«Гектари золотовалютного запасу»
Сьогодні в Ольгополі «День» проводить виїзний круглий стіл на тему земельної реформи в УкраїніІдея створити майданчик для дискусії на тему земельної реформи, як то кажуть, «у полі» і залучити до неї головних дійових осіб, яких безпосередньо зачепить вільний ринок землі, у «Дні» назріла вже давно. Життя села, його проблеми і перспективи — одна з ключових тем нашого видання. Сьогодні ж одним із найбільш гострих питань, які хвилюють українське село, є земля. І не дивно. Цілком справедливо, що після того як у 90-х роках пройшла приватизація у промисловому секторі, на «роздержавлення» та перетворення земель сільськогосподарського призначення на товар фермери дивляться з великою пересторогою. Надто велика ціна необачного кроку у цій сфері. Зрозуміло, що повернути колесо земельної реформи сьогодні вже неможливо. Селяни отримали акт власності на землю і врешті відчули себе господарями на своїй землі. Єдине, що тепер вони хочуть, — почувати себе впевненим господарем. А от у законопроекті «Про ринок землі», як переконує сьогодні більшість експертів і опозиція, приховано чимало загроз для українського селянина. Мовляв, землю за «щербату копійку» скуплять іноземці чи спекулянти, а український фермер стане наймитом на своєму чорноземі.
Давній приятель «Дня», керівник агрофірми «Ольгопіль» Павло КАЛЕНИЧ, одразу відгукнувся на нашу ініціативу і запропонував улаштувати дискусію в його рідному селі Ольгопіль Чечельницького району Вінницької області. «Зберемо фермерів із трьох областей, керівництво запросимо. Якщо вдасться, то й автора «земельної» реформи Григорія Калетника запросимо, аби дискусія вийшла не лише широкою, але й продуктивною», — зауважив у розмові з «Днем» Павло Євгенович.
У результаті до трьох десятків фермерів із Вінницької, Одеської та Черкаської областей погодилися приїхати до Ольгополя та взяти участь у нашому круглому столі. Крім того, підтвердив свою присутність і автор законопроекту «Про ринок землі» народний депутат Григорій Калетник. Його дуже зацікавила можливість широкого обговорення його законодавчої ініціативи.
Детальніше про те, чому фермери бояться закону про ринок землі, як ці страхи сприймає автор законопроекту і що пропонує у відповідь, а також про те, з чого почали б реформування сільськогосподарського сектору в Україні фермери, якби мали таку можливість, читайте у наступному номері «Дня».