Для великих реформ не час?
Політичні колізії відволікають увагу влади від економічних проблемЗа прогнозами Міжнародного центру перспективних досліджень, які озвучив аналітик Олексій Блінов, 2007—2009 роки не стануть часом великих звершень на економічних теренах країни: владі сьогодні не до великих реформ. Уряд, на його думку, вирішуватиме поточні проблеми в економіці та продовжуватиме розпочаті перетворення. «Реформи мають не стільки структурний характер, не є системними перетвореннями, а — суто технічні», — стверджує Блінов.
У 2007—2009 роках інвестиції зростатимуть відповідно на 18%, 14% і 10%. «Тобто будемо спостерігати високі темпи зростання інвестицій, проте тренд буде низхiдним, — говорить експерт і пояснює — грунтуватиметься на насиченнi економіки капіталовкладеннями при відсутності нових великих можливостей для інвестицій, наприклад, ринку землі».
Темпи зростання економіки, за Бліновим, будуть помірними і становитимуть 5,5 — 6,5%. Головним рушієм зростання залишатиметься споживчий попит. Приватне споживання зростатиме на 13% — 12%. У 2009 році темпи зростання споживання прискоряться через посилення соціальної орієнтації бюджету напередодні виборів. Крім того, кредитувння і надалі розширюватиме споживчі можливості населення.
«Ми не очікуємо принципових змін у курсовій політиці НБУ в 2007—2009 роках», — зазначає Блінов і прогнозує, що до кінця цього року курс гривні утримуватиметься на рівні 5,05 гривні/долара. У зв’язку із погіршенням зовнішнього торговельного балансу НБУ, на думку дослідника, 2008 року поступово перейде на курс у 5,3 гривні/долара і триматиме його таким упродовж 2009 року.
Стосовно сьогоднішніх економічних тенденцій, то, за словами Блінова, триває економічне піднесення: продовжується минулорічна хвиля зростання світових цін на чорні метали, активно зростає сфера послуг як у споживчому, так і в корпоративному сегментах. Крім того, цьогорічна тепла зима та інвестиції позитивно вплинули на будівництво — відповідні компанії вели роботи і в зимові місяці.
Інфляція, за висновком Блінова, — стабільна. Інфляційний тиск вдвічі слабіший, ніж минулого року, обмежує зростання доходів населення. А високі темпи зростання цін виробників (17,8% у річному вимірі) не чинять великого тиску на споживчі ціни. «І хоча зростання доходів населення сповільнилося, це не позначилося на споживчому ринку», — зазначає Блінов. Однак він підкреслює, що «хоча за перший квартал інфляція низька, в цілому за рік вона вийде не значно нижчою, ніж передбачено бюджетним орієнтиром». Адже, зазначив він, «активне підвищення комунальних тарифів — чинник інфляції». Попит населення на валюту, який сьогодні спостерігається, як вважає експерт, жодним чином не викликаний політичною ситуацією в країні, як це було під час помаранчевої революції. Сьогодні він спричинений, перш за все, потребами здійснювати виплати за валютними кредитами, а не панічними настроями населення. Тим більше, що НБУ налаштований не допустити коливань валютного курсу під час політичної невизначенності.
Що стосується впливу політичної нестабільності на економіку, то Блінов не бачить жодних загроз: «Ми не очікуємо на суттєве погіршення економічної активності. Бізнес-середовище вже довело спроможність нормально функціонувати за умов політичної нестабільності». Можливість ризиків, зазначає він, існує у таких сферах, як рух короткострокового капіталу (у разі загострення або тривалого нерозв’язання конфлікту тиск на валютний ринок може перевищити можливості НБУ) та у сфері бюджетних інвестицій, де можливе замороження коштів.