Економічна дружба...
замість політичного лобі на європейській ареніВ України на міжнародній арені нещодавно офіційно з’явився новий друг серед західноєвропейських держав. Своє прагнення до вірної дружби з нами визнала Австрія — донедавна близький сусід, а також найбільший західний інвестор в українську економіку. Австрія запропонувала нам активну допомогу в підготовці до Євро-2012, нові фінансові вливання у вітчизняне виробництво, а також безумовну підтримку в європейських прагненнях України.
Про можливі перспективи співпраці під час триденного австрійсько-українського економічного форуму в Києві розповів особисто федеральний канцлер Австрії Альберт Гузенбауер. Австрійський бізнес в Україні, за словами Гузенбауера, передусім цікавить можливість прибуткового інвестування у виробництво в енергетиці, фінансування розвитку спільного виробництва й участь у нових перспективах приватизації в Україні. Загалом, гість державного рівня дав зрозуміти, що бізнес екс-сусіда шукає у нас можливості капіталізації. При цьому команда канцлера приїхала до Києва на спільний економічний форум у широкому складі: представники профільних економічних міністерств і керівники десятка великих компаній.
До речі, австрійський бізнес в Україні й до цього встиг закласти вагому базу, а багаторічний досвід співпраці довів, що австрійські інвестиції в Україні непогано працюють. За інформацією вітчизняного міністерства економіки, за підсумками співпраці останніх п’яти років австрійські інвестиції в наше виробництво перевищили 2,5 мільярда євро, завдяки чому ця європейська держава стала сьомою за обсягом капіталовкладень. В Україні працює 424 підприємства з австрійськими інвестиціями, більшість зосереджені в західних і центральних регіонах. За підсумками 2007 року, товарообіг України з Австрією становив $ 1,5 мільярда, при цьому український експорт — $ 611 мільйонів, австрійський імпорт — 962 мільйони. У першому півріччі поточного року цей показник становив $ 768 мільйонів із часткою вітчизняного експорту $ 283 мільйони.
Міністр економіки України Богдан Данилишин при цьому з певним жалем констатував явне негативне сальдо, проте розраховує на поліпшення ситуації щодо експорту наших товарів уже найближчими роками. При цьому його заступник Валерій П’ятницький, коментуючи зростання негативного показника вітчизняного товарообігу, не бачить причин для занепокоєння, пояснюючи, що економіка, яка бурхливо розвивається, вимагає переоснащення виробництва, а новітню апаратуру й обладнання для цього доводиться імпортувати. Щоправда, з австрійського боку пропозицій із приводу просування на їхніх ринках наших товарів і послуг не звучало, та лобіювати власні інтереси повинна і, варто сподіватися, буде, саме наша сторона. Австрійці, у свою чергу, висловили зацікавлення щодо вкладення у провідні галузі вітчизняної економіки. Зокрема, в сталеливарну — проект заводу під Одесою з обсягом інвестицій у п’ять мільярдів євро, й енергетичну, в тому числі й у альтернативні джерела енергії, що відновлюються. Крім того, Австрія хоче (й Україна, за словами прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, підтримує це бажання) спільно розробляти наші газоносні родовища на півдні України. Утім, про конкретні проекти до завершення роботи з VANCO говорити зарано. Також нещодавно австрійські гості відкрили в Черкасах завод з виробництва картонної упаковки з великими австрійськими інвестиціями.
Чого ж Україна чекає від Австрії, крім фінансових вливань? Допомоги в підготовці Євро-2012, тим більше, у наших нових друзів є свіжий досвід проведення свого Євро — спільно зі Швейцарією в поточному році. Учасники австрійської делегації запропонували українській стороні активну консультаційну-організаційну допомогу, участь у спільних інвестиційних проектах з розвитку інфраструктури, зокрема, у Львівській області, а також навчання на базі розвиненої австрійської інфраструктури українського персоналу, якому доведеться 2012 року обслуговувати багатомільйонну й багатонаціональну публіку. Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко з вдячністю прийняла ці пропозиції й підкреслила, що така допомога для України буде просто безцінною. Не зашкодить нам і потужне європейське лобі, яке канцлер також пообіцяв.
До всього вже сказаного, слова вищої посадової особи Австрії про прагнення до дружби — не авторська метафора, а пряма цитата: «Україна знає, що в усіх її європейських прагненнях на її боці стоїть Австрія. Австрія є другом України, тому ми підтримуватимемо вас у всьому, в чому тільки зможемо», — пообіцяв федеральний канцлер Альберт Гузенбауер.