«Газпром» нервує...
Експерт: Погроза Росії оскаржити правила приватизації «труби» означає, що Україна на правильному шляху
Росія планує подати на Україну скаргу до СОТ через рішення уряду допустити до управління трубою тільки американські та європейські компанії. Це випливає з запиту депутата Держдуми, члена комітету з енергетики Андрія Крутова на ім’я голови Міненерго Олександра Новака і міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва, в якому він пропонує розглянути такий сценарій. «Відповідно до прийнятих при входженні в СОТ Україна зобов’язана, російським компаніям має бути наданий доступ на ринок послуг з транспортування і зберігання газу України без можливості введення будь-яких обмежень», — сказано в листі-зверненні. Якщо така скарга буде направлена і розглянута, вважає російський нардеп, то Україну можуть зобов’язати скасувати заборону на участь вертикально інтегрованих компаній в газотранспортної системи і допустити «Газпром» до її акціонування.
Тож «Газпром» нервує. І руками третіх осіб намагається будь-що взяти газовий реванш. Саме тому вже згаданий російський депутат пропонує Україні «вигідну» схему: частку акцій в управлінні українською «трубою» та підземних газових сховищ віддати «Газпрому» за міфічні газові борги. Ну, саме цього так бажає російський монополіст.
Чи є шанси на успіх реалізації такого сценарію? Про це «День» запитав у колишнього представника уряду в Євразійській економічній комісії, екс-міністра економіки України Віктора СУСЛОВА.
«По суті «Газпром» через запит уряду може оспорювати закритий характер продажу 49% акцій української ГТС, — вважає він. — Причому російський уряд, скоріш за все, наполягатиме у зверненні до СОТ на тому, що «трубу» можуть продавати американцям та європейцям, але найбільш зацікавлена сторона — «Газпром» — не допускається до цього. Тож це суперечить пункту про рівність прав інвесторів у доступі до об’єкта, що приватизується.
Можливо, прийнятий ВРУ закон і не відповідатиме в чомусь міжнародній політиці та практиці. Але не забуваймо, що даний документ приймався з політичних мотивів в умовах жорсткого простистояння Росії та України. Тож і рішення СОТ в даній справі, скоріш за все, матиме політичний характер», — прогнозує Суслов. Ситуацію, на його думку, ускладнює той факт, що раніше Україна прийняла закон «Про санкції», яким дозволила припинення транзиту енергоносіїв з країни-агресора, і була заява Арсенія Яценюка про можливість такого ходу подій. Тож по суті ми маємо дві протилежні заяви. За таких умов охочих інвестувати в українську ГТС може бути дуже мало, бо гроші інвесторів люблять тишу.
Якщо Росія зважиться і подасть заявку, то, на думку Суслова, вона розглядатиметься декілька років. Тому експерт радить іти іншим шляхом. «Це більше політичний крок і Росія може використати його як основу для введення додаткових обмежень для України. Найкраще було б в умовах поглиблення україно-російської торгової війни порахувати кожною стороною свої можливі збитки і з допомогою міжнародної спільноти нарешті розпочати домовлятися», — говорить він. А так, така реакція російської сторони означає, що Україна на правильному шляху.