Експерти просять слова
Щоб їх почули, вони створили громадську організаціюДержавні рішення мають попередньо отримувати наукову експертну оцінку. Для втіленя цього задуму в Києві створили громадську організацію «Експерти України». Її очолив ректор Київо- Могилянської академії В’ячеслав Брюховецький. Цьому проекту передувала річна робота «Всеукраїнської експертної мережі», яка стала прототипом нової громадської організації.
За словами засновників, її діяльність — не проста забаганка чи виплід кабінетних програм. Все набагато складніше. Ось уже декілька років існують безліч проблем і запитань, на які ні політичні партії ні уряд не можуть дати вичерпних відповідей. Енегозбереження, демографічні проблеми, охорона здоров’я — це далеко не повний перелік. Та головним прорахунком в ситуації, що склалася, Брюховецький називає відсутність стратегії розвитку країни в цілому, а звідси — й розмови про відсутність національної ідеї. При такому розкладі експерти вважають, що, не знаючи ані напрямків ані пріоритетів власного розвитку, можна рухатись дорогою внікуди. На їхню думку, час звернутися до серйозної експортної оцінки. «Приємно, що різні політичні сили починають замислюватися над важливістю запропонованого підходу, адже для суспільства і його розвитку потрібен не розкол, а розумний консенсус», — переконаний Брюховецький. Члени нової організації готові запропонувати різним політичним партіям, організаціям, спілкам, органам державної та місцевої влади конструктивний діалог.
Як тільки закінчиться реєстрація «Експертів України», її члени планують одразу взятися до справи, але й нині не сидять без діла: півроку діє електронний портал, на який щоденно заходять дві з половиною тисячі відвідувачів. Серед постійних є представники Німеччини, Австралії та інших країн. Невдовзі побачать світ дві книги: збірка з проблем розвитку національної ідеї та альманах, де подано аналітичні матеріали експертів.
Нині до організації входять три тисячі фахівців з різних наукових дисциплін. Половина з них пройшли акредитацію і мають солідний багаж напрацьованих матеріалів. Прийом до лав експертного співтовариства здійснюється на добровільній основі і без поділу за партійною приналежністю. «Колір» тут не відіграє жодної ролі, наголошують засновники. Навпаки, різнополярність думок створює додатковий позитив. Адже відомо, що істина народжується саме в дискусіях...
Виявлятися «плюси» та «мінуси» у найгостріших питаннях будуть на так званих «фабриках думок», де вивчатимуть конкретні ситуації, тенденції у їхньому розвитку, обговорюватимуть проекти та виноситимуть свою експертну оцінку і розроблятимуть відповідні пропозиції.
Непоганий механізм. Але він не запрацює без грошей. За словами Брюховецького, на державну підтримку розраховувати не доводиться. Тож основними джерелами фінансування стануть гранти, які виборюватимуть експерти. Окрім того, передбачається залучення коштів спонсорів та від комерційних замовлень (проведення соціальних опитувань та досліджень).
Головне для експертів — щоб до їхніх порад дослухалися. Досить дивний парадокс. Саме та частина суспільства, яку називають інтелігенцією, змушена просити у влади, щоб її почули. Та якщо не слухати експертів, то чи можна сподiватися на успіх будь-якої справи?