Четверта хвиля
Діаспора знову гуртується заради допомоги УкраїніУчора в столичному Центрі культури і мистецтв «Український дім» відкрився Перший економічний форум українців світу, в якому беруть участь українські підприємці та фахівці різних галузей економіки з 30 країн світу.
Організатори Форуму — Українська всесвітня координаційна рада (УВКР) та Міжнародна громадська організація українців «Четверта Хвиля» — вважають, що для виходу України із загальнонаціональної кризи необхідна злагоджена взаємодія, взаємодопомога всіх українських продуктивних сил не тільки в Україні, а й поза її межами. Звідси й головна ідея Форуму — «Українці — для України». Адже, на думку голови УВКР Дмитра Павличка, українці, що живуть в діаспорі, не меншою мірою можуть допомогти в надбанні державних скарбів, ніж ті, що живуть в Україні.
Відкривати форум мав Президент Віктор Ющенко, але у зв’язку з нагальними державними справами він не зміг бути присутнім і передав своє привітання через першого заступника голови Секретаріату Президента, представника Президента у Кабміні Олександра Шлапака. Президент, звертаючись до українців світу, називає наступні економочні прерогативи: «Ми мусимо в наступному 2008 році не допустити двозначної інфляції і, разом з тим, не робити цього за рахунок зменшення монетарної пропозиції. Президент підтримує ідею щодо жорсткої монетарної політики». Крім того, в планах Президента — серйозні реформи в питаннях власності. «Якщо 2007 рік Україна запам’ятає завдяки низці гучних рейдерських захватів, — то (натупного року. — Авт. ) посилимо кримінальну відповідальність за такі дії».
При цьому Шлапак коротко змалював закордонним українцям цьогорічні здобутки і втрати національної економіки. Так, за його словами, «економічна ситуація в 2007 році була дуже напруженою». «З іншого боку, — додав він, — ми не можемо не відзначити, що зростання рівня української економіки, незважаючи на всі проблеми, залишається одним з найвищих в Європі. Протягом 10 місяців ми маємо зростання економічного валового продукту на рівні 7,3%». Найбільші зрушення відбулися, за словами Шлапака, в машинобудуванні, яке в цьому році зростало з темпами 25%, та у будівництві — 12 %. «Ми маємо стабільну ситуацію на фінансових ринках, потужну і стабільну банківську систему, стабільну українську гривню і маємо дуже хорошу ситуацію на фондових ринках...», — відзначив Шлапак. Серед негативних моментів, на його думку, низка проблем агропромислового комплексу, зокрема в м’ясомолочних галузях. «Безумовно, нас очікують дуже серйозні реформи в аграрному секторі», — говорить Шлапак. — Реформи торкнуться і дуже непростого ринку землі».
Також Шлапак наголосив на тому, що не слід в наступному році очікувати дешевого газу, а тому треба спрямувати політику на економніше його використання. Він підкреслив, що результати форуму, всі поради і пропозиції будуть передані Президентові.
«Ми хочемо, щоб світове українство справді допомогло нам, — зауважував, виступаючи на Форумі, Дмитро Павличко. — На сьогодні поза межами України проживають понад 20 мільйонів українців. Це колосальна сила». На його думку, об’єднання українців допоможе нашій країні швидше вступити до Євросоюзу.
Учасники Форуму планують під час цього заходу визначити місце української економіки в глобальному світовому господарстві та запропонувати стратегічний шлях розвитку українського суспільства через основний відновлювальний національний ресурс — агрокультуру. Також учасники Форуму планують обговорити перспективні напрями розвитку українського малого й середнього бізнесу та створити координаційно-діловий центр його підтримки для залучення вітчизняних і закордонних інвестицій.