Четверта промислова революція вже в Україні
Компанії втрачають клієнтів внаслідок того, що не можуть налагодити взаємодію персоналу й обладнанняУкраїнські компанії починають використовувати сучасні IT-рішення для оптимізації бізнесу. Серед них лідери у своїх галузях — Interpipe, Antonov, Roshen, «Укроборонпром», Uzhmash.
Як зазначає директор з економіки і фінансів концерну Interpipe Денис Морозов, впровадження ERP-системи дало змогу корпорації 2015 року скоротити витрати на закупівлі на понад 20 млн доларів, а також заощаджувати 15 млн доларів щороку завдяки системі управління ремонтами. Interpipe є одним із найбільших у світі виробників труб і залізничних коліс.
«Четверта промислова революція вже триває в усьому світі, зокрема і в Україні. Основним драйвером Industry 4.0 є нові фізичні кібер-системи, які дають змогу пов’язати реальні об’єкти з віртуальними за допомогою інформаційних мереж, — зазначає заступник генерального директора IT-Enterprise Антон Аврінський. Впровадження концепції 4.0 у роботу підприємств наших клієнтів дає змогу отримати конкретний економічний ефект».
Так, за даними консалтингової компанії McKinsey, за серпень 2016 р. елементи Industry 4.0 впливають на виробничі компанії таким чином: Quality — скорочення витрат, пов’язаних з підтримкою якості на 10—20%; Material — скорочення витрат, пов’язаних із зберіганням запасів матеріалів на 20—50%; Supply/demand matching — скорочення вартості обслуговування на 10—40%.
За допомогою впровадження ERP-систем у виробництво, компанії можуть підвищити свої доходи й ефективність роботи, істотно скоротивши витрати. Проте експерти фінансової сфери наголошують, що вікно можливостей запровадження обмежене. Для отримання результатів компаніям потрібно переходити на нові принципи роботи, оптимізувати бізнес-процеси цифрової економіки, що стрімко розвивається.
Домінуюче становище інформаційних технологій, перехід до цифрової економіки є необхідними умовами розвитку і виживання українського бізнесу в умовах жорсткої конкуренції на локальному і глобальному ринках, зазначають експерти. Щоб оцінити власні ресурси і конкурентоспроможність, не програти битву за клієнтів, бути економічно ефективним, компаніям потрібно змінювати свої бізнес-моделі, впроваджуючи нові інструменти управління — ERP, MRP II, СRM-системи.
Упродовж останніх 5 років фахівці провели дослідження понад сотні українських підприємств. Близько 70% зривів термінів виконання замовлень відбувається через розсинхронізацію обладнання і персоналу. Компанії втрачають клієнтів і стають збитковими внаслідок того, що не можуть налагодити взаємодію персоналу й обладнання.
Для розв’язання проблеми розробники пропонують використовувати концепцію SmartFactory, яка гармонійно поєднує можливості Industry 4.0, Internet of Things (IOT) та інноваційні інформаційні технології BigData, Cloud Computing. Збір даних і управління виробництвом здійснюється в реальному часі, зокрема, за допомогою планшетів і смартфонів.