нарощування видобутку вуглеводнів.

Як свідчить статистика, компанія це завдання виконує. За 9 місяців 2006 року (у порівнянні з аналогічним періодом минулого) видобуток нафти з конденсатом підприємствами товариства зріс на 83,1 тисячі тонн (3,6%) і становить близько 2,4 мільйона тонн, що більше запланованого на 78,5 тисячі тонн. Зріс і видобуток природного газу (на 88,8 млн. кубометрів, або 3,7%) і досяг 2,5 мільярда кубометрів. Зростання видобутку можна прогнозувати і надалі, бо за цей період введено в експлуатацію 30 нових свердловин (21 нафтову та 9 газових), що відповідає запланованим показникам, а обсяги буріння становлять 106 тисяч метрів (більше запланованого на 0,5 тис. м).

На підприємствах компанії, за даними її прес-центру, зросло також виробництво скрапленого газу (на 17,4 тис. т, або 13,8%) і становить 143,1 тисячі тонн (за 9 місяців 2005 року — 125,7 тис. т) і фракції легкої — на 17,7 тис. т (10,1%), яке становить 192,7 тисячі тонн (за 9 місяців 2005 року — 175,0 тис. т), що більше запланованого на 18,8 тисячі тонн (планувалося 173,9 тис. т).

Та чи можна очікувати від персоналу компанії ще кращих показників? Для вдосконалення, як відомо, меж не існує. Окрім хіба що тих, які створює рідна держава, яка постійно контролює, чи не впала десь там випадково якась краплина нафти на землю і не сховалася таким чином від оподаткування. Прес постійних перевірок правоохоронними та іншими контролюючими органами стає нестерпно важким. Департамент економічної безпеки та режиму компанії відзначає, що у 2006 році значно зросли навантаження на працівників товариства, пов’язані не з виробничою діяльністю, а з необхідністю брати особисту участь у проведенні планових та позапланових перевірок, а також підготовкою та наданням значного об’єму інформації. Аналіз, проведений департаментом, свідчить про те, що за тих же дев’ять місяців 2006 року товариство стало об’єктом більше ніж ста перевірок. Тільки згідно з плановими завданнями на їх проведення було витрачено 664 дні.

Якщо в 2005 році бухгалтерський облік у компанії перевіряли 24 фахівці протягом 357 днів, то за 9 місяців 2006 року — 31 особа протягом 331 дня. Отже, перевіряючі майже щодня були присутні як у центральному апараті, так і в структурних одиницях товариства. Тричі протягом 2006 року компанію та її підрозділи перевіряли бригади представників різних відомств під керівництвом Генеральної прокуратури. Предметом перевірок були всі напрямки фінансово-господарської діяльності, включаючи і дотримання товариством природоохоронного законодавства.

В серпні 2006 року за поданням Головного управління боротьби з корупцією і організованою злочинністю (БКОЗ) СБУ головою апеляційного суду м. Києва винесено постанову, за якою працівниками податкової адміністрації проведено позапланову перевірку центрального апарату та трьох структурних одиниць. Порушень чинного законодавства при цьому не виявлено. Незважаючи на це, в серпні цього року за вказівкою Генеральної прокуратури працівниками Головного управління боротьби з організованою злочинністю МВС та його підрозділами на місцях розпочато перевірку з тих же питань, які вже були предметом попередньої перевірки.

У процесі всіх цих перевірок знову ж таки не виявлено будь- яких суттєвих порушень фінансово-господарської діяльності та чинного законодавства України з боку працівників ВАТ «Укрнафта».

Але втрати робочого часу стали суттєвою проблемою для товариства. Відзначається стійка тенденція до їх збільшення. Якщо за весь минулий рік надійшов 271 запит на підготовку різноманітних документів і їх копій, довідок, які виявилися потрібними перевіряючим, то за дев’ять місяців цього року — вже понад 500. Найбільшу динаміку тут продемонстрували органи внутрішніх справ (113 запитів проти 96), прокуратури (69 проти 36) та Державної податкової адміністрації і податкової міліції (240 проти 210). Значна кількість запитів на отримання інформації стосується безпосередньо виробничої діяльності товариства і в більшості випадків для їх надання немає достатніх правових підстав.

Багато втрат робочого часу працівниками товариства припадає на відвідування правоохоронних та контролюючих органів (за їхніми викликами), що значною мірою позначається на виконанні функціональних обов’язків та впливає на виробничий процес і психологічний клімат у колективах. Якщо в минулому році таких викликів було близько 150, то в поточному році вже понад 250.

Яскраві приклади марнотратства робочого часу можна було спостерігати в ході розслідування справи, порушеної у березні цього року стосовно посадових осіб нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» прокуратурою Чернігівської області за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 Кримінального кодексу України (...незаконне видобування корисних копалин). У цій справі свідками до правоохоронних органів викликались понад 120 службових осіб. Було проведено велику кількість експертиз та експериментів. Але ж ще під час дослідчої перевірки працівникам прокуратури були надані всі документи, які свідчили про те, що після закінчення дії ліцензії Держкомгеології України на використання надр експлуатацію свердловини, згідно з розпорядженням № 268 від 31.03.2004 року, було припинено і всі необхідні розрахунки проведені. Справа явно не мала судової перспективи.

Аналіз кримінальних справ проти працівників компанії, проведений згаданим департаментом, свідчить, що більшість з них порушена за надуманими мотивами, безпідставно, без наявності достовірної інформації, яка б свідчила про умисне вчинення злочину. Відтак, вказують аналітики, складається враження, що порушення кримінальних справ та проведення слідчих дій (обшуків, виїмок та допитів) мають за мету лише одне: створити негативний іміджу ВАТ «Укрнафта».

Так, не можна зрозуміти логіки слідчого прокуратури Сумської області, у провадженні якого була кримінальна справа, порушена за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 240 (...незаконне видобування корисних копалин) та ч. 2 ст. 364 (зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. Для проведення обшуку з метою вилучення документів в приміщеннях Качанівського газопереробного заводу та нафтогазовидобувного управління «Охтирканафтогаз» ним були задіяні навіть працівники спецпідрозділу СБУ «Альфа» . Але ж ні відмови у наданні необхідних документів, ні будь-якого опору з боку керівництва зазначених структурних одиниць не було і не чинилось. При цьому під час обшуку на Качанівському ГПЗ безпідставно за вимогою слідчого було зупинено відкачування важкого залишку вуглеводнів, що призвело до порушення виробничого процесу та завдало матеріальних збитків підприємству.

Не сприяли розвитку виробництва і 30 виїмок документів та обшуків, проведених в приміщеннях ВАТ «Укрнафта» та його структурних одиниць. Такі дії правоохоронних органів завдають шкоди діловій репутації товариства, порушують нормальний виробничий процес, морально впливають на працівників і заважають їм працювати з належною продуктивністю.

На жаль, за даними департаменту економічної безпеки та режиму ВАТ «Укрнафта», належного ставлення до своїх службових обов’язків з боку правоохоронців не спостерігається, коли йдеться про дійсні порушення майнових прав держави і компанії. Протягом цього року департамент направив 30 листів з проханням активізувати розкриття злочинів, вчинених відносно працівників та майна товариства (розбійні напади на АЗС, крадіжки майна, врізки до трубопроводів, створення міні-заводів та установок для переробки вкраденої нафтогазової суміші, заяви щодо злочинних угруповань, причетних до розкрадання нафти та газового конденсату). На жаль, як стверджують працівники департаменту, правоохоронними органами їх фактично проігноровано. Навіть не на всі листи надано відповідь...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати