Будівництво нового саркофагу для ЧАЕС завершено
На «фініші» роботу будівельників та атомників, за словами керівництва проекту, оцінять... іноземні інвестори![](/sites/default/files/main/articles/14112016/8photo2.jpg)
Будівництво нового безпечного конфайнменту (НБК), який має накрити старий саркофаг зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС, завершено. І вчора його вже зсунули з місця. «Усе готово для того, щоб транспортувати конфаймент на його проектне положення», — розповів заступник генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» з кадрів та режиму Євген Катунін. З його слів, ідуть останні роботи з перевірки систем, які здійснюватимуть насування величезної споруди на зруйнований тридцять років тому — 26 квітня 1986 року — четвертий блок ЧАЕС. Топ-менеджер показав систему домкратів, частина з яких тягнутиме опору на себе, тоді як інші штовхатимуть її. Кожен з домкратів має потужність понад 700 кілоньютонів (близько 70 тонн), повідомляє «Радіо Свобода».
«Таким чином за кілька днів ми маємо перемістити новий безпечний конфаймент на четвертий блок АЕС, — розповідає Катунін. На це, за його словами, відводиться 3—4 доби. Але є й певний запас для того, щоб усі операції пройшли в штатному режимі (за планом конфаймент має зайняти своє місце 29 листопада). «Ніхто не буде форсувати ці події. Бо найперше — то безпека, — наголошує фахівець і додає: — Далі почнеться демонтаж нестійких будівельних конструкцій старого «Укриття».
А ще 29 листопада на Чорнобильській АЕС заплановано два важливі для України заходи: засідання Асамблеї країн вкладників Чорнобильського фонду «Укриття», а також засідання Асамблеї донорів Рахунку ядерної безпеки. Зарубіжні інвестори намічатимуть плани подальшої реалізації міжнародних проектів на ЧАЕС і серед них, звичайно, буде й питання фінансування цих проектів.
Безпеці навколо ЧАЕС приділяється увага на всіх рівнях. Не випадково Державне агентство з управління зони відчуження ще 9 листопада повідомило, що в зв’язку з проведенням технологічних операцій на об’єкті «Укриття», а також згідно з наказом голови агентства Віталія Петрука, у період з 12 по 29 листопада цього року відвідування об’єктів Чорнобильської АЕС (у тому числі оглядового майданчика об’єкта «Укриття» та водойми-охолоджувача) тимчасово призупинено.
Тим часом виникають фактори, які створюють у колективі ЧАЕС дещо тривожну і навіть нервову атмосферу. Про це на початку листопада генеральний директор ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін повідомив прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману, секретарю Ради національної безпеки і оборони Олександру Турчинову і голові Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталію Петруку. Грамоткін вказує, що антиукраїнські сили почали планомірну, безпрецедентну програму, спрямовану на дискредитацію нашої країни в очах західних партнерів та зрив міжнародних проектів, що реалізуються як на майданчику Чорнобильської АЕС, так і за його межами. Він переконаний, що масована інформаційна кампанія, яка критикує відмову України від російського ядерного палива на користь тепловиділяючих збірок компанії Westinghouse та інформаційні вкидання, що порочать честь і гідність керівництва ЧАЕС, — все це явища одного порядку, спрямовані на те, щоб негативно впливати на імідж України, як країни, здатної успішно впоратися з реалізацією масштабних міжнародних проектів.
Генеральний директор припускає також, що передумовою дискредитації безпосередньо Чорнобильської АЕС є кримінальний переділ ринку брухту, що вивозиться із зони відчуження, а непрямою метою — витіснення нашої країни з ринку цінної для металургії сировини. Грамоткін погоджується, що питання поводження з радіоактивними відходами у зоні відчуження та на Чорнобильській АЕС вимагає детальної і ретельної перевірки за участі всіх заінтересованих відомств.
До речі, лише 4 листопада на ЧАЕС закінчилася перевірка Держатомрегулювання, під час якої, зокрема, вивчалася й практика роботи з радіоактивними забрудненими матеріалами й радіоактивними відходами, які утворюються у рамках виконання робіт за проектами перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та виведення з експлуатації водойми-охолоджувача ЧАЕС.