Будівельна «затримка»
Не викличе зниження ціни на квадратний метр![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080715/4122-5-2.jpg)
За даними асоціації «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів», за перші шість місяців 2008 року обсяги будівництва скоротилися на 1,3% проти минулорічного зростання в 15,8%. Будівельники заявляють: якщо так триватиме далі — почнуть заморожувати будівництва, а далі — не за горами закриття компаній.
Чи така страшна будівельна криза, як її малюють? Думки опитаних «Днем» експертів розійшлися. За словами голови спостережної ради вищезгаданої асоціації Івана Салія, хоч кризи ще й немає, але ознаки стагфляції (тупцювання на місці. — Авт. ) у галузі присутні.
«У цій галузі не стагфляція і не стагнація, а справжнісінька рецесія... 3,8% падіння за п’ять місяців. Гірше було лише 2005 року, тоді падіння було майже 13%», — натомість пояснює керівник групи радників голови Нацбанку Валерій Литвицький. Екс-міністр регіонального розвитку та будівництва України Володимир Яцуба прокоментував ситуацію «Дню» так: «Якщо нічого не зміниться, то ми повернемося у 2006 рік».
Самі ж будівельники дають точнішу оцінку серйозності процесів, які відбуваються у галузі. «Назвати сьогодні ситуацію на ринку стабільною важко. Кількість продажів на ринку суттєво скоротилася, при цьому собівартість житла зростає. Через загальну фінансову кризу на ринку нерухомості бракує інвестицій, більшість проектів здається із затримкою терміну здачі», — говорить керівник відділу розвитку будівельної компанії «Антал-Сервіс» Вікторія Лєтаєва.
«Компанії-забудовники відчувають труднощі, пов’язані з дефіцитом фінансування за рахунок зниження темпів продажу житлової нерухомості, — підтримуючи колегу, говорить директор зі стратегічного розвитку і маркетингу компанії «ХХI століття» Максим Білоус. — У першу чергу це стосується невеликих компаній — будівельників житла економ- класу, бо попит на комерційну нерухомість та житло високого класу залишається на тому ж рівні, що й був». Отже: головний біль, якщо і з’явиться, то лише в рядових українців.
Де є корінь «будівельного зла», теж кожен бачить по-різному. «Причини скорочення обсягів нерухомості, що здається в експлуатацію, слід шукати у політичній та економічній нестабільності 2006 року та у пов’язаних із цим ускладненнях при відведенні земельних ділянок під будівництво та отримання на нього дозволів», — пояснює «Дню» заступник генерального директора зі стратегічного розвитку та маркетингу компанії ТММ Олексій Говорун.
На думку ж директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, головні бар’єри у будівництві — зосередження 40% всіх новобудов у Києві, відсутність державного стимулювання при завезенні іноземного високотехнологічного будівельного обладнання та «невідпускання» гривні «у вільне плавання».
Не завадило б додати до цього списку небажання будівельних компаній залазити в борги через закупівлі будматеріалів наперед, зростання в ціні сировини та транзитні проблеми у Києві. Такої думки комерційний директор ТОВ «АЕРОК» Яна Гончаренко. «Навіть якщо будівельники хочуть взяти матеріал, подано заявки і вони їх проплатили, ми не можемо завезти матеріали до Києва (про страйк перевізників у столиці «День» писав у попередніх номерах. — Авт. ). Що це за робота, коли ввечері навантажується одна машина, вранці вона їде, повертається і цілий день вже не працює...» — резюмує вона.
Однак головною причиною скорочення темпів будівництва експерти називають ускладнений доступ як громадян, так і компаній до банківських кредитів. Населення не поспішає брати дорогу іпотеку. Банки ж віддають перевагу кредитуванню публічних компаній, які мають додаткову страховку у вигляді котирування акцій на міжнародних ринках. «Сьогодні в цілому стали жорсткішими вимоги банків під час видачі кредитів компаніям-забудовникам, при цьому кредити подорожчали в середньому на 3%», — розповідає «Дню» Лєтаєва. За законами ринкової логіки, такі процеси автоматично дають старт подорожчанню готового продукту.
За словами Соскіна, закінчується «період великих грошей» для вітчизняних будівельників. Далі не оминути цінового спаду. «Навіть за нинішніх несприятливих умов будівельна рентабельність у 30% допоможе втриматися на плаву не один рік», — натомість твердить Яцуба. Та й більшість будівельників не планує знижувати ціну на свій квадратний метр, хоча на ринку через фінансовий голод заявилися бажаючі продавати житло на кілька відсотків дешевше. «Невеликим компаніям складніше залучити фінансування у порівнянні з великими. Можливо, що деякі з них не зможуть виконати свої зобов’язання і будуть змушені знижувати вартість або ж продавати свої проекти більшим компаніям з певним дисконтом», — ділиться своїми поглядами на будівельну перспективу Максим Білоус.
У цих будівельних дискусіях хвилює те, що у разі поступового зменшення будівельних темпів негативні наслідки будуть-таки відчутними. Будівельники навряд чи знижуватимуть ціну, натомість позитивний ефект від будівельного буму втрачатиме економіка, якій щорічно ринок нерухомості та будівельних матеріалів додавав понад 10% від зростання ВВП...