Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Екзоти на кордоні

Контрабанда в Україну не скорочується, а зростає
15 вересня, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Тільки за вісім місяців роботи митники попередили державні збитки від можливої контрабанди на суму 376,3 мільйона гривень. Про це журналістам розповів заступник голови Державної митної служби України Володимир Руссков.

При цьому він зауважив, що потенційні розміри контрабанди швидко зростають. Середня вартість незаконно завезених і виявлених митниками предметів у одній такій справі зросла до 3,1 мільйона гривень, що удвiчi перевищує минулорічну практику. Збільшилася кількість виявлених і затриманих великих товарних партій контрабанди, починаючи з мобільних телефонів і закінчуючи екзотичними тваринами.

Через західний кордон до України намагаються контрабандою завозити побутову техніку. У південному напрямку — перевага за товарами широкого вжитку. А от на українсько-російському кордоні, де у цей період зазвичай спостерігається розпал контрабандного ввезення цукру та нафтопродуктів, митники відзначають певне затишшя.

З початку року зафіксовано 447 випадків завезення контрабандного м’яса, і вилучено 294 тонни такого товару вартістю 1,87 мільйона гривень. При цьому митники відзначають, що після заборони діяльності вільних економічних зон (ВЕЗ) та територій приоритетного розвитку (ТПР) майстри м’ясних справ почали модифікувати свій контрабандний арсенал. Серед нещодавніх новацій Руссков називає транзитний спосіб, коли сировина нібито транспортується через територію України до іншої держави. Але не виключено, що завезене таким чином м’ясо так і залишиться у межах нашої країни.

Говорячи про митні тенденції, Руссков також повідомив про відчутне збільшення затриманих наркотичних речовин (з початку року вилучено 243 кг). Не останню роль у цьому зіграло затримання в одному з портів 162,5 кг героїну. Однак Україні все ж пощастило, говорить заступник головного митника. Переважна більшість важких наркотиків іде через Україну тільки транзитом, на Захід, не потрапляючи, через свою високу вартість, на наш ринок. Та якщо митники про це знають, то чому ж разом iз правоохоронними органами, не ставлять необхідних перепон на дорозі цього вбивчого зілля? І чи можна взагалі говорити про щастя, якщо натомість до України надходять дешевші синтетичні пігулки?

Поряд з традиційними видами свій український «шанс» активно розвиває екзотична контрабанда (незаконне завезення різноманітних тварин). Сприяє їй, як виявляється, зростаючий рівень забезпечених громадян, які мріють отримати заокеанське чудо і не зупиняються перед значними витратами, щоб похизуватися ним перед знайомими. Завезенню екзотичних нелегалів також сприяє і складна офіційна процедура їх придбання в Україні. «Кількість виявлених випадків збільшується, але не можна сказати, що нинішня межа критична», — говорить заступник голови Держмитслужби і наводить приклади. Розповідає про рідкісних мавп за $880—1000, папуг, хамелеонів і навіть жаб.

Отже, контрабандистів у нас ловлять. Але чому ж не «відбивають» бажання займатися цим небезпечним ремеслом? Руссков нагадує, що кожна відкрита з цього приводу кримінальна справа має бути доведена до судового розгляду. Але тут спостерігається цікава тенденція. Паралельно зi щорічним збільшенням контрабандних митних конфіскацій зростає і кількість справ, у яких суди до неї не вдаються. Якщо сума, що виноситься на розгляд суду, не перевищує 1,5 тисячі гривень, то вердикт про конфіскацію можуть очікувати 72% таких справ. Коли ж сума більша 500 тисяч гривень, то в цьому разі рівень покарання невідворотності покарання падає до 17%. Це свідчить про наявність багатьох проблем у судовій системі. М’яко кажучи про це явище, як про тенденційність судів, Руссков також вказує, що вона підкріплюється і певною ліберальністю санкцій за контрабанду, які передбачають відповідні статті кримiнального законодавства.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати