Перейти до основного вмісту

Чарівна сила «телефонного дзвінка»

Опалювальний сезон у школах, лікарнях і дитсадках Миколаєва та Запоріжжя стартував після особистого втручання прем’єра
19 жовтня, 19:16
ЗАСІДАННЯ УРЯДУ. 19 ЖОВТНЯ 2016 р. / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

На засіданні уряду прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переможно відрапортував: «По Запоріжжю та Миколаєву я питання вирішив!». А міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальних послуг Генадій Зубко додав: «У Києві питання повного підключення опалення буде вирішено протягом однієї доби».

Від минулої суботи міські голови кинулись на пошуку контакту з головою Мінрегіонбуду, який відповідав за підготовку до опалювального сезону. Мерів турбувало одне питання: як пустити тепло в школи, лікарні, садочки та інші бюджетні установи без підписаних контрактів між обласними теплокомуненерго і  НАК «Нафтогаз України».  Бо останній через «халатність» уряду (деталі — нижче по тексту) висував такі умови для ОКП, на які вони не хотіли погоджуватися.

«... Ми нормативно пускаємо після того, як середньодобова температура становить +8 протягом трьох днів. Вчора (17 жовтня. —  А.Д.-Р.) був той день, коли ми офіційно могли пустити тепло в оселі Миколаївців. Але була одна проблема — відсутність номінацій (лімітів) по газу у наших теплогенеруючих організацій. Чому? Тому, що НАК «Нафтогаз» пропонував свідомо «вбивчі» для підприємств умови договору, — пояснив міський голова Миколаєва Олександр СЄНКЕВИЧ. — Фактично, обласне комунальне підприємство «Облтеплоенерго», отримуючи газ, повинно було розраховуватися за поставлений газ протягом місяця. Тоді як оплата від населення, як  і доплати з бюджету, приходять в перебігу наступного. За прострочення ОКП мало сплатити штрафи та пені. В результаті чого до лютого ми б отримали відключення газу на котельних».

За словами Сєнкевича, процес підписання договору між «Нафтогазом», «Облтеплоенерго» і ТЕЦ йде з квітня місяця. «Договору немає і сьогодні..., — пояснив мер. — Учора в телефонній розмові пояснив позицію міста Геннадію Зубку та Володимиру Гройсману. Отримав підтримку в «спілкуванні» з монополістом».

Тож 18 жовтня у Миколаєві, де через відсутність тепла були змушені оголосити про закриття шкіл, таки запустили опалювальний сезон для бюджетних установ. На запитання «Дня» —  «як?» — директор Агенції розвитку Миколаєва Василь Гошовський пояснив: «Учора (18 жовтня) пізно ввечері мер говорив з міністром. Сьогодні (19 жовтня) договори підписали!».

У НАК «Нафтогаз України» умови укладених контрактів з теплокомуненерго не коментують.

12 жовтня НАК відзвітував, що «Нафтогаз» надає номінації усім виробникам тепла, з якими має оформлені договірні відносини та які відповідають встановленим законодавством критеріям. Станом на 12 жовтня, «з 190 найбільших компаній, які використовують 97% загального обсягу газу для виробництва тепла, договори з «Нафтогазом» уклали 107 підприємств. Решта або не встигли надіслати договори, або мають намір купувати газ у інших постачальників», — йдеться на офіційному сайті корпорації. Ліміти від НАКу, відповідно до повідомлення, не отримали лише ті, хто порушував законодавство. «Зокрема, КП «Дніпропетровські теплові мережі», маючи заборгованість перед «Нафтогазом» близько 700 млн грн, розділилося на дві компанії та розподілило між ними виробничі потужності і майно. Зобов’язання перед «Нафтогазом» при цьому не були передані новим компаніям. Згідно з вимогами закону України «Про теплопостачання», «Нафтогаз» у таких випадках не має права укладати договори без врегулювання питання правонаступництва», — пояснює НАК.

Однак, за фактом, проблеми з «номінаціями» були у всіх теплогенеруючих компаній, які постачали газ для бюджетних установ. А все через халатність (?) уряду. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальних послуг мало підготувати зміни до постанови 758, щоб теплогенеруючі компанії мали можливість укласти договори, і отримати ліміти для бюджетної сфери. Але «не склалось»...

Як пояснив у розмові з «Днем» заступник міського голови Чернівців Володимир Середюк, проблема була в постанові уряду №758, яка визначає, як може використовувати газ тепломережа. «Ми вже на початку жовтня були готові на 100%. Але питання з договорами з НАК по бюджетним установам вирішені не були. Тому ми на свій страх і ризик почали запуск котелень, де є як бюджет, так і населення..., — говорить чиновник. — Звертались на селекторній до прем’єра і до заступників Зубка. Всі кажуть, запускай, але НАК договір не підписує». У підсумку в Чернівцях усерйоз почали розглядати варіант... альтернативного НАКу постачальника газу. Адже, відповідно до закону «Про ринок природного газу», який набрав чинності 1 жовтня 2015 року, покупці мали б мати змогу вільно вибирати постачальників.

Але, по-факту, реформа одного з найбільш монополізованих ринків України — газового — йде зі страшенним «скрипом». 

«Зараз на ринку газу є три типи трейдерів — державний монополіст НАК «Нафтогаз», компанія РГК Дмитра Фірташа, яка володіє монополією в сфері розподільчих мереж і... всі решта. Об’єм поставок «всіх інших» — мізер у порівнянні з НАК і РГК. НАК — монополіст у постачанні населенню, РГК — практично монополіст у поставках промисловості. Пріснопам’ятний анбандлінг (поділ видобутку, постачання і продажу) стався лише формально в РГК. Там поутворювали компаній-постачальників при облгазах. У «Нафтогазі» навіть формально поділу немає», — розповідає редактор Бізнес-Цензор Сергій ГОЛОВНЬОВ.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»


ХЕРСОН: «КОНФЛІКТ ІЗ «ХЕРСОНГАЗОМ» ТА ЗАБОРОНА НА РОЗПЛОМБУВАННЯ КОТЕЛЕНЬ ВЗЯЛИ В ЗАРУЧНИКИ ЖИТЕЛІВ…»

Ігор КОЗАКОВ, перший заступник херсонського міського голови:

– У зв’язку з завершенням підготовки закладів соціальної сфери міста до роботи в осінньо-зимовий період 2016-17 років та зниженням температури зовнішнього повітря, із 16 жовтня розпочався опалювальний сезон для закладів освіти, охорони здоров’я, культури, опалення яких здійснюється від індивідуальних джерел, а із 17 жовтня – для об’єктів соціальної сфери, житлових будинків та інших споживачів. Відповідні розпорядження підписані міським головою. На сьогодні всі об’єкти, які мають автономне опалення, увійшли в опалювальний сезон. Сьогодні 100% запустить свої об’єкти «Херсонтеплоенерго». Це 51% від усіх теплоносіїв Херсона. 49% – ПАТ «Херсонська ТЕЦ», жоден об’єкт якої на сьогодні не запущено. Конфлікт із «Херсонгазом» та заборона на розпломбування котелень фактично взяли в заручники жителів міста, вихованців шкіл та дитячих садків, лікарень, що знаходяться на балансі «Херсонської ТЕЦ». Немає розуміння з боку керівництва компанії. Тому до вирішення проблеми підключили керівництво облдержадміністрації, працівників силових структур. Сподіваємось, до кінця тижня проблему буде вирішено.

ЧЕРНІВЦІ: СЕЗОН РОЗПОЧАЛИ БІЛЬШ ОРГАНІЗОВАНО, НІЖ ТОРІК

Сергій ПОГОРЕННИЙ, директор департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради:

– Розпорядження про початок опалювального сезону міський голова Чернівців Олексій Каспрук підписав 11 жовтня, а вже до наступного понеділка з теплом було 99% об’єктів соціальної сфери та житлового фонду. Без тепла на сьогодні у місті ще тільки три будинки, оскільки тут триває капітальний ремонт і замінюють мережі. Заміну завершимо за день-два і мешканці згідні зачекати.     

Порівняно з минулим роком, сезон розпочали більш організовано. Якщо торік, щоб у повному обсязі забезпечити теплом всі об’єкти, знадобилося два тижні, то цього року лише п’ять днів. Передусім, це стало можливим завдяки фінансовій підтримці МКП «Чернівцітеплокомуненерго» з боку міської ради. Ще в першій половині року вона виділила підприємству 3,5 млн грн для заміни й реконструкції котлів та 4,5 млн грн на ремонт тепломереж, що дало змогу завчасно підготуватися до сезону. Через локальну аварію проблеми виникли тільки в одній із 85 котелень, але її також вже запустили.

Як завжди, найбільше клопоту з початком сезону було через «завоздушення» мереж. Крім прийому заявок на телефони аварійки, відслідковували скарги чернівчан у соціальних мережах, а для швидкого реагування створили додаткові аварійні бригади та оперативний штаб. Працювали цілодобово, у тому числі – протягом трьох вихідних днів, і на ранок понеділка практично все місто було з теплом. Подальша ж доля опалювального сезону буде залежати від своєчасності та повноти розрахунків з боку споживачів.

РІВНЕ: «ДО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ ГОТУВАЛИСЯ З ЛІТА»

Степан КОРОПЕЦЬКИЙ, директор ТОВ «Рівнетеплоенерго»:

– Опалювальний сезон у Рівному розпочався з 11 жовтня. За 1 день ми вивели всі котельні на параметри і почали вмикати, перш за все, об’єкти соціальної сфери та деякі житлові будинки. А наступного опалення було вже в решти будинків. Ми планували розпочинати сезон навіть не з 15 жовтня, а пізніше. Такими були попередні прогнози. Але через зниження температури стартували раніше. До опалювального сезону ми готувалися з літа. Власне, щоб розпочати його 11 жовтня, ми виходили на роботу і у вихідні. Також гарно спрацювали з ОСББ, ЖКП та управителями будинків. Взагалі зазвичай Рівне одне з перших розпочинає опалювальний сезон. Цьогоріч він не стартував одночасно по всій Україні. Але серед західних областей Рівне тут – одне з перших.

ДНІПРО: ПРАЦЮЮТЬ ВСІ КОТЕЛЬНІ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА БАЛАНСІ МІСЬКРАДИ

У Дніпрі працюють всі міські котельні, які перебувають на балансі міськради. Про це під час прес-конференції 19 жовтня повідомив заступник міського голови Михайло Лисенко. Посадовець наголосив, що поточні проблеми, які періодично виникають під час опалювального сезону, фахівці мерії невідкладно вирішують у ручному режимі. Михайло Лисенко навів низку прикладів, коли через недбалість самих містян без тепла залишалися цілі будинки. Так, найпоширенішою проблемою є невипущене повітря з радіаторів у квартирах, що розташовані на верхніх поверхах. Заступник мера також наголосив, що, порівняно з минулим роком, більш ніж в десять разів скоротилася кількість звернень до міськради стосовно проблем з опаленням. «Ситуація послідовно виправляється. Важливо, що всі наші котельні мають живлення. У них є газ, ми маємо ліміти, немає жодних проблем із постачальниками. На відміну від сусідніх міст і областей», – сказав Михайло Лисенко. Наразі проблемним питанням залишається ситуація з заводом «Південмаш». На його території розташована котельня, що забезпечує теплом частину будинків міста, однак підприємство не уклало договір та не має домовленостей на постачання блакитного палива. «Завод є власністю держави. Ще з серпня ми вели з ними всі можливі діалоги. Та до свідомості керівника заводу достукатися проблематично. Мер Дніпра Борис Філатов звернувся до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, і він особисто розбирається в ситуації з заводом», – розповів Михайло Лисенко. «Враховуючи такий досвід, це останній рік, коли ми обігріваємо будинки від котельні «Південмашу». Наступного року будуть встановлені невеликі котельні, які постачатимуть тепло в ці будинки. Також частина абонентів буде переключена на мережі «Теплоенерго» та міські теплові мережі», – зазначив посадовець.

Підготували Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон, Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці, Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне, Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати