Генерацію повертати не хочеться
Чи не назвати збори акціонерів «неправильним»Загальні збори акціонерів ВАТ «Дніпроенерго», які відбулися 21 березня, всіляко намагалися зірвати. Але тепер це вже позаду. Мети досягнуто. Держава нарешті повернула собі контроль над цим стратегічним об’єктом, забравши його у компанії «ДТЕК», що належить Ринату Ахметову . Адже НАК «Енергетична компанія України«(ЕКУ), яка представляє інтереси держави, володіє не просто контрольним, а блокуючим пакетом акцій цього підприємства — 76,04%. Все заплановане, нехай з величезними труднощами, але було виконано згідно із законом.
До Статуту акціонерного товариства було внесено зміни, які істотно розширюють повноваження загальних зборів. Повністю змінили наглядову раду, ревізійну комісію та правління. На зміну людям, які завзято відстоювали лише інтереси донецької компанії, до керівництва прийшли представники держави. Так, головою наглядової ради став президент НАК «ЕКУ» Володимир Зіневич, головою правління обрано Михайла Михайлова, ревізійну комісію очолила Віра Мірошниченко. Для продовження розпочатих змін було необхідне проведення ще одних загальних зборів. Його запланували на 27 березня. Ось тут і почалося найцікавіше.
Ні в якому разі не бажаючи повертати «Дніпроенерго» державі, керівництво компанії, фактично звільнене із займаних посад, оголосило проведені 21 березня збори «неправильним», а отже такими, що не відбулися. І навіть виявило небачену раніше активність, пообіцявши організувати й провести 27 березня «правильні» збори. Так в чому ж різниця між двома цими поняттями, не обумовленими, до речі, чинним українським законодавством?
Нагадаю, що суперечка ведеться навколо незаконно проведеної додаткової емісії акцій ВАТ «Дніпроенерго», внаслідок чого «ДТЕК» стала вважати себе власником 44% акцій цієї енергокомпанії. Але добросовісний реєстратор (фінансова компанія «Укрнафтогаз») не захотів виконувати таке протиправне рішення та вносити зміни до реєстру акціонерів, а один з міноритарних акціонерів (ІК «Бізнес-Інвест») почав оскаржувати його у судовому порядку. До речі, найближче засідання Верховного Суду України щодо даного питання призначене на 8 квітня. Таким чином на сьогоднішній день НАК «ЕКУ» є повноправним власником 76,04% акцій «Дніпроенерго», що й було підтверджено в його офіційній заяві.
Такий стан справ, а тим більше підсумки зборів акціонерів 21 березня, явно не влаштовують «ДТЕК». Ось і вирішили його ставленики в керівництві енергокомпанії знов спробувати легалізувати незаконну додаткову емісію. Для цього було заплановано 27 березня, вже на «правильних», за їх думкою, зборах взяти на себе функції компанії-реєстратора та зареєструвати представників компанії «ДТЕК» як власника 44% акцій «Дніпроенерго».
У зазначений день заступник начальника департаменту корпоративного управління НАК «ЕКУ» Ігор Малий прибув до Запоріжжя. Він мав на руках виписки з реєстру охоронця цінних паперів «Дніпроенерго», які підтверджували право власності НАК на пакет акцій у розмірі 76,04%. Вивчивши надані документи і зрозумівши, що їх витівка у черговий раз провалилася, керівники підприємства відразу ж забули всі свої обіцянки та відмовилися провести реєстрацію представника держави, хоч він є основним акціонером. Коли ж Малий побачив табличку з написом «Мандатна комісія» і поцікавився, чим займається цей орган, то почув у відповідь, що її співробітники проводять «фіксацію акціонерів». Точнісінько, як у старому доброму радянському мультфільмі — «Козенятко нас порахувало!» Відмітимо, що подібна процедура не передбачена жодним нормативно-правовим документом.
У результаті збори акціонерів, напередодні так широко розрекламовані як єдино «вірні», було визнано такими, що не відбулися. Шкода, адже на них мали затвердити основні напрями діяльності «Дніпроенерго» на 2008 рік, а також заслухано звіти керівництва компанії про підсумки своєї діяльності у минулому році. На них можна було б почути дещо цікаве. Досить пригадати тендер на поставку паливного мазуту, який було виграно «ДТЕК», продаж електроенергії, яка виробляється металургійним та машинобудівним підприємством Ахметова за явно заниженими цінами, неодноразові штрафи, які довелося виплачувати за спроби зловживання монопольним положенням та встановлення завищених цін для споживачів, ухилення від сплати в держбюджет понад 1 млн. гривень та безліч інших показових фактів.
Незважаючи на такий розвиток подій, усі рішення, затверджені на загальних зборах акціонерів 21 березня, залишаються чинними. Їх виконанню активно протидіють нині звільнені керівники «Дніпроенерго», оскільки «ДТЕК» не має наміру випускати зі своїх рук багатомільйонні фінансові потоки. Такі дії класифікуються як рейдерське утримання чужої власності, до того ж — державної. У такій ситуації НАК «ЕКУ» потрібно звертатися за сприянням до правоохоронних та судових органів.