Перейти до основного вмісту

Десята частина новобуду країни — проблемна

Щоб запобігти новим житловим аферам, галузева асоціація складе чорний список недобросовісних колег і підготує зміни законодавства
27 червня, 00:00

«В Україні багато об’єктів, схожих на «Еліта-центр», — зазначив голова ради директорів Конфедерації будівельників України Лев Парцехаладзе під час зустрічі з пресою. Але, як наголосив він, не всі вони шахраї. «Криза заскочила зненацька компанії, які непрофесійно ведуть справи», — розповів Парцехаладзе.

За його підрахунками, нині дуже схожих на житлових «аферистів» налічується лише близько 400 об’єктів будівництва. «Точної цифри я не можу назвати, але знаю, що по Україні близько 400 спірних об’єктів. По Києву — близько 46», — уточнив він. Як пояснив «Дню» заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Ігор Лісов, це — десята частина всього недобудованого житла країни.

За словами Парцехаладзе, такі об’єкти почали рости як гриби після дощу починаючи з 2008 року, а бум розпочався в 2010—2011 роках. Щоб його припинити, в Конфедерації будівельників України найближчим часом мають намір створити комітет із відстежування роботи українських будівельних компаній і зарахувати недобросовісних і непрофесійних будівельників до так званого чорого списку.

Також планують подати до Ради спільно з галузевим комітетом низку законодавчих пропозицій. Зокрема, за словами Парцехаладзе, потрібно запровадити попередню реєстрацію квартир після отримання організацією ордера на будівництво. «Коли організація отримує ордер на будівництво, вона повинна робити попередню реєстрацію квартир. «Отже, ми можемо уникнути подвійних продажів. Тобто двічі одну й ту ж саму квартиру неможливо буде продати. Друге — ми... розглядаємо, що забудовник... коли продає квартиру на первинному ринку, він повинен її застрахувати як «автоцивілку» від третіх осіб, і таким чином у нас буде захищений кінцевий споживач», — зазначив він. Окрім того, запевняє він, можна було б надати право державі входити в недобудований об’єкт на правах тимчасового керівника, якщо компанія не вклалася в нормативні строки, відведені на будівництво.

За словами Лісова, в комітеті зараз розглядається ще одна пропозиція стосовно долі недобудованих об’єктів. Лісов уточнив, що всі об’єкти пропонується поділити на три категорії і застосовувати різні підходи для завершення їх будівництва. До першої категорії, за його словами, можна віднести ті, в яких рівень готовності відповідає обсягу вкладених інвестицій. «У цьому разі можна запускати програму доступного житла і за рахунок здешевлення вартості квадратного метра ввести об’єкт в експлуатацію», — каже Лісов. Інша категорія — умовно нормальні об’єкти, що потребують грошей для добудови. Треба шукати, за рахунок чого покрити обсяг, якого бракує, наприклад, можна збільшити територію на забудову. І третя — невисокий ступінь готовності. Для них прийнятна процедура банкрутства.

Загалом же, каже Лісов, аби нові житлові афери не з’являлися, треба посилити відповідальність місцевих органів влади, які є власниками землі, адже саме вони передають землю під забудову в руки приватним і комерційним фірмам. Якщо у відведені законом стрики будівельники не вкладаються, тоді треба до відповідальних за добудову об’єкту застосовувати штраф.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати