Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Газ по 11 гривень, чи все ще по 6,957?

Експерт — про перспективи з 1 червня підняття тарифу для населення
31 травня, 11:09

Кабінет Міністрів до 1 червня має ухвалити рішення: або продовжити спеціальні зобов’язання для «Нафтогазу України» щодо пільгових умов продажу газу облгазам і ТКЕ (6957 грн за 1000 куб. м), або підвищити тарифи на газ для населення до ринкової ціни (10 000 — 11 000 гривень за 1000 куб. м).

Приведення вартості природного газу для населення в Україні до ринкового рівня стало основною вимогою МВФ для надання чергового траншу кредиту.

Позитивне рішення уряду виллється в істотне підвищення цін на комунальні послуги. Про це заявив Дмитро Вовк, голова Національної комісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг.

На даний момент, за його словами, перегляд цін на газ для українців становить +60 — 70% до вже встановленої ціни. Також Вовк пояснив, що значного зростання цін можна було б уникнути, якби вони були переглянуті відразу після отримання вимог від МВФ. За таких умов зараз підвищення тарифів виявилося б на рівні 10 — 15%.

Чому уряд затягував і затягуватиме з рішенням щодо тарифів, і що відбувається зараз у НАК «Нафтогаз» — у коментарі експерта.

КОМЕНТАР

Юрій КОРОЛЬЧУК, член спостережної ради Iнституту енергетичних стратегій:

— Між урядом і «Нафтогазом» — черговий конфлікт. Цього разу суперечка стосується продовження терміну дії постанови уряду № 187, яка регулює умови спеціальних зобов’язань для «Нафтогазу» щодо постачання газу для населення і теплокомуненерго.

З одного боку, уряд намагається продовжити дію цієї постанови, щоб не підвищувати ціни на газ для населення. Адже це приведе до падіння і так низьких рейтингів усіх членів уряду на чолі з прем’єром Гройсманом, а також збільшить витрати субсидій із запланованих 70 млрд грн до 120 — 130 млрд грн.

Міністр енергетики і вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що Міненерго підготувало проект постанови, яка продовжує спецзобов’язання «Нафтогазу» з продажу газу населенню на два місяці до 1 серпня 2018 року.

З другого боку, «Нафтогаз» упродовж останнього року систематично вимагав від уряду відмовитися від пільгової ціни на газ для населення. І, відповідно, встановити так звану ринкову ціну, яка на сьогодні становить орієнтовно 10 — 11 тис. грн за тисячу кубометрів.

Водночас «Нафтогаз України» та його керівництво веде подвійну гру і переслідує свої власні цілі. Насправді, для «Нафтогазу» є вигідним продовження терміну дії спеціальних зобов’язань щодо постачання газу для населення і теплокомуненерго. І хай би як «дико» це звучало, але «Нафтогаз» зацікавлений у рості штучної заборгованості облгазів і ТКЕ. Це має дозволити газовому монополісту реалізувати свій план щодо фактичного відбору газових мереж у облгазів.

Формально «Нафтогаз» оголосив і веде війну з облгазами Фірташа, тим самим він намагається отримати в суспільстві підтримку. Мовляв, «Нафтогаз» бореться з олігархом і захищає інтереси народу.

Більше того, «Нафтогаз» ретельно підготувався й очікує нагоди для захоплення мереж. Саме для цього у структурі «Нафтогазу» було створено дочірню компанію «Філіал Центр метрології та газорозподільних мереж». Не дивно, що процес курирує особисто голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв, оскільки керівником «Філіалу Центр метрології та газорозподільних мереж» було призначено близьку та довірену до Коболєва особу — Олега Діденка.

Головним аргументом «Нафтогазу» в конфлікті з облгазами і ТКЕ є ріст заборгованості. Нині борги ТКЕ становлять 27  млрд грн, а борги облгазів — також 27 млрд грн. Проте «Нафтогаз» по-партизанськи мовчить, що саме його дії спричинилися до появи таких боргів. Фактично левова частина боргу сформована штучно з боку компанії «Укртрансгаз» за вказівкою «Нафтогазу». «Нафтогаз» відверто порушує одні нормативні акти — відмовляється підписати документи щодо приймання-передавання газу. Відповідно, виникає «дефіцит» газу, який називається «відсутність обсягів балансування газу». Закономірно, що потрібно відновити «баланс» газу. А далі, відповідно до інших нормативних актів, — «Нафтогаз» закуповує для балансування газ за ринковою ціною в 11 000 грн за 1000 куб. м. І борг за цей газ «вішає» на ТКЕ та облгази.

З якою метою це робиться? Перший шлях — довести до банкрутства ТКЕ та облгази в інтересах інших приватних компаній. Другий шлях — це передача газових мереж, які належать до управління облгазів, безпосередньо «Нафтогазу» та «Філіалу Центр метрології та газорозподільних мереж».

У цьому контексті варто згадати, що «Нафтогаз» зацікавлений у судових процесах щодо управління газовими мережами, які ініціювала Генеральна прокуратура. ГПУ подала низку позовів до «Львівгазу», «Волиньгазу» і «Харківгазу», а також Міненерго з вимогою визнати недійсними договори про передачу облгазам у господарське управління газорозподільних мереж і відшкодувати державі завдані через їх безкоштовне використання збитки. При цьому в ГПУ «забули», що продавати, приватизувати, здавати в концесію чи орендувати газові мережі в Україні не можна, а тому вони належать до господарського управління.

Такі дії «Нафтогазу» призведуть до знищення газової інфраструктури, ще більшого росту тарифів для населення після того, як «Нафтогаз» отримає контроль над мережами. А також появи «газового податку» для споживачів, який буде оформлений як абонплата від «Нафтогазу».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати