Банкрут року?
Найбільше підприємство атомної промисловості нікому захиститиКолись щодо «Криворіжсталі», заводу з нинішньою біржовою вартістю $13 мільярдів, подавалися позови про банкрутство. Це була спроба реальної приватизації заводу за фіктивні борги і робили її фінансові й торговельні посередники. Саме після таких кричущих спроб забрати «Криворіжсталь» задарма в адміністрації Леоніда Кучми виникла ідея «чесно» приватизувати комбінат. Харківський ВАТ «Турбоатом», схоже, повторює долю «Криворіжсталі».
Його, щоправда, поки що зовсім і не мають намір продавати на відкритому аукціоні, а вимагають визнати банкрутом за борг у два з невеликим мільйона гривень. Відповідна заява надійшла до Господарського суду Харківської області 27 вересня. Збанкрутити завод хоче маловідома фірма «Укролія».
Нагадаємо, що навіть за сьогоднішнього стану «Турбоатом» являє собою значний актив. Оборот заводу 2006 року становив майже $60 мільйонів. Це досить відоме у світі підприємство. За словами директора заводу Віктора Субботіна, «Турбоатом» створювався під оборот в $1 мільярд на рік. Тобто правильна маркетингова політика може збільшити оборот заводу в кілька разів. Як повідомили міноритарні акціонери ВАТ «Турбоатом», ціна акцій при нинішньому менеджменті впала майже в півтора рази, але і зараз вартість підприємства згідно з ринковим котируванням становить $300 мільйонів.
Формальним приводом для заяви про банкрутство став демарш директора «Турбоатому» Субботіна щодо проблем iз турбогенератором, який завод поставив на індійську атомну електростанцію. У заяві директора вказується: «Потреба подачі заяви про банкрутство зумовлена тим, що у ВАТ «Турбоатом» можуть виникнути грошові зобов’язання, які перевищують половину річного обороту компанії. Одна з турбін, поставлених «Турбоатомом» до Індії на АЕС «Kaiga», наприкінці серпня вийшла з ладу, що призвело до аварійної зупинки енергоблоку. ВАТ «Турбоатом» зобов’язаний заплатити індійській стороні штраф розміром $7,1 млн. Також, ВАТ «Турбоатом» за умовами контракту зобов’язаний сплатити збитки в розмірі $90 тисяч за кожну годину простою енергоблоку. Таким чином, на даний момент загальна сума штрафу може перевершити $37 млн., що унеможливлює задоволення грошових зобов’язань перед ТОВ «Українська олія».
Цікаво, що Субботін три тижні не реагував на інформацію індійців про полом поставленого «Турбоатомом» електрогенератора. Лише через 21 день після повідомлення про аварію на заводі було проведено першу нараду з даної проблеми. І це не дивно: для Субботіна справи «Турбоатома» мають третьорядну важливість. Він адже ще і власник банку «Мегабанк». Він же — голова Харківської обласної організації СПУ, і протягом липня—вересня був зайнятий передвиборною кампанією соціалістів у Харківській області.
Заява про банкрутство дивним чином збіглася з рішенням директора «Турбоатому» Віктора Субботіна ввести в дирекцію заводу нового заступника директора — з управління власністю. Про це говориться у Відомостях Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку від 6 вересня: «Згідно з наказом генерального директора ВАТ «Турбоатом» від 31.08.2007 р. на 7 років призначено на посаду заступника директора з управління власністю — члена дирекції Воробйова Віктора Івановича». Зараз новопризначений зайнятий інвентаризацією майна підприємства, яке, що зовсім не виключено, може піти з молотка.
Ще одним збігом стало те, що заява про банкрутство «Турбоатому» надійшла до суду саме напередодні дострокових виборів, на яких проходження соціалістів у парламент було під великим питанням. Звідси припущення, що директор «Турбоатому» Віктор Субботін не просто спровокував процес про банкрутство заводу, але й грає в ньому головну роль. Як стало відомо редакції, власники «Укролії» отримали пропозицію про купівлю своєї компанії. Пропозиція виходила від Віктора Субботіна. Навряд чи покупцем передбачалося робити «Мегабанк», найімовірніше — якесь ТОВ. При будь-якому більш- менш великому банку таких фірм не менше десятка. Крім того, якийсь Решетов (головний інженер «Турбоатома») днями зустрічався з харківськими фірмами-держателями боргових зобов’язань «Турбоатома» на суму 18 мільйонів і 26 мільйонів гривень. Предмет зустрічі звучав так — викуп цих боргів з дисконтом одним з банків.
Згаданий вище абзац заяви про банкрутство (в зв’язку з поломкою індійської турбіни), можливо, кидає світло на причини такої дивної бездіяльності директора «Турбоатома» в ситуації з аварією на АЕС. Не виключено, комусь треба було створити привід для банкрутства, що ініціюється невеликим ТОВ «Укролія». Адже суду було б складно визнати серйозним приводом для банкрутства одну лише претензію до «Турбоатома» на 2 мільйони гривень.
Але якщо Субботін руками «Мегабанку» та інших своїх компаній успішно скупить борги «Турбоатома», він виграє за будь-якого наслідку справи про банкрутство. Варіант перший — уряд не дасть збанкрутити завод. У цьому випадку «Турбоатом» в примусовому порядку виплатить всі борги в повному обсязі, і вся сума знижки, «вибитої» при викупі боргів «Турбоатома», піде Субботіну. Другий варіант — суд визнає «Турбоатом» банкрутом. У цьому варіанті для Субботіна все набагато цікавіше. Фірма, що ініціює банкрутство («Укролія»), в цьому випадку претендує на роль арбітражного керівника. Іншими словами, без підпису її директора менеджмент «Турбоатома» і, що особливо важливо, Фонд держмайна вже не зможе зробити жодного кроку.
Контролюючи «Укролію», Субботін отримає повний контроль над банкрутством заводу. Далі, у разі скупки контрольного пакету заборгованості «Турбоатома», Субботін отримає вирішальний голос у раді кредиторів. Це дає можливість повністю «приватизувати» завод з поточною вартістю $300 мільйонів.
Висновки, які можна зробити з сьогоднішньої ситуації, полягають у тому, що «Турбоатом» не має господаря і що це підприємство нікому захищати. Його нинішній директор Субботін зайнятий інтересами власного банку. Валентина Семенюк дуже далека від проблем «Турбоатома», що демонстративно доручила представляти ФДМ на зборах акціонерів заводу 28 серпня не співробітнику Фонду, а посадовій особі «Укратомпрому» — держконцерну, чия легітимність заперечується Президентом. Власними руками Субботін і Семенюк відрізали від участі в управлінні заводом компанію «Енергостандарт» — найбільшого міноритарного акціонера заводу з 15-відсотковим пакетом акцій. Його представників не було допущено на збори акціонерів заводу. Субботін же як і раніше сидить у кріслі директора, незважаючи на заборону Харківського обласного господарського суду від 3 липня, і незважаючи на те, що 12 липня Субботіна усунула від виконання обов’язків директора Наглядова рада «Турбоатома». Якщо «Турбоатом» не збанкрутять, це буде явним досягненням уряду. Оскільки менеджмент «Турбоатома» настроєний на те, щоб з піднятими руками йти назустріч банкрутству. Такий менеджемент потрібно негайно від обтяжливих обов’язків усувати. Але й це не розв’яже проблему повністю. Завод має отримати справжнього господаря, і, можливо, це лише шляхом приватизації «Турбоатома». Причому настільки ж прозорої, як і при продажу контрольного пакету «Криворіжсталі».