Чим більше вироблятимеш, тим гірше
Металургійна галузь, що забезпечує сьогодні майже 25% валютних надходжень до бюджету країни, опинилася по шию в трясовині, з якої самостійно їй не вибратися. Приблизно так висловлювалися майже всі директори з 16 металургійних підприємств України, які з'їхалися до Кривого Рогу для обговорення спільних проблем. Була й друга мета - спробувати привернути увагу до галузі щойно зформованого уряду.
Як заявив генеральний директор "Металургпрому" Василь Харахулаха, зараз. щоб виробити продукції на 1 гривню, треба зробити витрати майже на 2 копійки більше. Торік було навпаки: на кожній гривні галузь заробляла півкопійки для себе. Зростання обсягів виробництва чавуну та сталі (на 15 та 18 відсотків відповідно) тільки погіршує ситуацію, яку інакше ніж кризовою назвати не можна. До астрономічних цифр збільшилися дебіторська та кредиторська заборгованості металургів, гостро відчувається брак обігових коштів. Дефіцит останніх на сьогодні становить 1 млрд. 565 млн. гривень. Окрім того, на комбінатах практично не оновлюються засоби виробництва.
Учасники наради підготували низку пропозицій для Кабінету Міністрів, які, на їх думку, могли б врятувати металургійну галузь від остаточного розвалу. Серед них - введення мораторію цін на вугілля та електроенергію, зменшення тарифів на послуги залізниці, першочерговість відрахувань у фонд заробітної плати металургам, недопущення введення нових податків. Директорат одностайно висловився і щодо необхідності внесення змін у Закон України "Про податок на додану вартість". На думку металургів, ПДВ доцільно сплачувати не за відвантажену продукцію, а вже за збут.