Чиї мрії стали реальністю?
Українські аграрії дістали можливість переозброїти своє господарство... американською технікою
Учора Європейський банк реконструкції та розвитку, «Райффайзен Банк Аваль» (Київ) разом з його дочірньою компанією «Райффайзен Лізинг Аваль» а також ТОВ «John Deere Україна» оголосили про програму кредитування купівлі або отримання в лізинг аграрної техніки виробництва відомої американської компанії John Deere.
Розповідаючи про цю программу журналістам, старший банкір ЄБРР Олександр Павлов відзначив, що особливість цієї програми полягає в тому, що всі три учасники розділяють між собою існуючі ризики. «Це допомагає забезпечити найвигідніші умови фінансування, — сказав він і зауважив: — За деякими оцінками парк сільськогосподарської техніки в Україні зношений більш ніж на 70%». Тож, за словами банкіра, спільна робота учасників проекту дозволить реалізувати надзвичайно важливе для нашої країни завдання.
Павлов виклав умови, на яких сільгоспвиробники зможуть отримувати техніку. Для цього вони купуватимуть її в кредит (середньостроковий, з низькими відсотками, у доларах або гривнях), або укладатимуть договори лізингу (у гривнях). Банкір підкреслив, що сільгоспвиробники матимуть можливість обирати умови, які вважають для себе найсприйнятливішими, та відзначив, що виділені на цю програму $50 мільйонів будуть реалізовані протягом найближчих двох років.
Втім, інвестори не роблять секрет з того, що працюватимуть на оптимальних (розумних) відсотках, які даватимуть змогу заробляти необхідну маржу. Заступник голови правління «Райффайзен Банку Аваль» Артур Іліяв підкреслив, що сільскогосподарська галузь нашої країни надзвичайно приваблива для інвестицій, бо з року в рік, і навіть під час кризи 2008—2009 років, вона робила відчутний внесок у економіку України. З його слів, ставки лізингу починаються від 1% річник на строк до п’яти років.
Генеральний директор компанії «Джон Дір Україна» Петер Крімм, мабуть враховував, що якість продукції, що виробляється його материнською структурою не потребує реклами. Тому почав своє спілкування з журналістами з прогнозів. За його словами, дана програма дозволить збільшити врожайність у два і навіть у три рази. Використовуючи сучасні комбайни можна буде зменшити річні втрати зерна на п’ять-сім мільйонів тонн, що дорівнює $3—5 мільярдів. «Звертаючись до наших офіційних дилерів, сільгоспвиробники зможуть отримати не тільки якісне обладнання та систему точного землекористування, а й фінансові рішення, — підкреслив Крімм. Він також відзначив, що поки в Україні у компанії лише вісім відділень, та незабаром їх створять в усіх регіонах, а час, у який надаватиметься необхідна технічна допомога, не буде перевищувати двох годин. «Використовуючи з допомогою даної програми нашу техніку, — вказує фахівець, — Україна зможе знову стати годувальницею світу».
Звичайно, журналісти вимагали подробиць. «День» поцікавився також і верхньою межею вартості кредитів у валюті та принципами, на яких будуть встановлюватися відсотки для тих чи інших отримувачів кредитів та лізингу. Як повідомив Іліяв, відсоткові ставки визначатимуться в залежності від того, який перший внесок (при отриманні техніки в лізинг) зможе зробити те чи інше господарство та що воно зможе віддати в заставу (при отриманні кредиту).
Зі слів банкіра, верхня межа відсоткової ставки у валюті становитиме 8,9%, а у гривні 13,85% (на п’ять років). Він вважає, що низька вартість лізингу й кредитів у межах даного проекту стала можливою в першу чергу завдяки тому, що його учасники розподіляють між собою можливі ризики від неповернення кредитів та несплати відсотків за лізинг. З його слів ЄБРР готовий витратити на покриття ризиків близько $20 мільйонів. Але в банку переконані, що професіоналізм учасників проекту, які ретельно відбиратимуть клієнтів, дозволить звести цю суму до мінімуму. При наданні техніки в лізинг або у кредит, враховуватимуться як кредитна історія господарств, так і їх перспективи, види на врожай тощо. Іліяв уточнює, що учасники проекту підходитимуть до клієнтів та їхніх проблем з максимальним розумінням. Зокрема, платежі можуть диференціюватися в залежності від пори року та фінансових можливостей господарств.
Випуск газети №:
№7, (2013)Рубрика
Економіка