Банки обігнали всіх
Цього року вони збираються збільшити свої прибутки на 50—70%До розмов про початок нової епохи приєдналася й банківська система. «Україна перемогла в боротьбі з попередньою владою як політично, так і економічно, — заявив на прес-конференції голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. — Зараз ми почнемо працювати в нових умовах, значно кращих, ніж були на початку минулої ери». З його слів, переживши депозитну кризу кінця 2004 року, українські банкіри передають новій владі нормально функціонуючу банківську систему, що здатна ефективно підтримувати економіку. Щоб це довести, Асоціація надала широкій громадськості результати своєї діяльності в 2004 році.
Попри те, що в 2004 році темпи зростання основних показників банківської діяльності були відчутно менші, ніж у 2003, наприклад, обсяги «чистих» активів зросли на 34,2% проти 56% у 2003 році, банківський капітал випереджав аналогічні показники минулих років. Зараз лише балансовий капітал становить 18,7 млрд. грн. і виріс він за рік на 45% (у 2003 році зростання становило 29%). Усе це сталося за рахунок збільшення обсягу статутного капіталу та фінансового результату, який у групі зі 140 українських банків становив 1155,9 млн. грн. У цих банках прибутковість статутного капіталу була 12,3% порівняно з 9,5% 2003 року.
Попри те, що банківська система й, відповідно, економіка в 2004 році втратили лише на депозитах 4 млрд. грн., привід для радості все-таки існує: наприкінці минулого та на початку цього року, вперше за всю історію української банківської системи, кількість довгострокових кредитів перевищила кількість короткострокових. І взагалі, кредитування того року було найвигіднішою банківською операцією.
Попри всі втрати, яких зазнала банківська система, в неї з’явилася можливість засвоїти те, що злиття банківської системи та політики до добра не приводить. Зі слів О. Сугоняко, ті банки, які були пов’язані з переможеною стороною політичних перегонів, на собі відчули недовіру населення до тих, хто програв, коли люди кинулися забирати з банків свої гроші. Проте Асоціація не має наміру залишати такі банки в біді, і захищатиме їх у міру можливостей.
У світлі розмов про очікуваний після перемоги «оранжевих» притік інвестицій О. Сугоняко зауважив, що великих обсягів іноземного капіталу в Україні поки що не очікується, оскільки нам ще багато треба змінювати. Проте, думаючи про майбутнє членство в СОТ, розміщення філіалів іноземних банків в Україні, на його думку, все ж варто дозволити, природно, з певними обмеженнями, покликаними захистити вітчизняних операторів.
Як зазначив голова Асоціації, темпи зростання банківської системи були найбільшими серед усіх галузей української економіки, але й цього року банки не збираються зменшувати оберти, і розраховують збільшити свої прибутки на 50—70%.