Чому АМКУ «схвалив» скандальне придбання?
Львів’яни висловили підтримку білорусам, вивісивши на Ратуші історичний прапор Білорусі і… віддали один з найбільших готелів міста під контроль… підсанкційного російського бізнесменаПідсанкційний російський бізнесмен збільшує свою готельну імперію в… Україні. Так, 6 серпня Антимонопольний комітет України дозволив кіпрській фірмі Pumori Enterprises Investments Ltd отримати остаточний контроль над готелем «Дністер» на вулиці Матейка, котрий є третім за величиною у Львові.
«Надано дозвіл компанії Pumori Enterprises Investments Ltd (м. Нікосія, Кіпр) на придбання акцій ПрАТ Туристично-готельний комплексом «Дністер» (м. Львів, Україна), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства», — йдеться у повідомленні АМКУ.
Кілька років тому вищевказана компанія вже придбала 50,51% акцій готелю «Дністер», а тепер планує стати мажоритарним акціонером і викупити контрольний пакет акцій, щоб повністю контролювати заклад. В Антимонопольному комітеті не уточнили, на скільки відсотків збільшиться контроль кіпрської компанії над львівським готелем.
Pumori Enterprises Investments Ltd пов’язують з групою VS Energy члена верхньої палати російського парламенту — Ради Федерації — Алєксандра Бабакова і російських бізнесменів Євгенія Гінера, Міхаіла Воєводіна і Сергєя Шаповалова. Бабаков, зокрема, відомий тим, що 2014 року був депутатом Державної Думи РФ та голосував за анексію Криму. Він перебуває під санкціями США і Євросоюзу, а з травня 2018 року — в українському санкційному списку. Санкції запроваджені безстроково та передбачають блокування належних йому активів, запобігання виведенню капіталів за межі України, а також заборону участі у приватизації та оренді державного майна. Тому Бабакову мали б заборонити брати участь у приватизації, оренді державного майна.
Як йдеться в повідомленні неурядової платформи «Ліга антитрасту», АМКУ під час розгляду питання щодо готелю «Дністер» мав приділити увагу ідентифікації реальних кінцевих бенефіціарів компанії-покупця та походженню коштів на купівлю готелю, зокрема в частині дотримання санкційного законодавства.
«Згідно з чинним українським законодавством, АМКУ, розглядаючи такі питання, має встановити, хто є реальним покупцем, звідки гроші на придбання та не надавати дозвіл, якщо він суперечитиме законодавству про санкції», — повідомили експерти платформи.
Наразі АМКУ не оприлюднив інформації про те, чи досліджували зв’язок між Pumori Enterprises Investments Ltd та Бабаковим і його бізнесовими партнерами.
На початку 2017 року росіян як бенефіціарів бізнесу VS Energy замінили невідомі громадяни Німеччини, Латвії та Словаччини, які і раніше були пов’язані з бізнесом Бабакова і Гінера.
VS Energy нині також володіє п’ятьма українськими обленерго. Торік, попри санкції, ця афілійована з росіянами компанія продала бізнесменові Рінату Ахметову «Київобленерго» і «Одесаобленерго». Сам Бабаков заперечував володіння українськими обленерго.
Pumori Enterprises Investments Ltd та афілійовані з нею компанії нині вже керують 18 готелями у Києві та регіонах, зокрема великими готелями «Русь» та «Прем’єр Палац». І «Дністер» — чотиризірковий готель у Львові зі 165-ма номерами стане справжньою окрасою готельної імперії Бабакова і його партнерів.
Цікаво, що компанія заявила про наміри отримати остаточний контроль над готелем «Дністер» в час легалізації ігрового бізнесу в Україні. Відтак, важливою в даному випадку є співпраця АМКУ з правоохоронними органами в інтересах національної безпеки України. Оскільки, після легалізації грального бізнесу придбання пов’язаними з державою-агресором компаніями готелів в Україні є наднебезпечними. Азартні ігри — адиктивний товар, що є шкідливим для суспільства та здатен викликати хворобливу залежність. Отже на суб’єктів господарювання, які матимуть право ним займатись, покладається важлива соціальна функція — забезпечити відповідальну гру, не допускати до гри лудоманів та стримувати розвиток лудоманії в Україні. Навряд чи держава-агресор в цьому зацікавлена, як раз навпаки — розвиток азартного бізнесу в Україні та перетворення її на «націю лудоманів» може стати однією з тактичних цілей «сусіда», кажуть експерти.