Чому не працює нафтопровід Одеса — Броди?
Українські та іноземні експерти дали схвальну оцінку підсумкам роботи Київського енергетичного саміту і наголосили, що ініціатива створення спільного транзитного простору могла б позитивно використовуватися Європейським Союзом при подальшому плануванні його енергетичної політики.
Учасники круглого столу «Чорноморсько-Каспійський регіон та Європейська енергетична безпека» також схвально оцінили поновлення зусиль щодо налагодження роботи нафтопроводу Одеса—Броди в проектному напрямку. Зокрема, член Світової ради з енергетики (від турецького національного комітету) Несдет Памір заявив, що Єврокомісія і країни ЄС зацікавлені в аверсі нафтопроводу Одеса—Броди та підкреслив важливість диверсифікації експортних маршрутів.
«Росія вбачає в нафтопроводі Одеса—Броди потужний диверсифікаційний проект, якій посилить незалежність України та інших країн-партнерів, і всіляко намагається чинити спротив його реалізації. Однак гірші часи вже позаду», — вважає президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» Олександр Тодійчук. «Звичайно ж, для України є і залишатиметься важливою стратегія диверсифікації джерел і маршрутів надходження енергоносіїв з інших країн», — говорить Тодійчук, але в той же час, на його думку, Україна має «перш за все навчитися бережливо користуватися енергією, оскільки при зростанні цін на енергію — це вже питання життєздатності економіки». «Україна майже нічого не зробила для самозабезпечення економіки енергією з відновлювальних джерел, тоді як в інших країнах ця складова сягає 15— 20%», — констатував Тодійчук.
А от експерт Центру НОМОС Михайло Гончар висловив переконання, що причиною того, що нафтопровід Одеса—Броди досі не працює у проектному напрямку, була і все ще залишається Словаччина. Навіть попри запевнення міністра закордонних справ цієї країни пана Яна Кубіша в тому, що Словаччина готова до експериментальної аверсної прокачки нафти, експерт вважає, що питання все одно залишається невирішеним. На думку пана Гончара, поведінка Словаччини свідчить про те, що на території Європейського Союзу досі не працюють основоположні принципи Енергетичної хартії.
Старший дослідник Фонду Джеймстаун Владімір Сокор зауважив, що Україна має унікальну можливість разом iз своїми партнерами впливати на головні газотранспортні проекти таким чином, щоб це відповідало як європейським, так і національним інтересам України. Він вважає, що реалізація «Південного потоку» не є в інтересах України, оскільки цей трубопровід не найкращим чином впливатиме на розвиток енергетичного ринку в більшій частині Європи — це обумовлено тим, що надходження газу до цього газопроводу контролюватиме виключно Російська Федерація.