Перейти до основного вмісту

Допомога, оборудка, хабар...

На яких умовах Єврокомісія погодилася видати Україні 600 мільйонів євро кредиту?
13 лютого, 19:11
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Кінець минулого тижня приніс, здавалося б, хорошу новину. Голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що другий транш макрофінансової допомоги Євросоюзу в 600 мільйонів євро може бути наданий Україні  найближчими тижнями.

Що тут можна сказати? Морквинку нам піднесли до самого рота — бери і жуй. Але не поспішайте радіти. Юнкер тут же уточнив: «Як тільки уряд надасть законопроект про мораторій на експорт лісу до парламенту». І додав: «Це, на мій погляд, достатня умова для видачі 600 мільйонів євро. Українці чекають, що це станеться  найближчими тижнями».

Роль українців, які ждуть не діждуться, схоже, зіграв у Брюсселі прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який зустрічався там з головою ЄК. Трохи, правда, не зрозуміло, чому шановний пан Юнкер називає бажаний документ законопроектом про мораторій, хоча насправді в ньому йдеться про його, мораторій, скасування (можливо, це інформагентства щось наплутали?). Проте зрозуміло, що  Юнкер повірив Гройсману, що всі українці бажають скоріше позбутися своїх лісів, поставляючи їх європейським промисловцям, і своїх Карпат, які з року в рік все більше лисіють. І де ж тут щось позитивне?

Але голова Єврокомісії запевнив нас, що Україна проводить ефективні реформи, і українці повинні мати можливість отримати щось взамін за ці успіхи. Він також зауважив, що Єврокомісія задоволена тими зусиллями, які уряд робить у питанні розробки механізму скасування мораторію на експорт лісу-кругляка та прийняття його парламентом.

Нагадаємо, що 9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів у необробленому вигляді (лісу-кругляка). При цьому заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (окрім сосни) була введена з 1 листопада 2015 року, деревних порід сосни — з 1 січня 2017 року. Тоді ж заступник міністра економічного розвитку і торгівлі — торговельний представник України Наталія Мікольська — повідомила, що введена заборона перешкоджає одержанню країною другого і третього траншу макрофінансової допомоги ЄС сумарним обсягом 1,2 мільярда євро.

І того ж дня, коли пан Юнкер спокушав у Брюсселі Україну макрофінансовою морквинкою, в Києві стало відомо, що у Верховній Раді  зареєстрований законопроект №6035 про мито в 15%, яке повинне б замінити мораторій на експорт лісу-кругляка. Автори документа пропонують замість мораторію  ввести тимчасове мито на експорт необробленої деревини та державну реєстрацію відповідних зовнішньоекономічних угод.

Таке рішення пропонує народний депутат Анатолій Денисенко. Відповідно до законопроекту, ставка вивізного (експортного) мита на лісоматеріали необроблені,  деревину паливну та деревну тріску або стружку встановлюється у розмірі 15% від їхньої митної вартості, але не менш ніж п’ять євро за кубометр на лісоматеріали необроблені і не менше трьох євро за кубометр на деревину паливну та деревну тріску або стружку. В разі ухвалення законопроекту відповідні зовнішньоекономічні угоди (контракти) підлягатимуть державній реєстрації.

Ураховуючи інформацію про випадки вивозу необроблених лісоматеріалів за межі митної території України під виглядом колод, полін, гілок і тому подібне, проект закону також пропонує розповсюдити вимоги щодо реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (угод) на експорт деревини паливної, йдеться в пояснювальній записці до документа. Начебто все більш-менш нормально: щоб і вовки були ситі, і вівці цілі.

Але у тих, хто, як кажуть, усі зуби з’їв на цьому кругляку, інша думка. Голова профільного парламентського комітету Віктор Галасюк на своїй сторінці у «Фейсбук» написав: «Комітет Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва сьогодні одноголосно  ухвалив рішення звернутися до голови Верховної Ради Андрія Парубія:

а) з категоричним запереченням проти скасування мораторію на експорт необробленого лісу;

б) із закликом припинити практику періодичного необґрунтованого розподілу законопроектів, які належать до ведення нашого комітету, на інші комітети.

Галасюк обурений діями голови парламенту Андрія Парубія, який усупереч регламенту доручив розглянути названий законопроект комітету економічної політики. Галасюк знає, чому Парубій так учинив: у нашому комітеті шанси цього законопроекту — 0%! Разом із тим, він висловлює упевненість, що в комітеті економічної політики теж є проукраїнська більшість, яка не допустить такої ганьби!

Голова комітету обурюється і з приводу бездіяльності спікера, який до цього часу не вніс на розгляд парламенту законопроект №5495 про криміналізацію контрабанди лісу-кругляка й обмеження його внутрішнього споживання (мета документа — зняти будь-які дорікання щодо виконання Україною умов угоди СОТ).

«Я розумію, що принципова професійна та проукраїнська позиція  не всім подобається, але іншої не буде», — заявив голова комітету. «Фракція Радикальної партії делегувала мене працювати в комітет Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва для захисту  інтересів українських промисловців і розвитку української економіки, а не для «гри в піддавки» з іноземними партнерами або недалекоглядними чиновниками», — зауважує народний депутат.

Він вважає, що законопроект №6035 внесений усупереч українським інтересам і не беручи до уваги позитивний ефект від мораторію на експорт лісу-кругляка. Народному депутатові важко стримати емоції, і він називає тих, хто просуває закон про скасування мораторію, «компрадорами, імітаторами,  примітивними гендлярами»! Галасюк має намір разом з однопартійцями та іншими проукраїнськими депутатами «заблокувати цю махінацію влади».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати