Перейти до основного вмісту

ЧАЕС хоче жити спокійно

Для чого збирається повернутися в «Енергоатом»
12 січня, 00:00
НА АВАРІЙНИЙ ЧЕТВЕРТИЙ БЛОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ АЕС ІЗ ПОБОЮВАННЯМ ДИВЛЯТЬСЯ НЕ ТІЛЬКИ ЦІ РОБІТНИКИ, А Й УВЕСЬ СВІТ / ФОТО ЛЕОНIДА БАККА / «День»

Ніхто не скаже напевне: чи вдасться цього року Чорнобильській атомній електростанції переконати Європейський банк реконструкції та розвитку в тому, що час повернення в НАЕК «Енергоатом» уже настав. Але обставини, що склалися, примушують серйозно задуматися над втіленням такого плану. І передусім тому, що, за словами директора ЧАЕС Олександра Смишляєва, обладнання, що демонтується на станції в зоні відчуження, годиться не тільки на брухт. Його можна набагато продуктивніше використати на іншій АЕС. А, погодьтеся, всередині енергогенеруючої компанії передавати запчастини й матеріали іншим відособленим підрозділам значно простіше.

Але ЄБРР з рішенням бариться, й для реалізації хорошої ідеї Чорнобильській станції залишається лише готувати грунт. Процес ретрансформації, за словами Смишляєва, почато з приведення структури держпідприємства до стандартів, чинних на інших підрозділах «Енергоатома». «За це нас серйозно критикували, однак ми, як і раніше, вважаємо, що якщо на атомній електростанції в реакторах і басейнах витримування є ядерне паливо, вона повинна повністю відповідати структурі й принципам безпеки, описаним у наших нормативних документах, — говорить він. — Тому на станції має бути головний інженер станції, а не перший заступник директора». За словами Смишляєва, ця заміна вiдіграла важливу роль, показавши кожній людині, яка працює на станції, хто є хто. До того ж, змінення структури (без зміни чисельності) дозволило уникнути двоїстого становища ряду цехів і відділів і в майбутньому має сприяти виконанню багатьох робіт власними силами. На думку керівництва станції, це дозволить різко зменшити витрачання бюджетних коштів.

А нi для кого не секрет, що минулого року за трьома бюджетними програмами (на підтримку в безпечному стані енергоблоків і об’єкта «Укриття», для внеску України в Чорнобильський фонд «Укриття» та на фізичний захист ядерних установок і ядерних матеріалів) ЧАЕС мала отримати 289,6 мільйона гривень. Недофінансування становило 51 мільйон.

Тому, за словами постійного представника президента України на ЧАЕС Олександра Антропова, будівельникам, які працюють на ЧАЕС, — сильним і здоровим людям, яким доводиться працювати в умовах підвищеної радіаційної небезпеки, — можуть запропонувати (в середньому) не більш як 800 гривень, встановлених Держбудом. І це тоді, коли, наприклад, київські будівельні фірми платять своїм працівникам понад тисячу. Залучити на таких умовах кваліфіковані кадри майже неможливо. У результаті говорити про дотримання графіку робіт просто смішно. І Антропов, безумовно, правий у тому, що в ринковій системі ніхто не регулює нормативами заробітну плату. «На мій погляд, не Держбуд має вирішувати ці питання, а Міністерство економіки. Для початку варто було б провести тендер. Тоді оплата праці залежатиме від матеріально-технічного обгрунтування компанії, що його виграла й візьме на себе ризики, пов’язані з низьким або високим рівнем оплати». Це питання, за словами експерта, слід вирішувати на рівні міжвідомчої комісії з представниками Мінпаливенерго, Держбуду та Міністерства економіки. Інакше навряд чи взагалі побудують новий конфаймент, сховища радіоактивних відходів і ядерного палива і завод з його переробки.

Як зазначив Смишляєв, ціла низка проектів сьогодні перебуває у критичному стані. Зокрема, це стосується сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП2). І тут якомога швидше слід приймати жорстке рішення: добудовувати його чи відмовлятися від будівництва. А, можливо, просто знайти іншу компанію, здатну довести проект до пуття.

Не виключено, що французька фірма Framatome, що обіцяла побудувати СВЯП за $67 мільйонів, з довіри вийшла не остаточно. І після того, як її під свою опіку взяли більш кваліфіковані компанії, які будували подібні об’єкти, чорнобильське СВЯП буде введено в експлуатацію. Але при цьому, за словами директора ЧАЕС, увагу атомників привернули американці, які будували такі сховища і в яких останнім часом, до речі, знову почала активно розвиватися атомна енергетика.

Паралельно розпочато роботи зі стабілізації наявного об’єкта «Укриття», розраховані на півтора року. «Гадаю, — зазначив Смишляєв, — що у вересні 2006 року роботи зі стабілізації об’єкта «Укриття» будуть завершені. Це дозволить ще років 7—10 жити спокійно й добудовувати новий конфаймент, який планується завершити 2009 року».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати