Азію цікавить «Якісна вода»
Сінгапурська компанія заявила, що хотіла б фінансувати створення інфраструктури очищення води в Україні![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20121030/4196-6-1.jpg)
Українським національним проектом «Якісна вода» зацікавилась сінгапурська компанія Hyflux. Попередня домовленість про це була досягнута під час род-шоу національних проектів України в рамках Самміту бізнес-лідерів Азії наприкінці минулого тижня. Після презентації провідна світова компанія-постачальник обладнання з опріснення води Hyflux повідомила українській стороні, що готова не тільки інвестувати в нацпроект «Якісна вода», а й — вийти на ринок України в сегменті створення необхідної інфраструктури для очищення води.
Нагадаємо, що техніко-економічне обгрунтування нацпроекту вже розробила німецька компанія Eco-Holz Vertriebs GmbH. Загальний обсяг інвестицій у проект становить три мільярди гривень, термін реалізації — шість років. Частка витрат за рахунок державного бюджету становитиме до 35%. В рамках проекту заплановано збудувати 23 тисячі об’єктів із очищення питної води. До кінця 2012 року має бути вже змонтовано мережу з 300 точок з продажу чистої води у Луганську, Маріуполі та Одесі. Пізніше такі пункти з’являться ще в 15 містах України: Алчевську, Дніпропетровську, Харкові, Херсоні, Києві, Луганську, Луцьку, Маріуполі, Миколаєві, Одесі, Рівному, Тернополі, Вінниці, Запоріжжі, Житомирі.
Директора Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко підтримує цей проект. За його словами, що більше таких проектів — то краще. Адже екологічна ситуація з питною водою в Україні дуже непроста.
Водна проблема справді потребує пильної уваги держави та чиновників, підтримуючи колегу говорить «Дню» голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. «Ситуація, що склалася в Україні з питною водою, на сьогодні надзвичайно складна. Близько 1300 наших населених пунктів живуть на привізній воді, а це близько одного мільйона громадян. На жаль, щороку ці цифри зростають», — деталізує Тимочко. Причина тому банальна і проста. Експерти ВЕЛ підрахували: починаючи з 2004 року, попри кризові явища в економіці і зупинку багатьох промислових підприємств, скидання неочищених або недостатньо очищених промислових вод збільшилося з 3,5 мільярда кубів до 6 мільярдів. «Тобто, бачимо зростання забруднення, а водойми не можуть самоочиститись. І це ключова причина низької якості питного водопостачання», — пояснила вона. За словами Тимочко, «якісна вода» — це перший крок у загальнодержавному підході для комплексного вирішення цієї проблеми. Серед подальших кроків, каже вона, має бути перегляд та індексація зборів за забруднення природного середовища, зокрема, водних ресурсів. Для порівняння, каже вона, в Україні цей збір у 28 разів нижчий, ніж європейські показники! Далі, продовжує Тимочко, треба змусити великі підприємства-виробники переходити на замкнене водопостачання (очищення відпрацьованої води й повторне її використання), заборонити забудову прибережної смуги, несанкціоновані стоки у водойми. Тоді з’являться реальні стимули для появи інвестиційних проектів у цій сфері. В такому в разі, пояснює вона, у інвесторів будуть стимули цим займатися.