Чи відродиться іпотека?
До будівництва житла часто «примазуються» аферисти
Банкіри чекають скасування мораторію на стягнення нерухомості й сподіваються, що це стане одним із чинників відновлення іпотечного кредитування, оскільки його стримує неможливість отримати та реалізувати застави.
НАДІЇ ГРАВЦІВ
«Зараз, окрім нашого банку, іпотечні кредити видають лише кілька фінустанов, — говорить заступник директора департаменту роздрібного бізнесу банку «Піреус» Катерина Вінницька. — Якщо поточного року збережуться позитивні макроекономічні тенденції, а також буде забезпечено стабільність обмінного курсу, то затребуваність іпотеки зросте, що може спричинити збільшення кількості гравців на цьому ринку».
На ринку іпотечного кредитування, за даними «Фінансового клубу», активно працюють лише шість банків («Кредобанк», «Глобус», «Укрсоцбанк», «Ощадбанк», «Укргазбанк», банк «Креді Агріколь»). Однак іпотечні програми є в 14 установах. Основний акцент вони роблять на спільних із забудовниками програмах кредитування: за рахунок знижки від забудовника банк пропонує позичальникові більш низьку процентну ставку на частину строку дії кредитного договору.
2017 року зростання іпотеки відбудеться завдяки наміру громадян поліпшити умови проживання, вважають у «Фінансовому клубі». «З відновленням попиту на житло обсяги іпотечного кредитування будуть поступово збільшуватися. Ми плануємо зниження процентних ставок і розробку більш вигідних умов для клієнтів», — зазначає директор роздрібного бізнесу «Ощадбанку» Валерія Малахова.
НА СТАДІЇ КОТЛОВАНУ
Активізації кредитування, дійсно, могло б посприяти поступове здешевлення залучення ресурсів. Але минулого року вартість довгострокового фінансування для населення знизилася менш ніж на два процентних пункти і, як і раніше, перевищує 20% річних. Така ціна майбутніх квадратних метрів є непідйомною для українців, особливо у довгостроковій перспективі. Для порівняння: в Росії процентні ставки за кредитами на придбання нерухомості в нацвалюті складають 12,75%, у Польщі — 5,7%.
Ключовим фактором, який стримує зниження ставок, як вважають банкіри, є високі ризики при видачі іпотечних кредитів. Наприклад, випадки шахрайства з боку забудовників, що останніми роками почастішали: понад 40 тисяч сімей в Україні стали жертвами житлових афер. Саме тому й досі більшість банків відмовляється кредитувати покупку нерухомості на стадії котловану, а громадяни України — основні інвестори нашої країни — не квапляться отримувати іпотеку.
ІПОТЕКУ ДЛЯ «ГАСТАРБАЙТЕРА»
Мало кого може надихнути на цей «подвиг» історія забудови земельної ділянки на київській вулиці Хмельницького, 58-а. Забудовник ТОВ фірма «Консоль ЛТД» продала всі 100% майбутніх житлових і нежитлових приміщень, а ще взяла в «Промінвестбанку» (без згоди громадян-інвесторів) мультивалютний кредит на $ 10 мільйонів, на забезпечення якого передало банку в іпотеку 100% майнових прав. Але й цих грошей кримським «гастарбайтерам» виявилося мало — 2008 року будівництво заглухло.
Тоді інвестори вирішили спільно, без участі забудовника, за рахунок додаткових внесків завершити будівництво й навіть офіційно ввели будинок в експлуатацію. Майже всі вони зареєстрували права власності на свої квартири. Проте кримській «Консолі» (її місцезнаходження — м. Сімферополь) шляхом різних хитрощів вдалося домогтися від столичних судів скасування прав власності інвесторів ... Люди готуються відстоювати свої права всіма можливими методами.
ДУСЯ... І ШАХРАЇ
Іншу, але не менш трагічну історію викладено, наприклад, у листі до керівництва країни (його копія є в редакції) громадян-інвесторів зведення житлового будинку на столичній вулиці Староводницькій. Люди понад десять років домагаються відновлення будівництва. Найцікавіше, що його замовником виступала не якась сумнівна структура, а Державне управління справами, яке уклало договір із забудовником — ТОВ «Київвисотбуд», яким передбачалося введення будинку в експлуатацію 2007 року.
Так звана ДУСя отримала від Київради в оренду земельну ділянку. Інвестори оплатили в рахунок вартості квартир 158 мільйонів гривень. Але після цього до справи взялися шахраї. Вони домоглися судового рішення про банкрутство «Київвисотбуду», й будівництво було припинено. 16-поверховий каркас частини будинку вже 10 років «прикрашає» центр столиці країни.
ДУСя залучає нового забудовника — ТОВ «БВС-Вектор». Але й він до 2016 року не поновив будівництво. У зв’язку із цим суд визнав укладений 2007 року договір недійсним. Тим часом ДУСя за рахунок громадян-інвесторів покрила всі витрати на інженерну підготовку території та будівництво й припинила ним займатися. Але шахраї продовжували працювати, не покладаючи рук. Вони утворили незаконний кооператив (без поштової адреси й рахунку в банку) і мають намір продати довгобуд разом із 150 паркомісцями.
Тим часом Київська міська державна адміністрація забрала цю ділянку у «Київвисотбуду» та разом із ДУСею взяла на себе відповідальність за будівництво. Однак його й досі не відновлено, і 147 сімей залишаються і без квартир, і без витрачених на їх будівництво грошей. А доручення Адміністрації Президента, зроблене майже два роки тому, в червні 2015 року, ні ДУСею, ні КМДА не виконується. Обидві шановані організації загрузли у бюрократичному листуванні ... Проблеми громадян їх, швидше за все, абсолютно не цікавлять.
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка