Газове «колесо»
На Полтавщині підвищують ефективність використання корисних копалин![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051201/4222-5-1.jpg)
Полтавська земля славиться хлібом, молоком і м'ясом, а ще мальовничими річками. А ще тут течуть нафтові та газові ріки, з яких видобувається значна частина всіх вуглеводнів України. У мешканців Гадяцького району під ногами, на глибині понад дві тисячі метрів — кілометровий прошарок газоносних порід. Це — Тимофіївське родовище, розташоване у знаменитій Дніпровсько-Донецькій западині. За підрахунками геологів, воно містить близько 36 мільярдів кубометрів природного газу і 20 мільйонів тонн нафти з газовим конденсатом. Та хоча родовище вважається нафтогазоконденсатним, видобувати газ тут поки що не будуть. Він слугуватиме своєрідним підйомником, з допомогою якого на поверхню трансформуватимуться конденсат і нафта. (Якби родовище, як і раніше, видавало на поверхню один лише газ і працювало, як говорять газовики, на виснаження, то ці величезні цінності, які належать нашому народові, могли б назавжди залишитися у надрах).
Щоб цього не сталося, дочірня компанія «Нафтогазу України» — «Укргазвидобування» — збудувала тут установку для поглибленого вилучення вуглеводнів. У вівторок її було урочисто здано в експлуатацію. (Керівник «Укргазвидобування» Ілля Рибчич та губернатор Полтавщини Степан Бульба, як показує фото, перерізали традиційну стрічку). Тимофіївське родовище характерне ще й тим, що має високий вміст в природному газі пропану та бутанів, які служать цінною сировиною для одержання скрапленого газу та стабільного газового бензину. Тож віднині родовище розроблятиметься в режимі так званого «сайклінг-процесу» (або колеса), коли позбавлений води, нафти, конденсату, пропану і бутану газ знов і знов закачується у пласт, щоб підтримувати там потрібний згідно з технологією видобування тиск, а потім так званий «жирний», а вірніше збагачений газ знов і знов викачують і кожного разу з новими порціями нафти, конденсату і пропан-бутану. Ці компоненти газової суміші, яку зазвичай називають природним газом, тут у спеціальних колонах і печах установки комплексної підготовки газу відбираються, і з них виробляється так званий зріджений, або інакше — скраплений газ. Він використовується не лише для приготування їжі та опалювання приміщень у тих населених пунктах, куди ще не підведений природний газ, а й як порівняно дешеве моторне паливо.
Таким чином, процес відбуватиметься 20—25 років. Після цього планується викачати наявний на родовищі газ, а спорожнілі газові пласти використовувати як підземне газосховище об'ємом 9—10 мільярдів кубометрів (нині українські ПСГ мають потужність 30 млрд. куб. м).
За словами першого заступника голови ДП «Укргазвидобування» Бориса Зинюка, таку високу технологію (окрім неї журналістам розповіли про технології гідророзриву пласта та горизонтального буріння свердловин, які дозволяють повніше використовувати нафтогазоносні горизонти) першим в Україні та й у всьому колишньому СРСР освоїло це підприємство. Вона буде застосовуватися надалі на всіх родовищах, які мають високий вміст конденсату. Реконструкція установки розпочалася лише у березні 2004 року, і от вона вже видає продукцію. Термін окупності установки не перевищить 3 років. Це забезпечено також і тим, що в ході будівництва було використано виключно вітчизняні розробки, в тому числі й агрегати, які вже раніше використовувалися на виробництві. Завдяки цьому кошторисну вартість будівництва (60 млн. гривень) було знижено майже на 30%. Відтак щороку на Тимофіївському родовищі планується видобувати 65 тисяч тонн пропан-бутану і понад 46 тис. тонн стабільного газового бензину, повідомив журналістам Зинюк.
Тож одне з перших запитань, заданих ними на імпровізованій прес- конференції Іллі Рибчичу, полягало у тому, чи позначиться пуск нової установки на Тимофіївському родовищі на цінах скрапленого газу, які останнім часом підвищилися настільки, що зробили нераціональним перехід автомобільного транспорту на цей перспективний вид палива? «Як тільки ми розпочали виробляти тут скраплений газ, ціни різко впали, — заспокоїв Рибчич, — і дозволяють всім купувати цей газ, в тому числі і як моторне паливо». Сьогодні, за словами Рибчича, Україна має можливість продавати цей газ на експорт, але вже найближчим часом, із збільшенням кількості автомобілів, переведених на цей вид палива, такого вже не буде...
В розмові з журналістами зайшла мова про факти викрадання газу, які нещодавно були на Полтавщині, так само як і у інших нафтогазовидобувних регіонах, досить поширеним явищем. За словами Рибчича, тільки минулого року вкрали близько 50 тисяч тонн конденсату, що завдало компанії 100 мільйонів гривень збитків. А якої шкоди завдали ці крадіжки, що, як правило, супроводжувалися розлиттям палива, навколишньому середовищу? Як зазначив Рибчич, неподалік є село, де конденсат внаслідок таких регулярних крадіжок уже почав з'являтися у колодязях. Але, як запевнив голова «Укргазвидобування», нині цьому, завдяки співробітництву з правоохоронними органами та спеціалістами структури «Альфащит», покладено край: «Ми вже більш менш навели порядок».
Рибчич у розмові з журналістами вказав також на необхідність вдосконалювати цінову політику держави. З його слів, у нашій державі сьогодні найменша ціна газу порівняно не тільки з європейськими країнами, а й навіть з Росією, де населення платить на 30% дорожче, ніж у нас. Він виступає за те, щоб збільшити цю ціну і таким чином запровадити стимули для економнішого використання палива. При цьому, відповідаючи на запитання «Дня», він відзначив, що до нарощування газових цін спонукає також і підвищення державою рентних платежів за видобуті нафту та газ. «Між цим є прямий зв'язок», — сказав фахівець.
Та, мабуть, найголовніший меседж, який почули на Тимофіївському родовищі від Рибчича журналісти, полягав в тому, що НАК «Нафтогаз України» і розробляють програму, згідно з якою газу власного видобутку Україні вистачить на 80 років, а обсяг його викачування з надр зросте до 30 мільярдів кубометрів. Як повідомив Рибчич, Україна має сьогодні півтора трильйони кубометрів розвіданих запасів газу і 3,5 трильйона кубометрів нерозвіданих. Вже цього року забезпечено збільшення видобутку газу на 200 мільйонів кубометрів, на 30% збільшено виробництво бензину. Компанія має також намір активізувати розвідувальне буріння, щоб ввести в дію нові родовища. Пояснюючи «Дню» стратегію нарощування видобування, Рибчич пояснив, що найближчим часом буде змінено пропорцію між розвідувальним і експлуатаційним бурінням нових свердловин (на користь першого). А пізніше, вже на розвіданих площах, буде нарощуватися есплуатаційне буріння. Причому вже сьогодні кожна успішна розвідувальна свердловина використовується як експлуатаційна, зауважує Рибчич. «Кожна розвідана свердловина сьогодні працює на трубу», — говорить він.
Підвести своєрідну риску під усім побаченим і почутим на Тимофіївському родовищі «День» попросив члена правління НАК «Нафтогаз України», керівника департаменту внутрішніх інвестицій Владислава Тарашевського. «Мені як ветерану цієї галузі дуже приємно, що у нас все будується. Слава Богу, я не в стороні. А те, що ми тут побачили — це просто супер. Це новітні технології. Єдина вада —не завжди вистачає коштів. Ми ж у два рази збільшили цього року платежі до бюджету. І за дев'ять місяців — це офіційна цифра — ми маємо 105% перевиконання плану бюджетних надходжень від компанії. Тож ви бачили, як обступили мене будівельники, які працювали на цьому об'єкті — мовляв, розраховуйся»...
ДО РЕЧІ
Цими днями, коли газові відносини України та Росії вкотре різко загострилися, роль і значення наших газовидобувних і газотранспортних організацій важко переоцінити. Їхнє завдання — показати, що Україна здатна, з одного боку, наростити обсяги видобутку палива, а з іншого — що вона має також технічні можливості для економії та ефективнішого використання власних ресурсів. Днями «Укртрансгаз», ще одна дочірня компанія НАК «Нафтогаз України», визначила перелік енергозбережних заходів, техніки та технологій, що їх планує впровадити на своїх об'єктах у 2005—2015 рр. За цей період планується зекономити 1350 млн. куб. м природного газу та 585,9 млн. кВт.год електроенергії. Для цих планів є хороша реальна основа. У січні-вересні поточного року «Укртрансгаз» зекономив 148,8 млн. куб. м природного газу і близько 6,2 млн. кВт.год електроенергії. Намітки «Укртрансгазу» будуть внесені в Комплексну програму підвищення ефективності використання паливно- енергетичних ресурсів «Нафтогазу України».
Тим часом секретар РНБО України Анатолій Кінах має надію, що ситуація в переговорах України з Росією щодо тарифів на газ і транспортування газу до Європи вирішиться коректно, і сподівається на допомогу Європейського союзу в цьому питанні. Він наголошує, що в ЄС добре розуміють, що «шоковий експеримент» стосовно України може негативно вплинути «на транспортування газу до Європи». «Однозначно цей варіант шокової терапії стосовно України абсолютно не відповідає нашим інтересам і стану української економіки», — заявив А. Кінах, наголосивши, що Україна готова та підтримує необхідність переходу з бартерних схем на грошові розрахунки. Але «це треба робити поетапно, узгоджено», давши час для адаптації української економіки, вважає він. За словами А. Кінаха, в період адаптації Україна має виробити механізми компенсації, що не допустять зниження рівня життя населення. Дивно, що при цьому нічого або майже нічого не говорить про механізми економії енергоресурсів, які поки що в нашій країні працюють із великим скрипом.