Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Дерев’яні» аукціони

Виробники меблів скаржаться на монополію в торгівлі сировиною
19 грудня, 00:00

На сьогоднішній день на ринку реалізації необробленої деревини склалася вкрай несприятлива ситуація для підприємств деревообробної галузі, стверджують виробники меблів. Щоб придбати сировину, вони змушені брати участь у аукціонах. «Іншого шляху немає. А зазначені аукціони проводяться у порядку, передбаченому Регламентом організації аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого Державним підприємством Торговий дім «Крона», — розповідає журналістам президент української асоціації меблевих, деревообробних підприємств та організацій «Меблідеревпром» Сергій Сагаль. Як на причину нелюбові до державного підприємства, Сагаль вказує на протиправні, на його думку, дії «Крони», що призвели до монополії продажу сировини...

Отож, асоціація «Меблідеревпром» звернулася в Антимонопольний комітет України з проханням відкрити справу про порушення законодавства щодо захисту економічної конкуренції в зв’язку з затвердженим наприкінці листопада нового регламенту організації аукціонів із продажу необробленої деревини.

За словами Сергія Сагаля, держпідприємство затвердило регламент, яким, на думку деревообробників, безпідставно установило зависоке відрахування від суми придбаних лотів. Після прийняття цього регламенту виробники змушені платити 2,5% замість передбачених раніше 0,1—1% від вартості придбання лота кожним учасником торгів.

«На торгах реалізується всього 40% від усього ресурсу. На 22% збільшився експорт лісоматеріалів, це при тому, що наші підприємства збільшили темпи виробництва й змушені боротися за кожен куб деревини. А це ж хибна позиція! — обурюється діями держпідприємства Сагаль і додає: — 60—70% сировини йде на експорт, уже без аукціону. Це показники офіційного експорту, а неофіційного у два-три рази більше, ніж офіційного! Хіба ж не зрозуміло, що експорт сировини — це вже остання справа?»

Критикує асоціація й саму практику аукціонів із придбання деревини... За інформацією Сергія Сагаля, у 2007 році продаж деревини винятково на аукціонах призвів до збільшення вартості цієї сировини на 30— 40%. «Аукціон — то для ексклюзиву. Тут має бути біржа. В усьому цивілізованому світі такими справами займаються біржі. Вони й контролюють можливі порушення...», — говорить підприємець.

Закордонні інвестори у меблеву галузь відверто дивуються з такої ситуації й змушені міркувати над доцільністю ведення бізнесу в Україні... Присутній на прес-конференції генеральний менеджер ТОВ «Свіспан Лімітед» Штефан Гермут стверджує, що за таких обставин конкуренція зменшуватиметься, й йому буде важко продавати свою продукцію... «Найважливіше те, що все це зроблено штучно! З точки зору іноземного інвестора це дуже дивна ситуація. Я думаю, це завдасть значної шкоди інвестиційному іміджу України, адже за таких умов інвестори триматимуться якнайдалі... Ми не сприймаємо такої ситуації й хочемо переглянути наші інвестиційні плани на наступний рік», — зізнається Гермут. Слова колеги підтримує й директор по закупівлі сировини ТОВ «Барлінек Україна» Віонцек Базилі: «Ми думали, що й тут можна робити успішний бізнес. Однак, виявляється, що ні...»

Утім, потерпають, перш за все, вітчизняні виробники, про яких би мали дбати найбільше... «У нас дуже скрутна ситуація з сировиною! Купити щось можливо лише через «Крону», хоча ринок сировини мав би бути відкритим для всіх...», — обурюється заступник директора ЗАТ «Фанплит» Олег Сімонов. А Сергій Сагаль вважає, що подібний стан речей уже відкинув галузь на роки й заганяє всю промисловість у тінь. «Будуть красти ліс!» — лаконічно закінчує він свій песимістичний прогноз.

Тим часом у сусідній Росії, схоже, «узялися за розум» відносно експорту лісу. З наступного року, як розповів журналістам генеральний директор вінницького ТзОВ «Одек Україна» Мирон Чернецький, мито на експорт лісу в Росії буде складати 20%, згодом воно зросте до 25%. А з 2009 року має складати аж 80%. «Так росіяни захищають свого виробника...», — робить висновок Чернецький.

В Україні в зв’язку з цим дефіцит сировини ще збільшиться, наголошують підприємці, тож терміново необхідно рятувати власну сировинну базу. Вона, до того ж, за умов схожої митної політики може стати зеленим світлом для європейських інвесторів. «Після заяв росіян про підвищення експортного мита європейці покричали-покричали, а потім мовчки попереносили до Росії свої виробництва. — ставить у приклад досвід наших північних сусідів Сергій Сагаль і знову нагадує: — Треба експортувати не сировину, тим самим уподоблюючись найбіднішим країнам світу, а готову продукцію!».

Тож підприємці, обурившись діями державного підприємства «Крона», зокрема, й станом речей на ринку загалом, просять розібратися в ситуації на предмет монопольних зловживань і зобов’язати скасувати Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини від 9 листопада 2007 року. Крім цього, членами організації підготовлено й звернення до Президента України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати