Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Борги кредиту не завадять...

Експерти «Дня» — про план Мінфіну ввести мораторій на повернення зовнішніх позик
12 червня, 11:26

Уже до вересня Україна може запровадити мораторій на виплату зовнішніх боргів. Про це заявила міністр фінансів Наталія Яресько. За її словами, це станеться, якщо не вдасться домовитися з кредиторами про реструктуризацію 15,3 мільярда доларів. Нагадаємо, що уряд виплатив кредиторам 2 мільярди доларів ще минулого року, незважаючи на конфлікт на Донбасі. В липні ж очікується виділення наступного траншу від МВФ у розмірі 1,7 мільярда доларів. За інформацією прем’єра Арсенія Яценюка, це станеться до 10 липня. Але чи не зірвуть останні плани Мінфіну черговий транш?

Мораторій на виплату боргів — це самостійне одностороннє рішення України, не узгоджене з кредиторами. Тобто КМУ планує одноосібно припинити виплату боргових зобов’язань. По суті, це найгірша ситуація, яку можна було уявити. Адже реструктуризація, або списання боргу, — це рішення двох сторін, а в даному випадку йдеться про рішення одного (позичальника). Як це вплине на українську економіку?

Андрій НОВАК— Негативно, — вважає голова Всеукраїнської спілки учених економістів Андрій НОВАК. Він вважає, що МВФ кошти дасть однозначно, як країні-жертві російської агресії.

Але йтиметься лише про фінансовий мінімум, завдяки якому ми змогли б підтримати золотовалютні резерви та залатати бюджетні дірки.

— На прихід інвесторів, коли уряд оголосить щось подібне, не треба буде чекати. Відповіддю «донорів» на мораторій за погашенням боргів стане мораторій на інвестиції в Україну, — пояснює він.

Не настільки критичний в оцінці наслідків рішення уряду — головний фінансовий аналітик Віталій ШАПРАНрейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій ШАПРАН. «Вірогідність введення мораторію існує, бо ми не знаємо про ступінь готовності кредиторів іти на поступки Мінфіну. Позиція Наталії Яресько щодо реструктуризації — дуже жорстка, бо Мінфін відстоює державні інтереси, намагаючись зменшити вартість обслуговування державного боргу на наступні 10 років. А кредитори не хочуть втрачати своїх коштів», — каже він. За словами експерта, пік кредитних розрахунків припаде спочатку на вересень (повернути потрібно близько мільярда доларів) та на грудень (російський тримільярдний кредит).

Яка буде реакція міжнародної спільноти й інвесторів? Експерти схиляються до думки, що МВФ гроші дасть. «Фонд часто ухвалює політичні рішення, бо він не зацікавлений у перекиданні фінансової кризи з дальньої Європи на інші країни. Україна хоч і маленька, але в цьому контексті чинить значний вплив на своїх сусідів. І параліч її банківської системи (як наслідок дефолту) може поширити кризові явища на Росію, Польщу та інші країни. Такі ризики МВФ не допустить, тому гроші на другий транш дадуть. А на наступні — поки що навіть не розглядається», — вважає він.

Тим часом МВФ уже дав сигнал, що «розуміє» Україну. Перший заступник директора Фонду Девід ЛІПТОН назвав чинний уряд єдиним за всю історію України, справді реформаторським. Він схвально відгукнувся про створення в Україні Антикорупційного бюро і додав, що дерегуляція економіки та ефективне керівництво є найкращою стратегією для подолання корупції. «Восени 2014 року Україна зіткнулася з повноцінною економічною кризою, яка погіршилася через війну на сході України, усі попередні роки Україна не мала уряду, який спромігся би взятися за реформи та втілити їх у життя. Я думаю, що вони провадять правильну політику, обрали правильний підхід», — сказав він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати