Добровільні примусові 5%
Юристи прогнозують зростання кількості кримінальних справ щодо ухиляння від сплати податків цього рокуВнесення даних до Реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 212 Кримінального кодексу України (ухиляння від сплати податків), може бути інструментом для маніпуляцій щодо бізнесу з метою ухвалення останнім рішення піти на податковий компроміс, вважають юристи.
«Необхідність поповнення бюджету за рахунок коштів, отриманих унаслідок застосування податкового компромісу, може спровокувати «хвилю» кримінальних справ щодо ухиляння від сплати податків з метою «добровільного» примусу бізнесу до сплати 5 % від суми податкових зобов’язань задля того, щоб отримати так звану пільгу від держави — звільнення від кримінальної відповідальності», — зазначила партнер Правової групи «Побережнюк і партнери» Тетяна Ігнатенко.
«Одним із винятків мораторію на проведення перевірок податковими органами є перевірка в рамках Кримінально-процесуального кодексу, тобто, якщо відкрито кримінальне провадження, зокрема за статтею 212 Кримінального кодексу України, податковий орган зможе обійти таку заборону і провести відповідну перевірку», — зазначила старший юрист Правової групи Олена Проценко.
За словами експертів, застосування податкового компромісу за сьогоднішніх умов дефіциту бюджетних коштів може стати одним з небагатьох варіантів реальної співпраці органів ДФС України з платниками податків. «Це дасть змогу за короткий період домогтися надходжень до бюджету і зменшити при цьому ризик для платника податків бути притягнутим до юридичної відповідальності. Після закінчення відведеного часу на процедури податкового компромісу є велика ймовірність, що претензії податкових органів до платників податків, а також виникнення суперечок між ними поновляться з попередньою активністю і далеко не без участі правоохоронних органів», — вважає старший юрист Правової групи Микола Якименко.