Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Антикризові акцизи:

користь для бюджету та здоров’я чи шалена контрабанда?
02 квітня, 00:00
ЗА ПАЧКУ ЦИГАРОК ІЗ ФІЛЬТРОМ КУРЦЯМ ТЕПЕР ДОВЕДЕТЬСЯ СПЛАЧУВАТИ НА 1,06 ГРИВНІ БІЛЬШЕ... / ФОТО СЕРГІЯ СОКОРЕНКА

Парламент затвердив підвищення акцизів на горілчані та тютюнові вироби. За урядовими прогнозами, «акцизні» нововведення протягом року додатково принесуть до державної казни 5—6 мільярдів гривень. Натомість виробники алкоголю та тютюну лякають урядовців шаленою контрабандою, яка, буцімто, з’їсть більшу частину очікуваних прибутків і знищить легальний ринок.

За ухвалення закону №4265 «Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору» на горілчані вироби проголосувало 230 парламентарів. Даним документом народні обранці дозволили з липня 2009 року збільшити акцизний збір на ігристі та газовані вина в півтора рази (з 1,6 до 2,5 гривні за літр); на етиловий спирт та лікеро-горілчані вироби — на 26% (з 21,5 гривні до 34 гривень за літр 100% спирту). Крім того, законом пропонується з першого листопада 2009 року підвищити ставки на важкі дистиляти на 50% (з 20, 30, 35, 45 євро до 30, 45, 50, 65 євро за тонну). З 2010 року акциз на етиловий спирт та алкогольні напої запропонували взагалі переглядати в залежності від показника інфляції. Єдиними, кого не торкнеться нинішнє акцизне зростання, у випадку підписання закону Президентом, будуть виробники марочних вин, вермутів та спирту, який використовується для виготовлення лікарських препаратів.

Інший законопроект — №4202 «Про внесення змін до закону України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби» — підтримав 241 народний депутат. Відповідно до документу, ставка акцизного збору буде стягуватися не від обороту реалізації товару (як зараз), а від максимальної роздрібної ціни. На практиці це означає подорожчання тютюнових виробів. Так, за пачку цигарок з фільтром курцям доведеться сплачувати на 1,06 гривні більше. Акцизи збільшили й на сигари зі вмістом тютюну (до 60 гривень за 100 штук замість нинішніх 100 гривень за 1000 штук), на тютюн та його замінники, на тютюн «гомогенізований» або «відновлений», на тютюнові екстракти та есенції (у розмірі 25 гривень за 1 кілограм замість нинішніх 0 гривень).

Тим часом, експерти визнають, що кризовий період не найкраще підходить для того, щоб тиснути на бізнес додатковими податками. Однак це повинно допомогти оздоровити населення... «Необхідність у суттєвих акцизних змінах країна відчуває давно. Тільки минулого року було зареєстровано півдесятка законопроектів для вирішення цієї проблеми, — говорить заступник голови парламентського підкомітету з питань загальної освіти Леся Горобець. — Рішучих кроків у цій сфері вимагає не тільки казна, а й здоров’я наших дітей».

Подбати про здоров’я нації за виручені кошти обіцяють і урядовці, які нібито збираються направити все до останньої копійки на лікування туберкульозу, онкозахворювань, захворювань сердцево-судинної системи. Але чи дійдуть кошти до місця призначення, якщо державний дефіцит бюджету, за різними оцінками, вже становить не один десяток мільярдів гривень?

Але додаткових грошей, на думку генерального директора Асоціації «Укртютюн» Валентина Хоменка, бюджет навіть може не одержати, бо споживчий попит за нижчими цінами задовольнятиме контрабанда. Тому гроші від українського покупця йтимуть на кредитування чужої економіки, а держава недоотримає надходження від ПДВ, податку на прибуток та інших податків.

Таку думку підтримує й депутат від БЮТ, голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін, який очікує напливу найдешевшої контрабанди з Молдови та Росії. «Чорний» ринок тільки радий такому рішенню. Тепер їхня продукція стає більш конкурентною. Завезти або надрукувати акцизні марки сьогодні не складно. Шкода, що зусилля, направлені на легалізацію ринку, виявилися марними. Знову почнуться «сірі схеми», — вважає і президент Української торговельно-промислової конфедерації Володимир Демчак.

Але хіба контрабанда — це новина і велика рідкість для української економіки, яка ще повністю не перейшла на ринкові механізми роботи? Головне питання у тому, що найбільша ефективність від «акцизних» законів для наповнення бюджету буде лише при найтіснішій плідній співпраці між українськими, російськими, молдовськими митниками.

Стосовно ж цінової конкуренції закордонних цигарок на вітчизняному ринку існує інший погляд на цю ситуацію. Так, пачка «Marlboro» в Україні коштує 6,50 гривні, в Білорусі — 7,7 гривні, в Росії — 9,4 гривні, а в країнах ЄС — більше як 20 гривень. «Ті розрахунки, що нам надав Литвин, свідчать, що вартість наших цигарок не перевищує вартості цигарок у Росії, якщо перерахувати її в гривні. А це означає, що потік контрабанди з Росії навряд чи почнеться», — говорить народний депутат від НУНС Ксенія Ляпіна. Тому вона не бачить підстав для справдження негативних прогнозів і до того ж радить українцям споживати не горілку, яка подорожчає в середньому на 3—4 гривні, а менш шкідливі для організму вина.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати