Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Фондовики потребують власного лобі

Але як уберегти ринок від впливу політики?
30 листопада, 00:00

«Ще порівняно недавно єдиною банківською операцією, доступною рядовим українцям, був банківський депозит. Тепер є нові форми співпраці фінансистів з громадянами — операції з цінними паперами. Щоправда, говорити, що це допомогло українському фондовому ринкові, поки що рано», — заявив директор КУА ТОВ «Оптіма-Капітал» Максим Купрін на форумі «Стратегії фінансування і управління активами», що проходив днями.

Оцінюючи український фондовий ринок, президент компанії «Автоальянс XXI сторіччя» Анатолій Отченаш зупинився на ролі в ньому інвестиційних і пенсійних фондів. При цьому він висловив заклопотаність тим, що їхні зростаючі грошові активи можуть не знайти застосування через відсутність дійсно надійних цінних паперів, у які можна вкласти кошти. На його думку, це може мати серйозні наслідки: «Ситуація з пенсійним фондом Росії ясно показує, що коли пенсійну реформу не підтримувати достатньою кількістю інструментів забезпечення, вона швидко починає йти на спад. Щоб наша реформа не мала такої ж долі, треба враховувати помилки сусідів і йти іншим шляхом».

Отченаш звернув увагу на те, що вітчизняний фондовий ринок за останні роки намагався розвиватися, стали з’являтися нові оператори, обороти поступово збільшуються, але повноцінний ринок поки що не відбувся. За версією Отченаша, причина цього, можливо, в тому, що в українських фондовиків відсутнє власне лобі у Верховній Раді. А це не дозволяє їм просувати відповідні закони, в той час як старі закони за нових умов уже непрацездатні. На його думку, внаслідок своєї повної залежності від політичного життя фондовий ринок досі не став опорою добробуту суспільства, як це відбувається в більшості європейських країн.

На думку учасників конференції, відсутність необхідних законів не компенсується зростаючою активністю учасників ринку. Серйозною проблемою залишається вузьке коло емітентів, які в будь-який момент можуть бути виведені з активного обігу, і, як наслідок, невелика кількість цінних паперів на організованих ринках, особливо паперів стабільно працюючих підприємств. Вирішувати ці проблеми пропонувалося різними шляхами, починаючи з заходу на український ринок високоліквідних і стабільних акцій європейських емітентів, і закінчуючи валютною лібералізацією і прямо протилежною цьому мірою — посиленням держрегулювання. Більше всього непокоїть фондовиків обмеженість кількості цінних паперів на українському фондовому ринку. «Щоб пенсійні фонди були конкурентними, вони повинні працювати зі своїми активами, — сказав глава Українського інвестиційного товариства Олександр Дудко. — Для цього кількість операцій з акціями повинна дотягнути до рівня депозитних внесків».

Отченаш вважає за можливе нарощувати наявність на фондовому ринкові державних цінних паперів. Були пропозиції, спрямовані на активізацію роботи з єврооблігаціями та іноземними цінними паперами. Все це говорилося в контексті створення структурованого стабільного ринку, відбору цінних паперів для публічного розміщення та інвестування в них коштів приватних пенсійних фондів, інститутів спільного інвестування і національного Пенсійного фонду.

Словом, поки що на фондовому ринку України безліч проблем, але подає надію оптимізм аналітиків, що зазначають, що поступово наш ринок виправляється і дорослішає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати