«Блакитна фішка»
«Укрнафта» нарощує статутний фонд![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040909/4160-5-2.jpg)
Через тиждень, 15 вересня, на загальних зборах ВАТ «Укрнафта» мають розглянути питання про додаткову емісію акцій. На українському фондовому ринку звістка про це обернулася справжнім обвалом. Індекс ПФТС одразу впав на 15%. Тому вчора погляди учасників ринку звернулися до Держкомісії з цінних паперів. ДКЦПФР нібито мала обговорювати питання про емісію акцій «Укрнафти», що випускається в зв’язку з указом Президента про перетворення цього ВАТ на вертикально інтегровану компанію (ВІНК). Утім, комісія цю тему, здається, проігнорувала. Принаймні в прес-службі «Дню» сказали, що на порядку денному її не було, та й узагалі комісія такі питання, як правило, не обговорює.
Одночасно суміжне питання (про оцінку держпакета акцій «Укртатнафти») розглядали на Кабміні. Тут усе вирішили правильно, погодившись із тим, що ця компанія за ринковим курсом коштує $160 мільйонів. А ось ВАТ «Галичину» чомусь залишили на потім і щойно оголосили конкурс із відбору оцінювача. Проте на ринку не сумніваються, що й цю компанію оцінять правильно.
Нагадаємо, що згідно з указом від 16 липня і дорученнями Президента для створення нафтової ВІНК держпакети акцій двох вищеназваних нафтопереробних компаній слід передати спочатку НАК «Нафтогаз України», а потім від неї до статутного фонду «Укрнафти». Остання при цьому має зробити додаткову емісію акцій (щоб за державою залишилося не менше 50% плюс одна акція та щоб не постраждали інші власники).
Колізія полягає в тому, що без ринкової оцінки напередодні емісії залишилася сама «Укрнафта». Її акції, як не дивно, продаватимуть за номіналом, тобто всього по 25 копійок, тоді як їхня ринкова вартість сьогодні становить не менше 70 гривень. І учора в ПФТС відбулася прес-конференція, на якій її учасники прямо обвинуватили групу Приватбанку в тому, що це саме вона хоче таким чином «дешево» придбати державну власність. Річ у тому, що сьогодні не існує механізму передачі держпакетів двох названих НПЗ від «Нафтогазу» «Укрнафті». Якщо дотримуватися духу і букви приватизаційного законодавства, під яке підпадає ця операція, то вона може тривати досить довго. Тим часом для емісії визначено терміни, і, якщо держава не встигне до її закінчення передати відповідні пакети, тоді їх, згідно із законом, слід виставити на відкритий аукціон. Так вважає народний депутат Олег Салмін. Передача пакетів прямо «Укрнафті», на його думку, може вважатися прихованою приватизацією. Колишній керівник «Укрнафти» звертається до Героя України голови НАК «Нафтогаз» Юрія Бойка, якого вважає дуже мудрою людиною, з тим, щоб не допустити втрати контролю держави над найбільшою в країні нафтовидобувною компанією.
Згідно з розрахунками учасників фондового ринку, які звернулися вчора з відкритим листом до Верховної Ради, Президента, уряду та ДКЦПФР, державі загрожує втрата значної частини активів, оскільки після емісії ринкова вартість компанії поменшає з 1,9 мільярда гривень до 0,89 мільярда. При цьому вартість акцій, отриманих громадянами в ході приватизації, на думку фахівців, знизиться в 100 — 130 разів. Вони впевнені, що в результаті може дуже сильно постраждати й фондовий ринок України загалом, оскільки втратить свій найліквідніший актив, яким протягом багатьох років була «Укрнафта». У відкритому листі пропонується або провести індексацію статутного фонду компанії (на це знадобиться певний час), або ухвалити рішення про те, щоб продавати акції за їхньою ринковою вартістю (60-70 гривень), що відповідатиме інтересам усіх без винятку акціонерів. При цьому ринкова вартість компанії зросте до 8 мільярдів гривень.
Як запевнили «День» у прес- службі «Укрнафти», нарощування статутного фонду компанії пройде згідно з законодавством, указом Президента та постановою уряду. Відповідно до законодавства, збільшення статутного фонду відбувається за два етапи. І всі права акціонерів при додатковому випуску акцій зберігаються. Усі акціонери мають рівне та переважне право на придбання акцій у кількості, що пропорційна частці в статутному фонді на дату прийняття рішення про випуск акцій. На першому етапі підписки реалізовується переважне право акціонерів на купівлю акцій. Держава також реалізовує своє переважне право, в даному разi шляхом внесення до статутного фонду компанії держпакетів акцій «Укртатнафти» та НПК «Галичина», як передбачено в указі Президента. Розмір державної частки в компанії чітко визначений указом Президента та прийнятою сьогодні (в середу) постановою уряду: 50% плюс 1 акція. У прес-службі порекомендували критикам порядку створення ВІНК не вигадувати погроз і не перекладати з хворої голови на здорову. При цьому також відзначалося, що у разі, якщо держава не встигатиме до проведення зборів акціонерів внести до статутного фонду компанії вищеназвані держпакети, то вона як основний акціонер просто не допустить проведення зборів, на яких заплановано затвердити підсумки емісії.