Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Економіка VS Екологія

Добротвірська ТЕС удвічі збільшила обсяги викидів
01 березня, 11:13
ФОТО З САЙТА LVIVBUDAKADEMIA.COM.UA

Наприкінці 2015 року Добротвірська ТЕС, що на Львівщині, збільшила обсяги викидів майже вдвічі. Про це йдеться у щорічному звіті Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА. В установі повідомляють, що Добротвірська ТЕС входить до Переліку 100 найбільших забруднювачів довкілля України. Загрозливу інформацію про викиди поширили місцеві ЗМІ. Натомість на підприємстві переконують: забруднення в межах норм.

Наскільки небезпечним є таке збільшення викидів? Де шукати винних, і хто потерпає від екологічних проблем?

На наш запит ситуацію прокоментувала прес-служба ДТЕК (Донецької паливно-енергетичної компанії) Західенерго. Зростання обсягів викидів забруднюючих речовин пояснюють збільшенням кількості спаленого вугілля порівняно з аналогічним періодом минулого року. «Що більше навантаження дає диспетчер державної компанії НЕК «Укренерго» для станції, то більше вона спалює вугілля».

На підприємстві додають, що на викиди в атмосферу впливає і режим роботи ТЕС. Коли станція працює з постійним навантаженням, викиди є мінімальними. Якщо за командою диспетчера енергоблоки мають зменшувати чи збільшувати навантаження, викидів у атмосферу більше. Таким чином, у Добротвірській ТЕС вважають, що винна не вона, а диспетчери «Укренерго».

Проте викиди забруднюючих речовин у повітря за IV квартал 2015 року не перевищили вимог, встановлених дозволом Міністерства екології. На відміну від 2013-го. Тоді Держекоінспекція зафіксувала перевищення Добротвірською ТЕС гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин у довкіллі. Винних було притягнуто до адміністративної відповідальності. На думку контролюючих органів, зараз ситуація на Добротвірській ТЕС не є загрозливою.

Однак деякі екологи скептично ставляться до дієвості контролю за забрудненням на основі українських ГДК. Петро Грицишин, еколог, директор організації, що входить до правління коаліції «За чисту Балтику», говорить, що ставлення вітчизняних посадовців до ГДК незмінне ще з СРСР. Там ГДК вводилися для того, щоб можна було стверджувати, що забруднення є, але вони — в межах встановленої нами норми.

Науковець вважає, що реальний вплив ТЕС на довкілля у смт. Добротвір визначити доволі важко. «Там на станції високі труби, а отже — викиди розсіюються. Екологічний інспектор перевіряє вміст забруднюючих речовин. Перевірка показує, що все в нормі».

Водночас, крім проблем із повітрям, біля ТЕС є і негаразди з водою. Станція побудована на березі Західного Бугу. Петро Грицишин говорить, що у водах Західного Бугу ГДК фосфору в п’ять разів вища, ніж допускає європейське законодавство. Тобто по цей бік кордону все добре, все в нормі, а по той бік — у Польщі — перевищено в п’ять разів. Балтійський регіон дуже занепокоєний такою ситуацією.

Турбуються про стан довкілля і мешканці Добротвору. «Інколи виходиш на вулицю з дітьми погуляти, а з труб валить чорнезний дим. І горло пече від запаху сірки, аж страшно стає», — говорить Христина, молода мама.

Доцент географічного факультету ЛНУ ім. Франка, еколог Ірина Койнова вважає, що навіть аби жителі писали скарги, це навряд чи допомогло б. Науковець говорить, що довести зв’язок між проблемами зі здоров’ям та впливом електростанції майже неможливо. Це підтверджує і Європейський суд із прав людини.  Там переконані: промислове забруднення може негативно вплинути на здоров’я суспільства в цілому і погіршувати якість життя окремої людини. Проте часто немає змоги визначити його вплив у кількісному вияві.

Неможливість довести вплив ТЕС на здоров’я — не єдина причина відсутності скарг. Пані Анна, дитяча медсестра, яка понад двадцять років працює у Добротворі, говорить, що ніхто не мав жодних претензій до екологічної ситуації. Коли через викиди стає важко дихати або дере горло, люди тікають із дворів по домівках, забирають дітей із вулиці. Вважають: день перебудеться... і все. Із містечка через забруднене довкілля ніхто не виїжджав. Навпаки, багато приїжджих, бо вважають смт перспективним.

ТЕС і справді має велике значення для округи. За інформацією прес-служби ДТЕК Західенерго, на Добротвірській ТЕС працюють 933 особи. Це жителі Добротвора та навколишніх сіл. Середня заробітна плата штатних працівників ТЕС — 8145 грн. Тому люди не мають жодних претензій, не зважають на те, що погіршується їхнє здоров’я та стан довкілля.

Контролюючі органи теж не мають особливих засторог щодо Добротвірської ТЕС. У 2015 ГДК забруднюючих речовин відповідають нормам. ТЕС мають виконувати енергетичні зобов’язання. Це економічно вигідно для держави.

Добротвірська ТЕС — одна зі станцій, що входять до ДТЕК — холдингу Ріната Ахметова. Холдинг контролює абсолютну більшість теплоелектростанцій, розташованих в усіх частинах України. Згідно з інформацією державної енергетичної компанії Укренерго, в середині лютого 2016 ТЕС вироблятимуть майже 25% української електроенергії.

Тож вітчизняні економісти просять екологів помовчати. Вважають, що питанням довкілля опікуються багаті держави. Треба спочатку побудувати економіку.

Екологи не погоджуються. Наводять приклад українського міста Дніпродзержинськ. «Там працювали і працюють прекрасні заводи, які випускають дуже потрібну для держави продукцію. Вона йде за кордон, держава отримує долари. Але середній вік чоловіків у тому місті — 47 років. Вони навіть до пенсійного віку не доживають», — говорять учені.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати