Перейти до основного вмісту

Чотири з дев’яти...

Депутати майже визначилися з новими кандидатами до Ради НБУ, а Президент ще мовчить
27 листопада, 10:15
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Парламентський комітет із питань фінансової політики і банківської діяльності обрав чотирьох осіб (із 17 кандидатів) до складу Ради при НБУ. Тимофій Милованов (від фракції «Самопоміч»), Віра Ричаківська (кандидатуру подав нардеп Радикальної партії  Віктор Галасюк), Олена Щербакова  (від «Народного фронту»), Станіслав Аржевітін (від БПП).  «Це був реальний конкурс. Крім кандидатур від фракцій і груп були й від окремих народних депутатів і навіть самовисуванці. Ми вирішили: якщо закон цього не забороняє, то зобов’язані дати всім рівні можливості», — розповів про деталі голосування голова банківського комітету Сергій Рибалка. Він  пояснив, що тепер  черга за сесійною залою ВРУ і спікером. У руках останнього рішення, коли саме виносити ці кандидатури на голосування. Сам конкурс і голосування в комітеті було  цікавим: два дні депутати слухали та розпитували кандидатів.

Нагадаємо, що за оновленим законодавством про НБУ («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розбудови інституційної спроможності НБУ»),  новий склад Ради  мав би  з’явитися ще до  8 вересня 2015 року. За процедурою, даний орган формується так: за поданням банківського комітету, до парламенту призначається чотири особи, ще чотирьох дає Президент  України,  і голова НБУ  автоматично  входить до складу Ради. Її членів обирають максимум на сім років.

Як стверджують джерела «Дня», в банківських колах президентську «четвірку» визначили ще минулого тижня. Але в Адміністрації Президента прийняли рішення відкласти її оголошення до завершення рейтингового голосування за комітетські кандидатури в парламенті. Це на той випадок,  якщо  якісь  із креатур  банківської  не пройдуть сесійної зали. За даними джерела,  в президентську квоту потрапляють Юрій Блащук (колишній член спостережної ради  Платинум  банку, а нині радник міністра фінансів Наталії  Яресько) та голова координаційної ради Кредитно-банківського союзу Борис Соболєв.

Формування нового складу Ради  викликало у банківських  сферах  чималий інтерес, тому таке широке коло претендентів. Цьому є кілька пояснень. По-перше, за новим законодавством саме  її  члени призначають внутрішнього аудитора НБУ і створюють  при  нацрегуляторі аудиторський комітет. Ця структура матиме право проводити будь-які перевірки всіх структурних підрозділів Нацбанку! По-друге, саме ця Рада даватиме згоду на перерахунок НБУ частини прибутку в державний бюджет. Наразі Нацбанк наперед сплачує бюджету визначені  суми коштів,  але з нового року процедура змінюється — спочатку має  відбутися річний аудит установи, далі НБУ сформує 10% своїх резервів, 2%  — на різні витрати  і на поповнення статутного капіталу, і вже потім — гроші в бюджет. По-третє, — оновлена Рада встановлюватиме ліміт для Нацбанку на обсяги викупу цінних  паперів в уряду. По-четверте, — її члени  впливатимуть на призначення заступників голови НБУ. І п’яте — якщо раніше Рада могла тільки рекомендувати внести зміни  в грошово-кредитну політку і  Нацбанк на власний розсуд визначав брати їх до  уваги чи ні, то тепер даватиме оцінку, яка  обов’язкова для виконання. За словами  Станіслава Аржевітіна, члени Ради можуть давати оцінки і стосовно макроекономічної чи  монетарної політики, яку проводить НБУ, і на їх базі приймати рішення навіть про зупинку тих чи інших напрямків діяльності регулятора. Крім того, за словами  Аржевітіна, є в арсеналі Ради і вимога звіту про ті чи інші наслідки дій регулятора.

Неофіційно у банківських колах кажуть, що з урахуванням чотирьох  кандидатів від  Президента, мінімум одного від  БПП від парламенту та голови  НБУ Валерії  Гонтаревої, новий склад Ради  буде пропрезидентським, а відтак —  підтримуватиме нинішній курс Нацбанку. Чи справді новий склад Ради  НБУ може набути політичного забарвлення? Про  це «День» запитав експертів. Ми також поцікавився у представника НБУ, які завдання регулятор проситиме вирішити оновлений склад Ради  в першу чергу.

КОМЕНТАРI

Анатолій ГУЛЕЙ, голова управління Міжбанківської валютної біржі:

—  Я не бачу політичного забарвлення в обраних парламентським комітетом чотирьох кандидатурах і не вважаю їх заангажованими. Ця «четвірка» не  викликає  заперечень і зауважень  із професійної точки зору.  Всі ці люди відомі на ринку, у них є розуміння реальної ситуації в банківській сфері. Єдине, що  викликає  запитання — механізм вибору.  Звідки  депутати,  які жодного дня не працювали  у банківській  сфері, можуть визначати, що цей банкір  хороший,  а інший  — поганий. Потрібно було провести публічні консультації з громадськістю, банківськими асоціаціями. А так бачимо певний суб’єктивізм: кожен депутат   запропонував певну кандидатуру, бо він  гарно знає цього кандидата і може за нього поручитися. Відсутність синхронізації дій між громадськістю і депутатськими бажаннями — це головна проблема проведеного відбору... Новосформована Рада повинна буде переглянути всі документи, прийняті протягом останніх двох років,  а також дати стратегічний погляд розвитку сектору на 5—10 років вперед, враховуючи  всі рекомендації МВФ.

Владислав РАШКОВАН, заступник голови  правління НБУ:

— Ми  впевнені, що зможемо конструктивно працювати з новим складом Ради при  НБУ. Сьогодні прозвучало досить багато цікавих  поглядів і пропозицій від багатьох кандидатів. Можливо, не всі думки були  правильні, бо вони не завжди знають деталі ситуації в банківській сфері. Але працюючи  в Раді НБУ вони отримають доступ до набагато більшої кількості  інформації  і головне, що   їхні рішення будуть колегіальними. Чого  ми очікуємо  від нового складу Ради? Схвалення основ грошово-кредитної політики на 2016 рік, монетарної стратегія до 2020 року і затвердження  річного  звіту НБУ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати