Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Бiзнес потребує стабiльностi

Але не розраховує на уряд
01 листопада, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Після обрання Юрія Єханурова головою українського уряду більшість експертів заговорила про те, що ось тепер, нарешті, інвестиційний клімат у країні поліпшиться. Цього погляду дотримувалися й аналітики, які працюють у країнi, й іноземні спостерігачі. Зокрема, заступник держсекретаря США з питань економіки та бізнесу Ентоні Вейн говорив «Дню» про те, що новий уряд вселяє набагато більше впевненості іноземним інвесторам при оцінці рівня безпеки вкладення грошей в Україну. Думки українських бізнесменів були стриманішими, й усе ж деяка надія на стабільність з’явилася й у них.

Одним із підтверджень цієї тези може слугувати опитування, проведене радою молодих підприємців при Кабміні в молодіжному крилі українського бізнесу. За словами керівника ради Дениса Краснікова, опитування 200 молодих бізнесменів показало, що кількість оптимістів, упевнених у спроможності Єханурова суттєво поліпшити ситуацію з інвестиціями (38,28%), значно перевищує кількість песимістів, які вважають, що далі тільки гіршатиме (20,58%). Причому передумови так вважати, на думку Краснікова, є й у тих, і в інших. Незважаючи на те, що молодь завжди йде попереду прихильників змін, позитивний прогноз засновується якраз на зворотному: бізнес вимагає стабільності, й вважаючи Єханурова людиною стриманою та прогнозованою, й пам’ятаючи його роботу в Держкомпідприємництва, оптимісти розраховують якраз на те, що він упорядкує розхитану після «реформатора» Тимошенко економіку. Протилежна сторона, обпікшись на невиконаних обіцянках відносно єдиного податку, єдиного вікна та спрощеної процедури реєстрації й відчувши посилення адміністративного тиску, вже не розраховує, що нові будуть кращими, розумнішими та досвідченішими за старих, і готується до того, що нові реформи лише погіршать їхнє становище.

Щоправда, варто відзначити, що відповіді були не тільки «за» та «проти». Левова частка респондентів не розраховує на уряд і впевнена в тому, що інвестиційний клімат залишиться незмінним, а розраховувати варто лише на себе (41,14%). Ці, як відзначив член ради підприємців, голова директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривоніс, найбільше зневірилися. Вони пропонують свої виходи з проблемних ситуацій. Але, вважає Кривоніс, усі ці пропозиції практично нічого не варті без втручання зверху. Йдеться про боротьбу з зайвою зарегульованістю вітчизняної економіки. І він називає серед проблем незрозумілу ситуацію з реєстрацією підприємств, що особливо важливо для бізнесменів-початківців. Адже вони тільки виходять на ринок, і банальне незнання заплутаних і суперечливих правил створює для них постійні штрафи й інші труднощі у відносинах із податковою. Крім того, ще повністю не зникла вічна теза «не помажеш, не поїдеш». А як правильно помазати й чи треба взагалі це робити, молоді бізнесмени не знають.

Виходячи з усього цього, підприємці просять в уряду дати їм можливість складати бізнес-плани не на тиждень чи місяць, а на три-чотири роки. Для цього, крім прогнозованості роботи уряду, необхідне ще постійне обговорення з експертним співтовариством майбутніх змін, оскільки всі зміни ламають економічно цикли, які заплановані підприємством і вже почали працювати. Як відзначив Кривоніс, для бізнесмена важлива не ставка податку, а чітко встановлена процедура його адміністрування, щоб у бухгалтерії не було потім проблем із тим, як заднім числом провести змінену ставку. І найголовніше — підприємці вимагають для себе презумпції невинності. У момент, коли вони реєструють свою фірму, їх потрібно вважати цілком законослухняними й лише в разі якихось порушень, що розкрилися, присилати перевірки.

Чи можна передбачити, що в уряді та парламенті прислухаються до думки молодих бізнесменів, якщо там практично нехтують думками та почуттями монстрів вітчизняного бізнесу. Так що спокій, як у пісні співається, нам лише сниться. І, можливо, праві саме ті бізнесмени, які розраховують лише на себе.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати