Державу консультуватимуть постраждалі
Спорудження сховища для відпрацьованого ядерного палива можливе лише після місцевого референдуму
Країні потрібно централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Надто вже дорого вивозити його на переробку до Росії. Тим більше, що потім доведеться знову приймати його на зберігання і чекати, допоки наука знайде остаточного вирішення цієї проблеми, аби відпрацьоване паливо повторно використовувалося як енергетичний ресурс.
Питання лише в тому, де будувати сховище. Найоптимальнішим місцем спорудження цього об’єкта віце-президент «Енергоатому» Володимир Бронніков називає територію у зоні відчуження за 12 кілометрів на південний захід від виведеної з експлуатації Чорнобильської АЕС. Та згідно із законом перед початком проектування такого об’єкту необхідно отримати згоду місцевої громади...
Нагадаємо, з чотирьох діючих українських АЕС тільки на одній — Запорізькій — вдалося розв’язати це питання, побудувавши сховище для відпрацьованого палива. Ще три, Рівненська, Хмельницька та Південно-Українська, поки що вивозять свої відходи до Росії. Однак наша сусідка планує найближчим часом вийти на світові ціни оплати відповідних послуг. Бронніков уважає, що для України це означає щорічне подорожчання цієї складної операції на 18%.
«Кабмін повинен взяти на себе відповідальність і винести роз’яснювальну роботу на телеканали», — заявила днями з цього приводу секретар Ради національної безпеки та оборони Раїса Богатирьова. Звичайно, допомога уряду в даній справі, дійсно, дорого коштує, але зрозуміло, що працювати з населенням доведеться «Енергоатому», який вже запланував провести ряд круглих столів та громадських слухань, залучивши як громадські організації, так і просто небайдужих до цієї справи громадян. Щоб не пропустити жодного зауваження, створили два інформаційні центри: один у столиці, а другий — у Славутичі (Київська область).
Про початок проекту спорудження централізованого ядерного сховища будуть проінформовані всі сусідні держави. За необхідності до них направлять українських експертів, щоб вивчити зауваження та пропозиції. Однак особливих проблем від можливих закордонних відряджень у «Енергоатомі» не чекають. Експертні оцінки трансграничного впливу свідчать про відсутність негативних наслідків зведення та функціонування ядерного сховища навіть для прикордонних районів найближчої до Чорнобильської АЕС Білорусі.
Усі громадяни України та всі наші сусіди мають знати, що в тому разі, якщо сховище стане до ладу, його використовуватимуть лише для зберігання українських атомних відходів. «Ми не плануємо імпорт чи тимчасове зберігання відпрацьованого ядерного палива інших країн», — повідомив директор Державного науково-інженерного центру систем контролю та аварійного реагування Людвиг Литвинський.
За його словами, громадські консультації завершать до кінця травня, після чого розпочнеться підготовка до проведення місцевого консультативного референдуму. Його можна провести не раніше літа, зауважує Литвинський. Консультативний референдум передуватиме прийняттю місцевими органами самоврядування та виконавчої влади рішення про згоду на розміщення ядерного сховища на їхній території. Після завершення проектних робіт та вивчення громадської думки всю документацію передадуть до уряду, а вже звідти — до Верховної Ради, яка має ухвалити відповідний закон. Якщо це станеться, то будівництво сховища, за словами керівника дирекції з нових проектів «Енергоатома» Олександра Рибчука, почнуть у 2009 році. Введення пускового комплексу сховища в експлуатацію можливе у 2011 році.