Фальшовані купюри у нашому гаманці
Проблема полягала в тому, що за дрібні покупки я намагався розплатитися п'ятдесятигривневою банкнотою. Одні продавці посилалися на брак дрібних грошей для здачі, інші делікатно просили розміняти й тоді заплатити, треті відверто висловлювали сумнів у тому, чи справжні у мене гроші. Силкуючись реалізувати свою п'ятдесятку, я обійшов базар, але зі мною ніхто й говорити не хотів.
Отож, вирішив з'ясувати в чому річ. Звернувся до служби боротьби з економічними злочинами обласного управління внутрішніх справ. Старший оперуповноважений Святослав Маркевич зауважив:
- Звичайно, торгівці не мали права не брати ваших грошей. Але їхній острах перед великими купюрами небезпідставний.
За його словами, фальшиві гривні з'явилися в обігу вже на початку жовтня минулого року, тобто через якихось два тижні після остаточного запровадження нової української валюти. Це були переважно одногривневі купюри. Тижнем-двома пізніше було виявлено фальшиві десятки. Про ситуацію на ринку фальшивих грошей сьогодні можна судити з таких даних. За сім місяців на Волині виявлено фальшивок: сотка - одна (з наклеєними нулями), п'ятдесяток - 255, двадцяток - 8, десяток - 35, п'ятірок - 3. А всього 302 купюри на суму понад 13 тисяч гривень.
Як бачимо, найчастіше виготовляють п'ятдесятигривневі банкноти. Здавалося б, найбільше має бути підроблених сотень, адже вигода максимальна. Але сотню запросто не збудеш, її або не візьмуть, або старанно приглядатимуться. Тож технологія реалізації фальшивок розрахована майже виключно на умови базару, де обертаються переважно дрібні гроші. Таким чином, найвигідніша "валюта" - п'ятдесятки.
- Щоправда, останнім часом намітилася нова тенденція, - відзначає Святослав Маркевич. - В обігу більшає фальшивих десяток. Ця купюра масово ходить на ринку, до неї не особливо придивляються, тому для збувачів це цілком надійний товар. Нинішні фальшувальники вміють зробити такі "гроші", що без спеціального пристрою не відрізниш від справжніх. Хочете переконатися - будь ласка.
І дістав із сейфа п'ятдесятку. Оглянувши й обмацавши її, я зрозумів, що даремно злився на луцьких базарниць. Гроші виглядали як щонайсправжнісінькі.
Звідки ж надходить цей супертовар? Звичайно, з закордону. Ось нещодавно затримали групу кавказців. Але вони - не обов'язково представники виробника. Розповсюдженням займаються і місцеві, і приїжджі з інших областей України, і прибульці з Росії. Фальшована валюта надходить як з країн Азії, так і з Європи. Сфери розподілено, система розповсюдження чітка й добре керована. Практично це та сама система, що й для розповсюдження наркотиків.
Фальшиві гроші періодично відловлюють у банківських установах. Для цього передбачено простий стимул. Якщо касир банку пропустить несправжню купюру, то покладе її з власної кишені. Якби не цей метод, у кожному банку запускали б в обіг суперпідробки.
Можна вірити, що вся фальшована грошова маса виявляється і вилучається з обігу. Але скільки часу вона обертається? Відловлюють і розповсюджувачів. Проте бізнес на фальшивих грошах успішно триває і навіть розвивається. Чому? За збут підроблених грошей на Волині порушено 52 кримінальні справи, п'ять із них уже розглянуто. До ув'язнення підозрюваних не засуджено.
Оскільки правосуддя дивним чином захищає наші інтереси та інтереси держави, спробуємо зробити це самі. Запам'ятайте номери фальшивих п'ятдесятигривневих купюр, які зараз перебувають в обігу: АЦ 8663953, АБ 8094161, АТ 8217780, АФ 2368105, АУ 8632174, АР 056449, АР 4784326, АК 6401895. Перевірте. Можливо, фальшована купюра і у вашому гаманці.