Чому влада не вірить у селян?
Член фракції «Блоку Петра Порошенка» пояснив позицію парламенту щодо відкриття ринку землі в УкраїніПарламент продовжив на рік заборону на продаж сільськогосподарських земель. За законопроект № 3404 проголосувала конституційна більшість — 309 народних депутатів. «Продовження мораторію дозволить зняти соціальну напруженість, яка виникла в суспільстві на тлі політичних спекуляцій із зазначеного питання й надасть певний час для розроблення чіткого правового механізму запровадження з часом прозорого ринку земель сільгосппризначення», — сказано в пояснювальній записці до документа.
Питання землі «педалюється» в Раді кілька тижнів. Ба більше, сам прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв, що не можна знімати мораторій. Хоча якщо придивитися ретельніше, то підстав для хвилювань немає. Відповідно до чинного законодавства мораторій на продаж земель втратить силу лише в разі ухвалення парламентом та підписання Президентом України закону «Про обіг сільськогосподарських земель».
Чому влада й досі думає, що українці не здатні ефективно розпоряджатися своїм майном? «Упродовж останніх десяти років усі спроби запровадження ринку землі будувалися на схемах, спрямованих на те, щоб ошукати людей. Кожна влада робила все для того, щоб пересічні громадяни отримали мінімум за свої наділи в ході реформи, саме тому люди й втратили довіру до дій влади в цьому питанні», — розповідає про причину продовження мораторію народний депутат від БПП Леонід Козаченко. Втім, продовжує він, ринок землі має з’явитися. «Адже земля — база для довгострокового кредитування на селі та залучення інвестицій. Аби прискорити цей процес, потрібно ухвалити закон «Про обіг сільськогосподарських земель»; визначити, хто матиме пріоритетне право викупу; яка кількість угідь переходитиме в одні руки, заборонити іноземним компаніям протягом десяти років купувати землі й обмежити участь юросіб у володінні таким активом. Тобто спочатку треба ухвалити закони, які створять прозорість, визначеність і передбачуваність у земельних відносинах, — і лише за цієї умови мати змогу торгувати землею», — каже він. Такий законопроект Мінагропрод і депутати мають розробити до 1 січня 2016 року і внести його на розгляд Ради. Тобто в запасі — чотири місяці. Саме за цей документ і розгорнеться найгостріша боротьба.