Експерти прогнозують подорожчання бензину
Вартість палива на українських АЗС може підвищитися ще на гривню
Квітневі прогнози багатьох експертів щодо подальшого подорожчання палива на вітчизняних АЗС виправдалися. На деяких заправках ціни підвищилися відразу на гривню.
У водіїв виникає цілком резонне запитання: якщо курс долара падає, тож чому ціна на бензин зростає? Тим більше, що український ринок світлих нафтопродуктів на 80% складається з імпортного товару, який закуповується за долари чи євро, а отже, в перерахунку за теперішнім валютним курсом ціни на АЗС мали б бути нижчими.
«Не варто забувати про останні тенденції на світових ринках, де ціни на нафту наближаються до позначки майже $50 за барель. Тобто від лютневих котирувань у $33 за барель до травневих у $49, нафта виросла на 48%, причому таке стрімке зростання почалося саме з квітня» — пояснює заступник керівника «Публічного аудиту» Матвій Холошин.
Тому така тенденція не могла не позначитися на кінцевій вартості вже готової продукції, оскільки вартість сировини в ній становить 50—55%. А оскільки оптовий і роздрібний ринок нафтопродуктів, як правило, завжди реагує на зовнішні фактори, які впливають на ціноутворення, приблизно з місячним запізненням, ця ланцюгова реакція дійшла до українських трейдерів саме зараз.
Крім того, за словами спеціаліста «Публічного аудиту», не варто забувати, що з 1 квітня цього року Білорусь підвищила експортне мито на нафту й нафтопродукти, які вивозяться із зони Євразійського митного союзу. Зокрема, ставка експортного мита на товарні бензини з $24 сягнула $33,4 за тонну. Білорусь є лідером на вітчизняному ринку імпортних нафтопродуктів з часткою понад 70%, тому це не могло не позначитися на ринку в цілому.
«У структурі вітчизняних цін на світлі нафтопродукти закупівельна вартість становить трохи більш ніж 30% — відповідно, підвищення експортного мита на 40% автоматично збільшує ціну закупівлі мінімум на 20 %, що в результаті, зрозуміло, збільшує кінцеву ціну, — приблизно на 30—40 коп. за літр», — пояснює Холошин.
Фахівці «Публічного аудиту» не можуть дати позитивного прогнозу і на майбутнє. Підвищення вартості сирої нафти на ринках світу, судячи з усього, триватиме надалі, й тенденція вказує на те, що її вартість перевалить за $50/барель. Відповідно, й вартість палива на українських АЗС може підвищитися ще на 50 коп. — 1 грн.
Єдине, що може дещо стримати таке подорожчання, це зменшення попиту серед українців, які намагатимуться економити та менше користуватися своїми транспортними засобами.