Чи видужає «Турбоатом» під державним крилом?
Кабмін доручив також міністерствам фінансів, економіки, промполітики та енергетики, а також Державній податковій адміністрації підготувати рішення про залік заборгованості підприємства перед держбюджетом і энергопостачальними організаціями. Як кажуть на заводі, їх рішень генеральний директор Анатолій Бугаєць домагався давно.
Надто вже привабливий для підприємства вітчизняний ринок енергетики, де воно монопольно домінує. Разом з тим продукцією «Турбоатому» колишніх років оснащено 40% теплових, 85% атомних і 95% гідроелектростанцій України. Багато енергоблоків, встановлених після війни, давно потребують заміни. Реконструкції підлягають всі гідроелектростанції Дніпровського каскаду. Керівництво підприємства небезпідставно сподівається, що держава не зможе знехтувати потребами енергетичної галузі. Так, Державному інноваційному фонду доручено розробити проект програми «Ресурсозберігальне обладнання для енергетичного комплексу України». А оскільки «Турбоатом» є генеральним розробником і постачальником усього теплотехнічного і тепломеханічного обладнання, а також систем автоматичного керування енергоблоками, у нього з'являється перспектива на довгострокові замовлення.
Щоправда, в намірах турбоатомщиків є, як кажуть виробничники, слабке місце. Найважливішими деталями турбін є лопатки. А їх досі завозять з Росії. Щоб підприємство стало повністю самостійним і не залежало від політичних або економічних потрясінь, необхідно створити власне виробництво. Цю проблему А. Бугаєць намагався вирішити в рамках відомої «Харківської ініціативи», пропонуючи американському уряду створити в Харкові спільне підприємство. Однак відгуку серед заокеанських інвесторів пропозиція не знайшла. Тепер проблемою зайнялося Національне агентство з питань розвитку і європейської інтеграції.
Проте на підприємстві не сподіваються на те, що інвестор візьме на себе всі турботи. Великі плани вимагають великих коштів, яких, як відомо, у держави немає. Необхідно шукати самим. Хоч перспективи на інвестиції взагалі-то є. У травні спільне україно-андоррське підприємство «АМП» на некомерційному конкурсі придбало більше за 25% акцій ВАТ «Турбоатом» за 52 мільйони гривень. За умовами конкурсу спільне підприємство зобов'язане було інвестувати в модернізацію заводу $55 мільйонів. Але, як сказав перший заступник глави Харківської облдержадміністрації Василь Потапов, ця фірма не мала наміру брати участь у розвитку підприємства, акції ж купила для подальшого перепродажу. Оскільки вона не виконала взятих зобов'язань, Фонд держмайна подав на неї в суд. В. Потапов упевнений, що позов буде виграно, а «Турбоатом» від цього також виграє, оскільки область отримає частину корпоративних прав у цьому держпакеті, для чого облдержадміністрація укладе договір з Мінпромполітики .
Отже, «Турбоатом» — підприємство, жорстоко потерпіле від негнучкості зовнішньої політики керівництва держави, у нього ж і захист шукає. Не помилитися б... Чомусь пригадалася доля першого віце-прем'єра Володимира Куратченка, якого відправили у відставку саме за наміри посилити ефективність державного управління.