Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Аналогове телебачення може зникнути раніше, ніж заплановано

Перевести Україну на «цифру» чиновники обіцяють вже наступного року...
18 листопада, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Днями в рамках святкування Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку (16 листопада) перший віце-прем’єр Олександр Турчинов заявив про революційно швидке перевиконання плану переходу на цифрове ТБ. За його словами, вже у 2010 році Україна може позбутися аналогового телебачення та повністю перейти на телемовлення у «цифрі». Такий «прорив», вважає Турчинов, дасть змогу не лише випередити затверджений графік «оцифрування», але й дасть змогу зекономити мільярди бюджетних коштів.

Нагадаємо, що згідно з регіональною Угодою щодо закріплення результатів планування наземного цифрового мовлення, підписаної в Женеві ще у 2006 році, в українському комунікаційному просторі цифрове телебачення має замінити аналогове до 2015 року.

Попри заяви скептиків щодо нереальності такої швидкої переорієнтації в нинішніх умовах, Державна адміністрація зв’язку все ж налаштована оптимістично. Хоча її прогнози не настільки «революційні» як у першого віце-прем’єра... Голова Державної адміністрації зв’язку та заступник міністра транспорту та зв’язку Микола Гончар днями повідомив пресі, що Україна значно швидше від запланованого позбудеться аналогово ТБ. І, можливо, Євро-2012 всі українці дивитимуться в «цифрі».

Уже сьогодні 700 тисячам абонентів «Укртелекому» могли б надати таке ТБ та IP-телефонію, сказав Гончар. «Проблема лише в тому, що, на жаль, поки що немає ліцензій», — зауважив він.

Нарешті після довготривалих дискусій, пов’язаних з початком запровадження цифрового телебачення в Україні, справа таки зрушилась з місця — на початку поточного року цифрове мовлення в робочому режимі розпочалося відразу в трьох областях України.

Ще з 1 квітня 2009 року глядачі в Київській, Житомирській та Одеській областях можуть переглядати 10 телевізійних програм у цифровому форматі. А через 2 місяці голова Державної адміністрації зв’язку пообіцяв розпочати програму впровадження «цифри» по всій Україні. І до тих міст, які вже сьогодні можуть користатися перевагами такого TБ, незабаром приєднаються ще дев’ять.

Та задоволення цифрового телебачення не з дешевих. Для того, аби підключити його, необхідні спеціальні TБ-тюнери. І, якщо на ринку один такий екземпляр можна купити за 40—50 доларів, то Державна адміністрація зв’язку з метою підтримки вітчизняного виробника планує закуповувати прилади у заводу «Меридіан» за ціною в 80 доларів. Правда, в результаті домовленостей, за умови масових закупівель завод пообіцяв відпускати TV-тюнери таки по 40 доларів, — повідомив Гончар.

Хоча не всім користувачам буде необхідно купувати TБ-тюнер. Більшість нових моделей телевізорів уже укомплектовані пристроєм декодування цифрового сигналу.

Але незрівнянно більші кошти потрібні для створення мережі передавальних точок, які ретранслюватимуть сигнал. З 12 інвестиційних проектів щодо послуг зв’язку, поданих Міністерством транспорту і зв’язку до Кабінету Міністрів України, наймасштабнішим був саме проект по впровадженню цифрового телебачення. За початкового варіанту витрати за ним становили близько 4 мільярдів гривень. На сьогодні ця сума зменшилася до 350 мільйонів гривень.

По-друге, населення все ж за свої кошти має закупити перетворювачі цифрового сигналу. А що робити з користувачами аналогового телебачення, які не матимуть змоги придбати необхідні TБ-тюнери? У США, наприклад, у зв’язку з неготовністю 8% населення до цифрового мовлення, Конгрес переніс дату відключення аналогового ТБ...

Але експерти все ж схиляються до думки, що Україна не встигне перейти на цифрове мовлення навіть до дати, згідно домовленостей, закріплених у міжнародній угоді «Женева-2006». Тому про вдвічі коротший «дедлайн» і мови бути не може. «Цілком можливо, що Україна зможе перейти на цифрове телебачення до кінця 2010 року, але тільки в розумінні кабельного та супутникового цифрового ТБ. Цифрове ефірне телебачення впровадити набагато складніше та дорожче, ніж ТБ з іншим типом прийому. Складність проекту полягає у величезній аудиторії, питаннях міжвідомчого та міжнародного узгодження, фінансуванні проекту та у забезпеченні інформаційної безпеки країни», — говорить «Дню» координатор цифрового комітету Індустріального телевізійного комітету Денис Гурський.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати